Her kommer en av USAs mektigste og hemmelighetsfulle religiøse ledere ut fra audiens hos kong Harald. Doug Coe (79) har Hitler, Mao og Lenin som organisatoriske forbilder.

ETTER AUDIENSEN: I det fine vårværet i bakgården på Slottet småpratet Fellowship-stiftelsens sjef Doug Coe  (t.v.) med den ventende delegasjonen fredag. Tidligere stortingsrepresentant Lars Rise (KrF) står bak Coe. De andre er ukjente for Dagbladet, og de nektet å si hvem de er.

ETTER AUDIENSEN: I det fine vårværet i bakgården på Slottet småpratet Fellowship-stiftelsens sjef Doug Coe (t.v.) med den ventende delegasjonen fredag. Tidligere stortingsrepresentant Lars Rise (KrF) står bak Coe. De andre er ukjente for Dagbladet, og de nektet å si hvem de er.
Foto: JACQUES HVISTENDAHL

• Hør taleutdrag her

Fellowship-stiftelsen

Nordmannen Abraham Vereide utvandret til Amerika i 1905. I 1935 fikk han ideen om at landet kunne frelses ved å binde flest mulig mektige sammen gjennom troen på Jesus. I 1942 etablerte han det som i dag heter The Fellowship Foundation, med hovedkvarteret Cedars i Arlington utenfor Washington DC.

Dagbladet avslørte i 2004 at en rekke KrF-topper i tiår har pleid kontakt med stiftelsen, deriblant Kjell Magne Bondevik, som i 2001 holdt et møte med ultrakonservative justisminister John Ashcroft skjult for offentligheten.

Ifølge en kommende bok av medredaktør i Rolling Stone, Jeff Sharlet, «The Family: The Secret Fundamentalism at the Heart of American Power», har stiftelsen siden starten hatt tett kontakt med fascister i USA, hjulpet nazister i Tyskland etter krigen og pleid forholdet til en rekke diktatorer verden over.

Dagens leder Doug Coe har ved en rekke anledninger snakket om hvor flink Hitler var til å gjøre det Jesus sa til sine disipler: forandre verden gjennom en sterk pakt mellom brødre og total lydighet overfor en leder.


(Dagbladet.no): På Slottets nettside med oversikt over alle offisielle plikter sto det fredag: «H.M. Kongen mottar Douglas E. Coe, Washington D.C., i audiens.» Siden verken yrkestittel eller årsak til besøket står beskrevet, ringte Dagbladet Slottet for å spørre hvem Coe er.

- Det må jeg sjekke og ringe deg tilbake om, sier informasjonssjef Astrid Versto.

En halv time seinere:

- Han er et amerikansk kongressmedlem, opplyser Versto.

- Det stemmer ikke.

- Da må jeg ringe tilbake, sier Versto.

Doug Coe har aldri vært folkevalgt. 79-åringen er sjefen for Fellowship-stiftelsen, som siden starten i 1935 har hatt tett kontakt med fascister i USA, hjulpet nazister i Tyskland og pleid forholdet til en rekke diktatorer verden over.

«Jesus ba disiplene om å ha en visjon for verden. Lenin hadde det. Hitler hadde det. Vi har i USA i dag ingen visjon for de unge i dag.» Slik talte Fellowship-stiftelsens sjef, Doug Coe, på åttitallet. Sitatet er bare ett av flere eksempler på hvordan en av de mektigste religiøse lederne i USA bruker historiens verste diktatorer som organisatoriske forbilder.

Dagbladet var første avis som dokumenterte Doug Coes kontroversielle uttalelser i fjor høst. For to uker siden publiserte den amerikanske tv-stasjonen NBC utdrag fra de samme talene under overskriften: «Politiske koblinger til hemmelighetsfull religiøs gruppe.»

Dagbladet offentliggjør i dag for første gang lydopptak som bekrefter Doug Coes budskap: Suksessen til Hitler, Lenin og Mao bygger på budskapet fra Jesus om total lydighet og makta som ligger i hendene på noen få utvalgte menn (se egen sak).


Norske forbindelser 
Fellowship-stiftelsen, et av flere navn brorskapet kaller seg, er velkjent for en rekke politikere i Norge. Dagbladet avslørte i 2004 hvordan Kjell Magne Bondevik og en rekke KrF-topper var involvert i stiftelsen, blant andre Dagfinn Høybråten.

Fredag var det den tidligere stortingsrepresentanten Lars Rise (KrF) som kjørte Doug Coe til Slottet. Da audiensen var over, fikk Dagbladet nok en gang demonstrert hvor hemmelighetsfullt det religiøse brorskapet er.

Sammen med et følge på seks andre personer kjørte Rise og Coe ned til Grand Hotel like over klokka halv to fredag. Da Dagbladet presenterer seg for et par av de ukjente mennene, nekter de å si hvem de er. Rise, som til daglig er generalsekretær i Småbedriftsforbundet, vil heller ikke si noe om audiensen på Slottet, hvem de andre i følget er, eller hva Coe gjør i Norge.

På grunn av Dagbladets tilstedeværelse ordner de det slik at Doug Coe ikke går ut sammen med resten av delegasjonen. Trolig ble han ført ut en sidedør eller gjennom kjellergarasjen.

Da Magasinet Time i 2005 kåret Doug Coe til en av de mest innflytelsesrike kristne, var tittelen: «Den usynlige overbeviser.»


Lederskap av Gud
Derfor er det ikke merkelig at ikke Slottets informasjonsavdeling vet hvem han er. Men for kong Harald er han langt fra ukjent.

Kongen tok imot ham i audiens også for ti år siden. Slottets kjennskap til Fellowship-stiftelsen går helt tilbake til 1946, da Doug Coes forgjenger, nordmannen Abraham Vereide, møtte kong Haakon. Ideen bak organisasjonen Vereide stiftet, var «et lederskap styrt av Gud i hjem, lokalsamfunn, verden og på alle nivå i samfunnet».

Hvorfor vil Norges statsoverhode gang på gang møte sjefen for dette religiøse brorskapet?

- Kongen får mange forespørsler om audiens, og han sier ja til noen av dem, sier informasjonssjef Versto på Slottet.

- Hvorfor vil kongen invitere nettopp Doug Coe?

- Vi har ikke invitert ham. Som jeg sa, får vi mange forespørsler om å møte kongen. Doug Coe er en av flere, sier Versto, som beklager feilinformasjonen om at Coe var medlem av Kongressen.
 

- Offentlig handling
- Selvfølgelig er det kongen som inviterer til audiens, selv om initiativet kan komme fra andre. I de fleste tilfellene gis vanlig audiens som en anerkjennelse for noe en har gjort, eller fordi kongen ønsker å holde seg orientert, sier statsviter og monarkiekspert, Carl-Erik Grimstad, til Dagbladet.

Han påpeker at audiens er en offentlig handling.

- Hvis kongen ønsker å møte Coe privat, har han den samme anledningen som alle andre. Men når kongen gir audiens og publiserer navnet som en del av det offentlige programmet, må man kunne forvente at Slottet har en god begrunnelse for hvorfor. Jeg har aldri hørt om tilfeller der kongens dømmekraft om hvem han velger å gi audiens, har blitt trukket i tvil, sier Grimstad.

Dagbladet prøvde i går forgjeves å få en kommentar fra Doug Coe. Men til Dagbladet i fjor sa han dette om bruken av diktatorene i sine taler:

- Jeg har aldri snakket om Hitler, Stalin eller Lenin som forbilder. De er onde og forførende. Jeg bruker dem bare som eksempler på hvordan djevelen i deres skikkelse perverterer Jesu budskap.

Tidligere saker:
Vollebæk må forklare seg
- Gud har makt i norsk politikk

Bondeviks mektige brorskap
 

Søk i skattelistene