- En av mine største seire, sier Magnus Carlsen. Leder storturnering i Nederland.
STYRTE SHOWET: Magnus Carlsen lot aldri noen få sjansen til å tvile på hvem som styrte showet på pressekonferansen i Nederland i kveld etter seiren over verdensener Vladimir Kramnik.
Foto: Eivind Skjervum.
VINNERPARTI: Magnus Carlsen forklarer trekk fra dagens vinnerparti mot den russiske verdenseneren Vladimir Kramnik.
Foto: Eivind Skjervum.
Dagbladet.no møtte en strålende fornøyd Magnus etter seieren:
- Det er nok en av mine beste seire, og den kom i riktig øyeblikk, sa Magnus.
Med dagens seier gjeninntok Magnus ledelsen i superturneringen i nederlandske Wijk Aan Zee, en ledelsen han mistet da han forsmedelig tapte mot Vishny Anand i går.
Magnus deler nå ledelsen med armenske Levon Aronian før siste runde i morgen.
- Jeg prøve å ikke tenke på tapet mot Anand. Egentlig håpet jeg på uavgjort i dag, for så å satse på seier i morgen, sa Magnus.
Magnus spilte med svarte brikker i dagens parti. Svart mot Kramnik regnes som den aller tøffeste motstanderen du kan møte i dagens sjakk. Med hvite brikker hadde ikke Kramnik tapt siden 2006 i vanlig sjakk før dagens oppgjør mot det norske sjakkfantomet.
Etter at han slo legenden Gary Kasparov i 2000, ble Kramnik den 14. verdensmesteren i klassisk sjakk.
- Litt nervøs
- Jeg var litt nervøs for matchen. Jeg visste at hvis jeg tapte kunne jeg falle ned igjen til 50 prosent score i turneringen, sa Magnus, som innrømmet at han hadde vært fornøyd med uavgjort.
Magnus la heller ikke skjul på at den russiske eneren ikke så ut til å være i toppform:
- Kramnik spilte under normal standard. Han virket plaget av forkjølelse, sa Magnus, som heller ikke har følt seg i toppform de siste dagene.
Fordel i siste kamp
I morgendagens avgjørende kamp venter Teymour Radjabov. 20-åringen er rangert på plassen foran Magnus i turneringen, men Magnus har fordelen av hvite brikker. Hvite brikker kan sammenlignes med å ha hjemmebane i fotball.
Radjabov vil nok likevel satse offensivt med svart. Aserbajdsjaneren ligger bare et halvt poeng bak Magnus, og må ha hele poenget for å gå forbi og ha sjanse til å vinne sammenlagt. Men Magnus er også offensiv:
- Jeg går for seier i morgen. Målet er å vinne turneringen, sa Magnus.
Han fremste konkurrent, Levon Aronian, møter verdens beste kvinnelige sjakkspiller, Judit Polgar.
- Han blir verdensmester
Magnus er svært populær i Wijk Aan Zee. Han har deltatt i superturneringen en rekke ganger, men først i fjor fikk han spille i A-gruppa. Det gikk ikke så bra, og Magnus kom på delt sisteplass. Det siste året har mye skjedd:
- Magnus har hatt en fantastisk utvikling. Han kommer til å bli verdensmester. Det er ikke spørsmål om han kommer til å bli, det men når det vil skje, sa regjerende verdensmester Vishny Anand til Dagbladet.no i går.








Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen