Bellona reagerer på Jonas Gahr Støres bagatellisering.
(Dagbladet.no): I et stort oppslag i Aftenposten i går slo Bellonas Frederik Hauge og Aleksandr Nikitin alarm om sikkerhetssituasjonen ved atomlageret i Andrejeva-bukta på Kola. De sa at undersøkelser har avslørt at de enorme tankene med brukte brenselsstaver i bukta kan eksplodere når som helst, og bli et kjernefysisk mareritt for Nord-Europa.
ANDREJEVA: Andrejeva på Kolahalvøya er den verste søppelplassen i Europa. Atomavfallet der kan føre til en katastrofe i Nord-Europa.
Foto: JAN-MORTEN BJØRNBAKK/SCANPIX
De nye opplysningene om økt usikkerhet for befolkningen i nord, ble møtt med unnvikende svar i regjeringsapparatet.
– Det er farlig å leve nært opp til et atomavfallslager. Det er det nå og det har det vært tidligere, sier Støre til Dagbladet. Han understreker at UD tar atomsaken på alvor, men holder fast ved at departementet har kjent til innholdet i rapporten fra Rosatom, som Bellona viser til, i noen uker.
Reagerer sterkt
Bellona-leder Frederic Hauge reagerer sterkt på UDs forsøk på bagatellisering. Dersom UD har kjent til disse alarmerende opplysningene i ei tid, hvorfor har ikke departementet delt disse opplysningene med Stortinget, spør Hauge.
Venstres miljøtalsmann Gunnar Kvasseim uttalte i går ettermiddag at han ikke var kjent med en forverret sikkerhetssituasjon ved atomlageret.
– Regjeringens forsøk på bagatellisering må nok sees i sammenheng med at statsminister Jens Stoltenberg skal på besøk til Russland i neste uke, og at atomalarmen kom på verst tenkelig tidspunkt, sier en regjeringskilde til Dagbladet.
Leker ikke
Bellonas legendariske medarbeider i Russland, Aleksandr Nikitin, som selv arbeider med en ny Bellona-rapport om tilstanden i Andrejevabukta, sier til Dagbladet at Rosatom-rapporten inneholdt urovekkende nyheter. Han sier også at alvorlighetsgraden tilsa at opplysningene måtte ut til offentligheten.
Han stiller seg uforstående til påstander om at nyhetene fra atomlageret skulle være sensasjonsmakeri.
– Vi er opptatt av alvorlige ting, vi leker ikke, sier Nikitin til Dagbladet.
De store lagertankene, som inneholder 21 000 brenselsstaver, ligger like ved sjøen. Nå viser det seg at saltvann har trengt inn i tankene. Dette har ført til rask forvitring av stålrørene, og slik har saltvannet trengt seg videre inn.
Når brenselsstavene utsettes for saltvann, forvitrer også de, og små uranpartikler løsner og faller ned i bunnen av stålrørene. Rosatom slår fast at når mengden partikler på bunnen blir fem– ti prosent i forhold til vannmengden, vil det oppstå en kritisk masse som vil kunne eksplodere.
Rosatom bruker selv betegnelsen «ukontrollert kjedereaksjon» som et mulig utfall, sier Nikitin, og presiserer:
– Bekreftelse
– Vi har fått en offisiell bekreftelse på at det er en fare for en ukontrollert kjedereaksjon i de tre tankene. Det er definitivt en nyhet. Vi har andre eksempler på ukontrollerte kjedereaksjoner som har oppstått på grunn av menneskelig feil, for eksempel Tsjernobyl, sier Nikitin til Dagbladet.
Bellona-leder Frederik Hauge sier regjeringen bør ta saken på alvor og ta initiativ til en internasjonal finansieringsordning for å få fart på sikkerhetsarbeidet.



Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen