Frykter ny Katrina.

STØ KURS  Satelittbildet viser orkanen over det Karibiske hav. I det innskutte bildet øverst til høyre ser man at orkanen er på vei inn mot de amerikanske statene som har kystlinje i Mexicogulfen.

STØ KURS Satelittbildet viser orkanen over det Karibiske hav. I det innskutte bildet øverst til høyre ser man at orkanen er på vei inn mot de amerikanske statene som har kystlinje i Mexicogulfen.
Foto: AFP PHOTO/HO/NOAA

(Dagbladet.no): Den tropiske stormen som har fått navnet Gustav tiltar i styrke og har nå fått status som orkan.
HAMSTRER:  Tucker Botheras hjelper noen venner med å fylle bilen før de forlater byen.

HAMSTRER: Tucker Botheras hjelper noen venner med å fylle bilen før de forlater byen.
Foto: Stephen Morton/Getty Images/AFP

New Orleans, USA


Værmelding for New Orleans

I dag I morgen søndag mandag
Lett regn 12° Sol 11° Halvskyet Lett regn 12°

Tre siste saker fra New Orleans



På sin ferd gjennom det karibiske området har uværet allerede tatt livet av minst 72 mennesker.

Les også: «Gustav» drepte Marcelina og hennes seks barn

Nå har den direkte kurs mot New Orleans, hvor nervøse innbyggerne med Katrina-katastrofen for tre år siden friskt i minnet er i ferd med å forlate byen.



Ble i byen
Wendy Smith (43) valgte å bli igjen i New Orleans da Katarina var på vei for tre år siden.

Da dikene i byen brast og oversvømte 80 prosent av byen ble hun strandet på et sykehus i flere dager, før hun tok seg til huset sitt - blant annet ved å svømme. Her var hun isolert, og avsperret av vann i en hel uke, forteller hun til ABC News.

Denne gangen tar hun ingen slike sjanser.

- Jeg ringte og reserverte et hotellrom i Memphis straks jeg hørte at en storm i Gulfen kunne bli like ille som Katrina. De siste tre årene har jeg visst at jeg ikke kom til å vente med slike planer, forteller hun til nyhetskanalen.

Smith er ikke alene. Hoteller og overnattingssteder i hele regionen er i ferd med å fylles opp med engstelige værflyktninger, melder amerikanske medier.

Eksperter sier at det kan være godt grunnlag for frykten.


Kategori 3

Det er ventet at orkanen vil treffe land USA et sted langs Gulf-kysten på tirsdag i neste uke. Innen da vil den trolig tilta i styrke og bli en kategori 3 orkan, med vindstryke på mellom 50-58 sekundmeter.

Bølger på 5-9 meter vil da slå følge med orkanen.

Samtidig følger meteorologene en ny storm i Atlanterhavet, Hanna, som ventes å utvikle seg til en orkan med nordvestlig kurs for Bahamas-øyene og Florida.

Myndighetene i New Orleans har innrømmet at dikesystemet rundt byen ennå ikke er på høyden etter oversvømmelsen i kjølvannet av Katrina.

Bill Irwin i den amerikanske hærens ingeniørkorps sa på en pressekonferanse torsdag at det fortsatt er hull i enkelte deler av dikene som skal beskytte byen mot flom, men at de arbeider med nødløsninger før Gustav eventuelt treffer.


Forbereder seg

Guvernøren i Louisiana, Bobby Jindal har erklært unntakstilstand og gjort alt klart for å evakuere befolkningen i New Orleans.

Rundt 4300 Katrina-ofre som fortsatt bor i «krisetrailere», så kalte «mobile hjem» skal evakueres i morgen, og 2800 familier som er innlosjert i litt mer permanente krise hytter skal også flyttes. Byen har ordnet 7000 togplasser til evakuering av byens gamle, hvis det blir nødvendig, melder CNN. Dessuten vil sykehusene tømmes før orkaen ankommer.

Alle delstatene som har kystlinje i Gulfen er utsatt, og det er erklært unntakstiltand flere steder, men traumet er uten tvil størst i New Oreans.

Minst 1800 personer mistet livet i orkanen i 2005 og i de påfølgende oversvømmelsene i det var den dødeligste orkanen siden 1928.

 

Søk i skattelistene