«Dyr ris, billig arbeidskraft. Hvordan skal arbeiderne overleve?»

Se bildene fra 1. mai-feiringen verden over her.

De høye matprisene sto sentralt under 1. mai-demonstrasjoner i Asia. I Tyrkia er stemningen spent etter at politi og demonstranter barket sammen i Istanbul.

Kampen for det daglige brød sto sentralt i demonstrasjoner i en rekke asiatiske land torsdag.

I Indonesia samlet store grupper demonstranter seg bak parolene «Lavere matpriser nå» og «Jobber. Rettferdighet. Mat» under 1. mai-toget i hovedstaden Jakarta.

Demonstrasjonstoget ble nøye overvåket av mer enn 10.000 politifolk samtidig som ytterligere 50.000 sto parat til å steppe inn.


Sinne og frustrasjon
I Manila på Filippinene ble bevæpnede elitesoldater utplassert langs alle hovedveier inn til byen samt alle offentlige bygninger.

- Den økonomiske krisen er blitt mer intens i år. Filippinske arbeidere har all grunn til å være sinte og frustrerte, sier Renato Reyes, generalsekretær i aktivistgruppen Bayan som tilhører venstresiden i filippinsk politikk.

Det ble også satt søkelys på matprisene i Singapore og Thailand. «Dyr ris, billig arbeidskraft. Hvordan skal arbeiderne overleve?» sto det å lese på paroler i Bangkok.

I Tokyo samlet over 40.000 demonstranter seg for å høre på det japanske kommunistpartiets leder Kazuo Shii. Shii hamret blant annet løs på regjeringen for å ha gjeninnført den kontroversielle bensinavgiften.


Brukte vannkanoner
I Istanbul i Tyrkia benyttet politiet seg av pepperspray og vannkanoner for å stagge demonstranter som hadde samlet seg utenfor bygningen til Tyrkias viktigste arbeidstakerorganisasjon.

Myndighetene hindret demonstrantene adgang til Taksim-plassen som har en spesiell status i den tyrkiske arbeiderbevegelsen. I 1977 ble 34 personer drept på Taksim-plassen under en 1. mai-demonstrasjon.

(NTB)

 

Søk i skattelistene