Lars Sponheim med en rak venstre. Siv Jensen: - Ingen god statsråd- søknad.
ULOVLIG: Dette stabburet ble ulovlig leid ut som hybel.
Foto: Jacques Hvistendahl/DAGBLADET
STATRÅD: Olje- og energiminister Åslaug Haga (Sp).
Foto: Håkon Mosvold Larsen/SCANPIX
- DOBBELTMORAL: Frps Siv Jensen mener de siste byggetabbene ikke er noen god statsråd-søknad for Åslaug Haga.
Foto: Håkon Eikesdal/DAGBLADET
Han sikter til blant annet konsulentansettelsen av Eli Arnstad i april i år og Hagas «Heia Tromsø-OL»-utspill. Dagbladet avslører i dag at Olje- og energiminister Åslaug Haga (Sp) bygget et stabbur ulovlig i Ås kommune før hun senere leide det ut som hybel - noe som også viste seg å være ulovlig..
- I og med at Haga trekker seg fra politikken så kan hun nå stå fram med så mange feil hun bare vil, sier Sponheim til Dagbladet.no.
- Paddeflat
Men selv om Haga trekker seg som partileder, har hun signalisert at hun vil fortsette som statsråd dersom hennes tjenester er ønsket.
- Hun ønsker å fortsette som statsråd selv om hun ikke har velgernes støtte som politiker i ryggen, så jeg mener hun har spilt seg ut på sidelinja politisk uansett. Disse tøysete tabbene er ikke veldige alvorlige. Hun er jo ikke politisk sårbar lenger, sier Sponheim før han fortsetter:
- Mer paddeflat går det ikke an å gå ut av politikken, sier partilederen, som sier han undrer seg over hvorfor hun velger å utsette seg for disse tingene.
Venstre-politikeren tror heller ikke de siste tabbene er veldig skadelige for partiet hennes Senterpartiet.
- Man ser jo at for eksempel økonomisk rot i Fremskrittspartiet nesten kan virke som å ha styrket populariteten deres, påpeker han.
- Dobbeltmoral
Siv Jensen, partileder for nettopp Fremskrittspartiet, mener Åslaug Haga utøver stor grad av dobbeltmoral med sine byggeflauser.
- Hun har viftet den moralske pekefinger mang en gang. Dette viser en tydelig dobbelmoral, sier Siv Jensen, som mener det er viktig å skille person og politikk i slike saker.
- Men det skal sies: Dette er ingen god søknad for å fortsette som statsråd, sier hun.
Hun mener Haga åpenbart spekulerer med lovbrudd.
- Her bryter hun en lovgivning hun selv har vært med å lage og som hun selv mener bør være streng. Så det er først og fremst dobbeltmoralen hos personen Åslaug Haga jeg reagerer på med dette, sier Jensen.


HANS-MARTIN THØMT RUUD



Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen