Lars Sponheim med en rak venstre. Siv Jensen: - Ingen god statsråd-søknad.

ULOVLIG: Dette stabburet ble ulovlig leid ut som hybel.

ULOVLIG: Dette stabburet ble ulovlig leid ut som hybel.
Foto: Jacques Hvistendahl/DAGBLADET

(Dagbladet.no): - Før disse personlige feilene dukket opp i det siste, står Haga også bak en serie politiske tabber. Disse siste tøysefeilene ikke i nærheten av like alvorlige, mener Venstre-leder Lars Sponheim.
STATRÅD: Olje- og energiminister Åslaug Haga (Sp).

STATRÅD: Olje- og energiminister Åslaug Haga (Sp).
Foto: Håkon Mosvold Larsen/SCANPIX

- DOBBELTMORAL: Frps Siv Jensen mener de siste byggetabbene ikke er noen god statsråd-søknad for Åslaug Haga.

- DOBBELTMORAL: Frps Siv Jensen mener de siste byggetabbene ikke er noen god statsråd-søknad for Åslaug Haga.
Foto: Håkon Eikesdal/DAGBLADET

Ås, Norge


Værmelding for Ås

I dag I morgen mandag tirsdag
Halvskyet -5° Lettskyet -2° Skyet -4° Skyet -2°

Tre siste saker fra Ås



Han sikter til blant annet konsulentansettelsen av Eli Arnstad i april i år og Hagas «Heia Tromsø-OL»-utspill. Dagbladet avslører i dag at Olje- og energiminister Åslaug Haga (Sp) bygget et stabbur ulovlig i Ås kommune før hun senere leide det ut som hybel - noe som også viste seg å være ulovlig..

- I og med at Haga trekker seg fra politikken så kan hun nå stå fram med så mange feil hun bare vil, sier Sponheim til Dagbladet.no.


- Paddeflat
Men selv om Haga trekker seg som partileder, har hun signalisert at hun vil fortsette som statsråd dersom hennes tjenester er ønsket.

- Hun ønsker å fortsette som statsråd selv om hun ikke har velgernes støtte som politiker i ryggen, så jeg mener hun har spilt seg ut på sidelinja politisk uansett. Disse tøysete tabbene er ikke veldige alvorlige. Hun er jo ikke politisk sårbar lenger, sier Sponheim før han fortsetter:

- Mer paddeflat går det ikke an å gå ut av politikken, sier partilederen, som sier han undrer seg over hvorfor hun velger å utsette seg for disse tingene.

Venstre-politikeren tror heller ikke de siste tabbene er veldig skadelige for partiet hennes Senterpartiet.

- Man ser jo at for eksempel økonomisk rot i Fremskrittspartiet nesten kan virke som å ha styrket populariteten deres, påpeker han.


- Dobbeltmoral
Siv Jensen, partileder for nettopp Fremskrittspartiet, mener Åslaug Haga utøver stor grad av dobbeltmoral med sine byggeflauser.

- Hun har viftet den moralske pekefinger mang en gang. Dette viser en tydelig dobbelmoral, sier Siv Jensen, som mener det er viktig å skille person og politikk i slike saker.

- Men det skal sies: Dette er ingen god søknad for å fortsette som statsråd, sier hun.

Hun mener Haga åpenbart spekulerer med lovbrudd.

- Her bryter hun en lovgivning hun selv har vært med å lage og som hun selv mener bør være streng. Så det er først og fremst dobbeltmoralen hos personen Åslaug Haga jeg reagerer på med dette, sier Jensen.
 

TIPS OSSSMS/MMS: 2400  Tlf: 2400 00 00 2400@dagbladet.no





Søk i skattelistene