Bjarne Håkon Hanssen vil innføre høyere aldersgrense for å få ektefellen til Norge.
VIL HA DEBATT: Bjarne Håkon Hanssen vil stoppe tvangsekteskap med harde virkemidler.
Hanssen vurderer å foreslå en aldersgrense for familiegjenforening som skal ligge på det han sier er et sted mellom 21 og 24 år. I tillegg ønsker han å innføre strengere krav til inntekt for å forsørge ektefelle, og tilknytningskrav til ektefellene.
Tall fra den norske ambassaden i Islamabad via organisasjonen HRS, viste i fjor at nesten 60 prosent av norsk-pakistanerne som gifter seg i Pakistan gjør det med en slektning. Bare 3 prosent oppga at de giftet seg av kjærlighet.
Man frykter at det skjuler seg mange tvangsekteskap blant disse arrangerte ekteskapene. Ambassaden opplyste at tvangsekteskap ble avdekket både i 2005 og 2004. Det er dette de nye forslagene til Hanssen skal forhindre.
Statistikken viste også at nær halvparten av de norske ektefellene, som nesten utelukkende var norsk-pakistanere, var under 23 år og 11 var under 18 år.
57 prosent av de pakistanske ektefellene var under 23 år og 14 var under 18 år.
Legger fram ny utlendingslov
Det er i forbindelse med at regjeringen skal legge fram ny utlendingslov til høsten at de nye forslagene vurderes. Hanssen vurderer også et forbud mot søskenbarnekteskap, et forslag som Arbeiderpartiets landsmøte tidligere har nedstemt.
Allerede i 2004 ba et utvalg i Arbeiderpartiet landsstyret å vurdere en 24-årsgrense ved familiegjenforening.
Kontroversielt
De nye forslagene er knallharde innskrenkninger i utlendingsloven som kommer til å splitte regjeringspartiene. Også innad i Ap ventes det sterke kontroverser omkring dette.
I dag kan man få familiegjenforening til Norge når begge ektefeller er 18 år. Den som skal familiegjenforenes må være sikret et underhold på rundt 170 000 kroner i Norge.
Danmark har hatt 24 års aldersgrense for familiegjenforening siden 2002. Hvor Hansen ønsker å sette grensa i Norge vil han ikke ut med nå.
- Det sier seg selv at en eventuell norsk lovendring vil være et sted imellom de to aldersgrensene, sier Hanssen til VG.
Krever tilknytning
Kravet om at ektespar samlet skal bosette seg i det landet de har mest tilknytning til har vært kontroversielt i Danmark, og har ført til flest avslag på familiegjenforeningssøknader.
Familiegjenforening innvilges i Danmark eksempel for ektefellen til en mann som har har bodd i Danmark i hele sitt liv, mens ektefellen er oppvokst i Pakistan. Da er parets samlede tillknytning lik til begge land.
Om mannen for eksempel har oppholdt seg i Pakistan i tre år, vil paret imidlertid få problemer, fordi den samlede tilknytningen da vurderes som sterkere til Pakistan enn til Danmark.
Kravet, som vurderes skjønnsmessig i hvert enkelt tilfelle, har blant annet ført til at hundrevis av par har proformaflyttet til Sverige for å få familiegjenforening der. Kravet er stilt blant annet for å forhindre at foreldre sender barn til opprinnelseslandet for å vokse opp der.
I Danmark har man innført en 28-årsregel for å forhindre uheldige utfall av regelen, som for eksempel at utenlandsstudenter som møter sin ektefelle i utlandet ikke går reise hjem til Danmark med ektefellen. Regelen sier at kravet om tilknytning ikke stilles om den som bor i Danmark har hatt dansk statsborgerskap i over 28 år eller har bodd lovlig i landet i 28 år og er oppvokst i landet.



Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen