- oermen.jpg - - >Visste du at det kan være livsfarlig å fange en koloss blekksprut med annet enn not? Eller at det er lite sannsynlig at det har vært noen sjøorm i Loch Ness? Les kryptid- ekspertens svar.
ZOOLOG OG KRYPTOZOOLOG: Torfinn Ørmen.
Arkivfoto: SCANPIX
- En kryptid er et dyr hvis eksistens verken er blitt bekreftet eller avkreftet. De mest kjente eksemplene er Den avskyelige snømannen, gigantiske sjøormer, Bigfoot i Nord-Amerika, havsjøormen i Atlanteren, menneskeaper og åttearmede kjempeblekkspruter. Lista er lang, sier Ørmen til Dagbladet.no.
Fantasi
Ifølge Ørmen er de fleste kryptider et produkt av menneskers fantasi.
- Først og fremst fordi folk har trodd på noe, men også fordi de har hatt behov for å fortelle. Kryptider er forklaringer på ting mennesker ikke har forstått. Noe er misforståelser, noe er sammenblandinger, og historiene kan vokse hver gang de har blitt fortalt, forklarer zoologen.
| KRYPTIDER: | ||
|
| ||
- Og vi vil nok aldri bli kvitt dem. Det vil alltid dukke opp nye. Det har med spørsmål å gjøre.
Vi finner mange eksempler på kryptider fra norsk historie også. For noen århundrer siden kunne tusser og troll kalles kryptider, men i moderne tid har de blitt avkreftet. Derfor kalles de nå fabeldyr.
- Jeg er realist
Ørmen ble tidlig fengslet av kryptider.
- Jeg har alltid vært interessert i emnet, og begynte å grave og undersøke ting. Det er ikke lett å passe dette inn i den vanlige jobben min som zoolog, men jeg studerer det på hobbybasis.
Kryptozoologer synes det er kjempegøy å finne en teori som avslører at mennesker har blitt lurt. Men de avviser ikke at det finnes kryptider - selv om noen av de mest kjente er avkreftet for lengst.
- Det er jo lov å håpe at ting finnes. Men jeg er realist, avslutter Ørmen.
Send inn spørsmål til nettmøtet her!
En krypozoologs lønn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn Torfinn
Hei,
Stort sett er dette hobby, ikke jobb. Uten entusiasme hadde det ikke eksstert kryptozoologer.
Så på Discovery (hvor ellers?) for et par dager sin et program om nettopp kryptider. Det var reportasjer om nettopp Big Foot og Nessie. Under reportasjene ble det intervjuet så kalte kryptozoologer. Dette var tydeligvis jobben deres, så det må jo bety at man må få penger. Kort sagt: Hvem betaler lønna til en kryptozoolog og hva er gjennomsnittslønna :)
Innsendt av: Richard
Gjennomsnittslønnen som kryptozoolog er 0, med mindre noen betaler en for å skrive artikler, delta på tv osv.
![]()
Almaen
Jeg har lest litt om den russiske/sibirske/kaukasiste almaen eller almastien, men finner ingen nyere informasjon. Vet du om det har skjedd noe nytt, nye observasjoner eller hår, fotsport av det mange mener er en populasjon av degenererte neanderthalere?
Det har skjedd lite nytt på almas-fronten de siste årene.
Beste hilner
Dad Otto
Innsendt av: Dag Otto
![]()
Hvor stor?
Du finner info på http://www.tonmo.com/science/sciencejump.php
Hvor stor er verdens største blekksprut?
Og er det noen sjanse for at denne kan trekke ned en liten båt, en jolle eller noe tilsvarende?
Innsendt av: Psyhead
![]()
Havsjøormen
Hvem er "Havsjøormen i Atlanteren"?
Forvrengte historier om hvaler, sildekonger, brugder, osv.
Innsendt av: Ola
Dette er en av de aller eldste kryptidene. Folk har snakket om den i hundrevis av år.
![]()
Hvordan disse fanges
Hei! Spennende tema dette, og mitt spørsmål er: Hvordan fanger man et slikt enormt dyr som en koloss blekksprut? Lener man seg over ripa i beste Harald Heide Steen stil og klapper med hendene og roper akkar, akkar, akkAR!?! eller bruker man andre mer sofistikerte metoder?
Den må fanges med not. De fleste andre metoder vil være livsfarlige.
Innsendt av: Christian Isaksen
![]()
Diskusjon
Vi hadde en heftig diskusjon i stuen her forleden kveld. Mamma og pappa mente sjøormen kun har en mage. Jeg og min søster mener imidlertid å ha hørt fra sikre kilder at sjøormen er drøvtygger. Hva er riktig?
Bare en mage, ikke flere.
P.S. Det er for tiden stor splittelse i familien. Et svar er nødvendig!
Innsendt av: Findus
:-)
![]()
Bigfoot i Norge?
Mornings!
På våre kanter kaller vi dem troll...
Har det noensinne blitt rapportert om observasjoner av "big-foot" eller "avskyelige snømann" i Norge, Skandinavia eller andre nærområder?
Innsendt av: Jon Kanon
![]()
Drager
Hei. Drager...Hvor har det fabeldyret først blitt nedtegnet? England? Østen? Det er jo kun et fantasidyr, men et eller annet sted må vel historien startet. I med at drager som oftest ser ut som firefislelignende øgler så er spørsmålet kanskje. Finnes det noen øgler eller lignende dyr som kan puste røyk som kan ha skapt liv til disse mytene?
Dragehistorier kommer fra nesten hele verden. Fossiler av store utdødde dyr har en del av skylden. Store slanger har også bidratt en hel del.
Innsendt av: Zargyn
![]()
Enhjørning
Hordan oppstod mytene om enhjørninger? Har de eksistert eller var det noen som fant noe rart ved siden av et hesteskjelett og mente det måtte være hornet?
Vandrehistorie om asiatiske neshorn.
Innsendt av: Sølvi
![]()
Nessie
Her er en del motargumenter for at sjøormen i Loch Ness eksisterer. Kan du kommentere dem?
Sannsynligvis er det ingenting i Loch Ness. Så Nessie beskrives best som et fabeldyr, ikke et kryptid.
-Det kan umulig være næring nok i innsjøen til å brødfø dem/den.
-Det må jo bli enormt med innavl. Størrelsen tatt i betraktning må man jo anta at det ikke er så mange.
-Hvis det bare er en, er det ikke ekstremt usannsynlig at den er så gammel som den eventuelt er.
Det finnes fler motargumenter, men jeg gidder ikke ramse opp alle. Men alle motargumentene tatt i betraktning, er det ikke da trygt å si at Nessie bare er oppspinn. Ergo et fabeldyr og ikke et kryptid. De som tror på dens eksistens må jo være litt tette i toppetasjen, eller...
Innsendt av: Vegard
![]()
Bevis
Hei
Stemmer, det er nettopp det som gjør dem til kryptider.
Det finnes vel strengt tatt ingen håndfaste, vitenskapelige bevis for noen av de kryptidene som "lever" i beste velgående i dag, faktisk finnes?
Innsendt av: Robin
![]()
SUCURIJU
Tror du det eksisterer en Sucuriju i amazonas og er det funnet noe bevis for det?
Sucuriju eksisterer neppe.
Hvor stort kan et slikt dyr bli?
Finnes det lignende tilfeller(Slanger) andre steder i verden.
Innsendt av: ROCK
Australias urinnvånere har en masse enorme regnbueslanger i sine myter fra "Drømmetiden".
![]()
Dybde
Hvilken dybde lever denne typen blekksprut vanligvis på. Antar at de også lever langt fra kysten.
Du finner info på
Innsendt av:
http://www.tonmo.com/science/sciencejump.php
![]()
Monsteret på kysten Chile..
Hei Torfinn! Jeg bare lurer på hva det var de fant på kysten av Chile tidligere i år..har hørt at blekkspruter kan bli store, men det enorme beistet som hadde rekt i land på på kysten av Chile var jo hele 13 tonn!!! Hva slags skapning var det?
Det var en bit av en hval.
Innsendt av: Espen
![]()
Kraker
Jeg leste for noen år tilbake om kraker og observasjoner av disse gjort med jevne (?) mellomrom langs den norske kysten. Hva slags vesen er egentlig en krake? Forestiller meg at den ser ut som en stor hummer?? Kan du gi meg noen fakta om disse skapningene? Hvor kan man eventuelt finne kilder og stoff om observasjoner osv.?
Jeg kjenner "hummerbeskrivelsen", men sannsynligvis er bakgrunnen for kraken den rosa kjempeblekkspruten (Architeuthis dux) som blir minst 13 m lang.
Med vennlig hilsen,
Lille My
Innsendt av: Lille My
Et sted med masse info om store blekkspruter er www.tonmo.com. Se under "Ceph science".
![]()
Hinsidige
Leser du tegneserien "Hinsidige Bar & Grill", som bl.a. har blitt trykt i Dagbladet? I denne baren holder fabeldyrene til utenom arbeidstid, slik at de ikke kan opdages!
Ja, jeg kjenner "Hinside Bar & Grill" godt. :-)
Og tror du forresten at en brasiliansk sucuriiju noensinne vil oppdages...?
Innsendt av: Tennis
Jeg er ikke optimistisk angående eksistensen av sucuriju.
![]()
Arbeidsmuligheter?
Jeg har kjempelyst til aa bli kryptozoolog eller iallefall studere det!Hvor lang tid er studiene og hvordan er arb.mulighetene??
Kryptozoologi må man studere på egenhånd, og man blir aldri ferdig med studiene. Arbeidsmulighetene er dårlige, dessverre. Nesten alt må gjøres på hobbybasis.
Innsendt av: Anniken Krohn
![]()
Sjørmer.
Hvordan kan du si at "sjøormer" er kryptider når det har eksistert i gigantiske versjoner for rundt 90 mill år siden. Vi har utforsket 1 promille av havet på jorden, så man kan jo ikke si at det ikke eksisterer? ;) Alt er mulig... Det er likedumt som å si med sikkerhet at vi er alene i universet :P
En kryptid er et dyr med usikker eksistens på et gitt sted til en gitt tid. Selv om diverse utdødde krypdyr var sjøormaktige er dagens sjøormer særdeles usikre, og er dermed kryptider.
Innsendt av: Leo Morsy
![]()
Sjødyr
Det er jo svært lite av havdypene som er utforsket. I 1976 fikk japanske trålere et kadaver i trålen som ifølge TVbildene så ut som en plesiosaurus. Hvorfor skulle ikke store sjødyr overleve fra dinosaurtida når f.eks. kvastfinnefisken gjorde det? Og man oppdager jo stadig større og større blekksprutkadaver. Har vi fascinerende "nytt" i vente fra havdypet etter hvert som teknologien og forskninga går framover?
Den skrotten (og flere andre som den) var en råtnende brugde. Den haien blir ganske rar etterhvert som den faller fra hverandre.
Innsendt av: Odd Walter Bakksjø
Det er fascinerende stort nytt fra havdypet i vente i løpet av året. Det er artikler i trykken.
![]()
Er det egentlig så utenkelig?
hei!
Jeg pleier å si at det er lov å håpe. Men det er nok større sjanse for yeti-liknende skapninger i skogene i Sørøst-Asia enn oppe i det kalde Himalaya.
på 1970-tallet ble den flere meter lange haien Megamouth oppdaget. Den hadde ikke vært observert (eller hvertfall ikke registrert) før. fjellgorillaen ble heller ikke "oppdaget" av forskere før 1902. Er det ikke da godt mulig at det skjuler seg flere overaskelser på planeten vår? Selv om det kanskje er større sannsynlighet for å finne noe i havet, så er det vel heller ikke utenkelig at Yetien finnes? hva mener du om dette?
mvh, Klas
Innsendt av: Klas M. Sundelin
![]()
M'kele Memble
Jeg har hørt at i sentrale deler av Afrika verserer det historier om M'kele Memble, et dyr som av beskrivelse minner mest om en dinosaur. Har du hørt om dette, og har du noen teorier?
Mokele Mbembe skal etter sigende leve i Tell-sjøen i Kongo. Europeere har beskrevet den som en liten dinosaur (og det har vært diverte forfalskede bilder for å "dokumentere" det), men lokalbefolkningen beskriver den mer som et neshorn.
Innsendt av: LadyLuck
![]()
Nye arter
Det oppdages jo nye arter hele tiden. Har noen av disse tidligere hatt status som kryptider. Eksempler?
Fjellgorilla og okapi hadde status som kryptider før de ble beskrevet vitenskapelig.
Mvh Egil Bjørøen
Innsendt av: Egil Bjørøen
![]()
Hvor finer man sjøorm?
Hei
De norske sjøene har ikke vært beboelige for noe som helst i mer enn noen få tusen år. Det samme gjelder de fleste skotske sjøene. Under istiden var de dekket av innlandis. Etter min mening er det beste stedet for en sjøorm i havdypet.
Er det ikke større sannsynlighet for å finne sjøorm i Europas dypeste innsjø (Hornindalsvatnet, 514 m) enn i en liten søledam, f.eks i Skottland/Seljord? Hvis jeg var en sjøorm så ville jeg følt meg mest trygg i en dyp innsjø...
Innsendt av: JC
![]()
Avskyelig snømann - stor feil!!
Er det ikke slik at tittelen "Den avskyelige snømann" er basert på en feiloversettelse? Yeti betyr vel egentlig "Illeluktende ape" eller noe i den duren?
"Avskyelig snømann" er oversettelse av et annet tibetansk navn, "metoh kangmi" som på engelsk oversettes med "abominable snowman".
Innsendt av: Kaare
![]()
Påvisning
Hei.
Helst. Ingenting er som noe håndfast å forholde seg til, men udiskutable fotografier kan også gjøre nytten. Men i disse bildemanipulerende tider kan dette være vanskelig.
Jeg er litt interessert i religion, og påstander om at Gud eksisterer er jo igrunnen ikke så vesens forskjellig fra kryptozoologiens påstander om eksistensen av fabeldyr og sjøormer.
Spørsmålet mitt er: Hvilke krav stiller dere til påvisning? Altså, hvilke kriterier må oppfylles for at dere kan slå fast at et fabeldyr e.lign. eksisterer? Må f.eks. dyret fanges?
Innsendt av: Kine
![]()
Blekksprut
Blekksprut
Det finnes veldig store blekkspruter. De store lyserøde kjempeblekksprutene (Architeuthis) blir i alle fall 13 m lange og 275 kg tunge, og de mørkerøde kolossblekksprutene (Mesonychoteuthis) blir større i kroppen (kanskje hele 4 m) og er tyngre, men har kortere armer. Det er veldig god grunn til å tro at disse blekksprutene ligger bak en del gamle myter.
Hei, stemmer det ikke at det er funnet kadavre av noe som fremstår som kjempeblekkstruter?
I så fall, er ikke dette med på å legitimere noen av de gamle ?mytene??
Kan det være andre store dyr der nede vi ikke vet om?
Psyhead
Innsendt av: Psyhead
Steve O'Shea som kanskje er den som vet mest om disse blekksprutene sier at det er blekkspruter der nede som får disse til å virke små...
Ja da, det er mye i havdypet vi ikke vet noe om.
![]()
Sjøorm
For et år siden var jag på kanotur. Jeg stod på en øy, 20 m over et vann. Det var tåke, mørkt og dårlig vær. På vannet så jeg et stort hode og seks pukler som for med stor fart (ca. 20 km/h) mot land. Det så riktig rart ut og jeg studerte dyret i ca fem sekunder innen jeg skjønte at det var en and med seks unger. Tåken gjorde at jeg fokusert feil slik at de virket større enn de var. Jeg er helt sikker på at det er forklaringen på mange sjøormer som har blitt observert.
:-)
Innsendt av: Markus
Det kan være vanskelig å vurdere avstand på en vannflate. Selv har jeg et glimrende sjøormfoto som egentig viser en furugrein...
![]()
Selma
Heisann.
Spennende observasjon! Ikke godt å si hva det kan ha vært.
Det første jeg vil si ar at jeg ikke tror det er noe monster i Loch Ness. I alle fall ikke en Plesiosaur.
Jeg tenkte jeg kunne benytte anledningen til å fortelle deg om noe jeg og hele familien min (meg selv, min far, min mor og min støresøster) var vitne til ved seljordsvannet en varm sommesdag på midten av 80-tallet.
Vi kjørte fra Haugesund til Bø i Telemark (Fornøyelsespark). Jeg var ikke mer enn 5-6 år på den tiden og husker ikke hele turen i detaljer, men dette husker jeg: Min far hadde kjennskap til "Selma" og han hadde lovet meg at vi skulle stoppe ved vannet for å se etter den. Jeg tror jeg gledet meg mer til dette enn selve fornøyelsesparken. Jeg hadde nemlig en liten plastleke, en model av en Plesiosaur. Min far fortalte jo at jeg kanskje kunne få øye på noe som liknet...
Da vi var fremme ved en passe utkikkspost til innsjøen og hadde stoppet bilen, begynte vi med en gang å speide ut over innsjøen. Vi ble stående ganske lenge uten å se noe som helst. Resten av familien min begynte å bli utolmodige, men jeg nektet å reise videre. Er litt sta av meg og ettersom det sansynligvis bare var jeg som forventet og se noe, var det vel ikke rart at resten begynte å angre på å ha gitt meg forhåpninger.
Da skjedde det plutselig noe.
Et godt stykke fra land var det noe som brøt vannflaten. Vi kunne ikke se noe av "dyret" eller det som forårsaket det, men vi kunne se tydlige bølger både foryt og akter som om det gikk en liten ubåt i vannet. Fra der vi stod beveget det seg mot venstre (Vet ikke hvilken himmelretning)en stund. Derretter forsvant det for så å dukke opp igjen ti-tjue meter (er ikke sikker på avstanden) forran der det forsvant. Det var som om noe stort svømte i forholdsvis stor hastighet like under overflaten, dykker for så å komme opp igjen.
Da det forsvant siste gangen så vi ikke mer til det, men det var nok til å sette en støkk i oss alle.
Hva var det vi så den dagen? Dette har jeg lurt på i mange år nå. Jeg har sett litt på det Jan-Ove Sundberg har holdt på med de siste år, men det ser jo ikke ut til å få resultater.
Hadde jeg hatt midler til det skulle jeg trålt hele Seljordsfjorden selv for å få svar.
Dette er forresten første gangen jeg forteller historien til noen uten om venner og familie, så jeg får ikke håpe du tror jeg er sprø eller noe sånt.
Så kommer jeg til spørsmålet da...Håper du tok deg tid til å lese historien, viss ikke blir det meningsløst å svare:
Hva tror du jeg kan ha sett? Har du noen egen eller deler noen andres syn på "Selma"? Vet du noe jeg ikke vet???
Innsendt av: Are Gjerde
Den mest sannsynlige forklaringen på det meste som er sett i Seljord er at det er en matte med råtnende sagflis kittet sammen av alger og bakterier. I varmt vær utvikles det så mye metangass under denne matten at det hender at den løftes opp til overflaten. det hender at tømmerstokker også løftes opp. Dette vil se ut som om et stort dyr kommer opp til overflaten, men det kan vanskelig forklare så mye sideveis bevegelse som du så. Hm.
![]()
Hva driver de?
Hei,
En del av kryptidene passer bra inn under psykologi.
Jeg tror spørsmålet omkring mytiske vesener sorterer under psykologi i langt større grad enn zoologi.
Hva er det, etter din oppfatning, som skaper grobunn for å holde disse fablene i live? Jeg tror ikke på at det er bare de som vil selge T-skjorter og slikt. Hva er det som driver den enorme forbrukermassen? Hva er det som gjør at folk har så vanskelig for å gi slipp på dette?
Loch Ness har blitt gransket X antall ganger. Både av ekkolodd og undersjøisk radar/sonar. Og i motsetning til sasquatch og yetien er det aktuelle søksområdet svært avgrenset. Og allikevel vil ikke folk gi slipp på myten. Og i motsetning til flyktige religioner er Nessie forholdsvis motbevisbar.
Innsendt av: Tormod
Det å ha myter ser ut til å være allmenn-menneskelig. Alle kulturer har myter. Det kan virke som om vi har et behov for mystikk.
![]()
mat
hva spiser eventuelt en snømann, eller sjøorm?
I følge sherpaene spiser snømenn alt fra lav til yakokser. Sjøormer skal etter sigende spise fisk.
Finnes det vitenskapelig dekning for noen av disse fabeldyrene?
Innsendt av: schræder
Snømenn er det dårlig bevis for, sjøormer kan forklares med forskjellige naturlige fenomener og misforståelser.
![]()
Hvorfor lete?
Har det noen hensikt å lete. Så lenge
Mennesker vil alltid lete etter svar på uforklarlige ting. Men det er ingen fare for at mystikken forsvinner, det vil alltid dukke opp nye kryptider.
mystikken lever, vil det alltid komme
turister. Med en gang slike fabeldyr blir avklart, forsvinner mystikke og dermed også turistene.
Innsendt av: Kjell Åstrøm
![]()
Yeti bevis
Vet du noe mer om den Yetihånden som ble funnet i munkeklosteret?
Etter alt å dømme er dette hånden til en stor apekatt, sannsynligvis en makak.
Forskere mente jo at det ikke var en menneskehånd.
Er det mulig at apemennesker kan ha degenerert fra mennesket? Blitt isolert. At de stammer fra oss og ikke omvendt?
Innsendt av: Thomas
Enkelte historier fra Asia kan skyldes mennesker som har levd hele livet alene ute i fjellene. Forsåvidt degenerert fra vanlige mennesker.
![]()
Chupacabra
Heisann.
Dette er en av de nyere kryptidene. Myten startet på de karibiske øyene og har spredd seg til fastlandet og nordover. Navnet betyr "geitesuger" fordi den visstnok skal syge blod av husdyr.
Har hørt snakk om et mexikansk fabeldyr som jeg tror heter chupacabra. Den skal iflg fabelen ha stått bak en rekke bortføringer av barn i Mexico. Hva slags fabeldyr er dette. Det er vistnok en krysning av diverse skumle skapninger.
Innsendt av: Kenneth
Den ser ut som en "grey alien" med dinosaurbein og pigger på ryggen.
Det er lite hold for at dette er noe i det hele tatt.
![]()
kryptozoolog
Hei, jeg har som deg alltid vært interessert i emnet,og lurer på dette: hvordan blir man en kryptozoolog?
Det finnes ingen spesiell utdannelse. Det finnes kryptozooger som er zoologer, etnografer, paleontologer, osv. Det som definerer oss er at vi jobber aktivt med emnet.
Innsendt av: Thomas
![]()
sjøormen i Mjøsa
Kan du fortelle litt om den?
Mjøsormen har sin egen utmerkede internettside, og der kan dere lese mer enn jeg har tid til å skrive her og nå.
Innsendt av: Draumar
http://www.mjoesormen.no/mjoesormen.htm
Hva det dyret var kan man spørre seg om. Det kan høres ut som en hval, men hvordan den skulle ha klart å komme seg til Mjøsa er en gåte.
![]()
Ny kjempeape fra Kongo?
Hva med kjempeapen som CNN meldte om for noen dager siden:
Denne apen er sannsynligvis en stor sjimpanse. DNA fra hår tyder på det, men oppførsel og størrelse minner mer om gorilla. Om dette bare en "normal" variant av sjimp eller en ny art eller underart er det for tidlig å si noe om.
http://www.cnn.com/2003/TECH/science/08/08/coolsc.mysteryape/index.html
Tror du denne apen eksisterer, og i så fall, hva slags ape kan det være? Artikkelen på CNN.com er ganske tynn og mangelen på gode bilder er temmelig påfallende...
Dersom dette er en ny art, tror du det er en art som har oppstått relativt nylig (f.eks. gjennom kryssing av andre arter), eller en art som har overlevd fra historisk tid? I tilfelle sistnevnte, hvorfor har vi ikke funnet fossile rester av arten før?
Innsendt av: Gunnar Helliesen
En bra site om den er http://karlammann.com/bondo.html
Her er det fotografier av levende og døde, skaller og "sovereir". Den har egentlig vært kjent ganske lenge, men har ikke vært framme i media.
![]()
Sjøorm
Hei!
Nei, dessverre. Sannsynligvis dreier det seg om matter med råtnende sagflis som løftes opp av metangass. Mange norske sjøer har store mengder sagflis som ligger igjen etter sagbrukene. At slike matter kan løftes av gass ved "gjæring" i varmt vær og se ut som et stort dyr har vært kjent i mer enn 100 år.
Tror du på at sjøormen i Seljordsvannet eksisterer?
Innsendt av: sverre
![]()
bigfoot
er ikke bigfoot avslørt som bløff?
Den gamle filmbiten er etter alt å dømme en bløff, de aller fleste nyere bildene likeså. Noen fotavtrykk var også juks, men andre ser ut til å være ekte.
mener familien til opphavsmannen har stått fram!
Innsendt av: qawen
"Bigfoot-myten" som sådan er ikke avslørt som bløff, og hvert eneste år er det nye observasjoner.
![]()
hmmm
Hvorfor kaller man den avskyelige snømannen for avskyelig snømann?
"Avskyelig snømann" er en direkte oversettelse fra tibetansk "metoh kangmi".
Dersom ingen har sett dette vesenet hvordan kan man vite at det er avskyelig? Hvilken avskyelig handling har det gjort for å fortjene et slikt omdømme?
Og for den saks skyld: Hvordan vet man at det er en snømann? (som sagt: ingen har ennå sett "det")
Innsendt av: kalle kra
Tibetanerne og nepaleserne har en lang tradisjon om dette vesenet. Delvis fyller den samme rollen som troll hos oss.
![]()
Hvordan har Nessie det for tiden?
Det har lenge vært stille rundt den legendariske sjøormen i Loch Ness. Har hun sluttet å vise seg? hvordan er antall observasjoner i år i forhold til tidligere? Kan det ha seg slik at ormene (for om de finnes, så er de nok flere) rett og slett har dødd ut?
Nessie ser ut til å ha det dårlig for tiden. Den siste undersøkelsen konkluderte med at det ikke er noe der. Det samme resultatet har man kommet til tidligere. Sjøen er nå undersøkt med ekkolodd, undervannskameraer og alt mulig annet uten at man har klart å dokumentere eksistensen av noe stort og levende.
Innsendt av: Gompedyret
Sannsynligvis har det aldri vært noen stor "orm" der.
De beste fotografiene (fra '30-tallet) ser ut som en grindhval og en brugde. Det er teoretisk mulig at disse dyra hadde svømt opp elva Ness fra havet og startet det hele.I motsetning til hva som er vanlig opptatning er det faktisk INGEN gammel tradisjon om noen sjøorm i Loch Ness. Omtrent den eneste skotske sjøen som ikke har det...
![]()



Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen