Hva har renteøkninga å si for din økonomi?

Nettmøtet er avsluttet. Les alle spørsmål og svar nederst i saken!


(Dagbladet.no): Nyhetene de siste dagene har vært preget av børsfall og stor uro i finansmarkedene i USA og Europa.

Tirsdag ble det kjent at DNB Nor og Postbanken hever sin utlånsrente med 0,3 prosent.

Renteøkningen kom som et direkte resultat av at USAs fjerde største investeringsbank, Lehman Brothers, erklærte seg selv konkurs i løpet av morgentimene i går.

DNB Nor er en av Lehman Brothers største kreditorer.  Like før kollapsen lånte den norske banken 144 millioner kroner til den kriserammede finansinstitusjonen.

En ringerunde Dagbladet.no foretok tirsdag til landets ni største banker viser at Bank-Norge foreløpig avventer situasjonen og hever ikke sine rentesatser.

Bankene er likevel klare på at en renteøkning kan komme de nærmeste dagene eller neste uke. Det uavhengig av hva Norges Bank bestemmer seg for å gjøre med sin styringsrente.

Vil ytterligere forverring av situasjonen på USAs finansmarked påvirke den norske renta og økonomien til de norske husholdningene?

Dagbladets økonomiekspert, Hallgeir Kvadsheim, og hans kollega Magne Gundersen  fra TV3-programmet «Luksusfellen» stilte til nettmøte på Dagbladet.no.

 
Publisert onsdag 17.09.2008 kl. 15:35, oppdatert 15:36

Send inn spørsmål til nettmøtet her!

Nettmøtet er avsluttet. Les svarene fra Hallgeir Kvadsheim og Magne Gundersen nedenfor.

Omgjøre kortsiktig gjeld?
    Hei.
    Jeg har noe kreditkortgjeld (som greit betjenes pr. dags dato). Bør jeg omgjøre denne til langsiktig gjeld med fast rente om jeg kan? Har verken egen bolig eller større lån.
    Innsendt av: AndyC
Det er ikke nødvendigvis så smart å gjøre om et kortsikrtig lån med høy rente til et langsiktig lån med lav rente. Betal heller ned kredittkortgjelda så fort som du overhodet klarer. Kutt heller ned annet forbruk i en periode

Hallgeir
 

hvor mye bør man ha i buffer
    Par med samlet inntekt på 900 000,- og lån på 1750 000,-
    Vi har romslig økonomi pr i dag, men det er jo greit å sette av penger til trangere tider. Hva bør vi ha på buffer-kontoen?
    Innsendt av: maren
1 månedslønn til uforutsatte utgifter

Hallgeir
 

Ekstra lån
    Hei:) Vi har et bolig lån med 80% av husverdien. I tillegg har vi et billån på ca 60 000. Jeg lurer på om det vil lønne seg for oss å betale ut dette lånet kontant. ( Da forsvinner det meste av reservekapitalen) eller om vi skal prøve å få dette billånet inn i boliglånet?
    Innsendt av: ingrid
Det kan være fornuftig å betale ut billånet, men dette avhenger naturligvis av rentesatsen. Nå er faktisk boligrenta blitt såpass høy at forskjellen mellom enkelte billån og boliglån har minsket betraktelig.

Dere kan jo vurdere å bytte boliglånet mot en boligkreditt. Da kan dere evt benytte ledig kreditt som resverekapital i en periode, til dere har fylt opp igjen kontoen for reservekapital.

Hallgeir
 

Betalingsanmerkninger
    Hei! Hvordan bli kvitt betalingsanmerkninger når man ikke får lån til å kvitte seg med 7-9 kreditorer og enn å bare ha en å forholde seg til? Får avslag gang på gang pga betalinganmerkning. Det blir jo umulig å "starte på nytt".
    Innsendt av: Thomas
Hei!

Nei, det er jo det som er problemet da, at ingen vil låne til en som ikke gjør opp for seg.

Men det er noen grep du kan ta:
1) Du kan kontakte hver enkelt kreditor og be om å få en nedbetalingsavtale. Fortell åpent om din økonomiske situasjon og om din vilje til å gjøre opp for deg. Men betalingsanmerkningen forsvinner ikke før gjelden er gjort opp.

2) Kan du låne penger av arbeidsgiver eller få et privat lån?

3) Det finnes spesialbanker som gir lån til sånne som deg, som vil starte på nytt. Da må du skaffe kasujonist for lånebeløpet. Renta vil ligge på 11-12 %, men da får du ett lån og bare en kreditor å forholde deg til. Og du blir kvitt betalingsanmerkningen.

Lykke til!

Magne
 

Billigere håndtverkere?
    Hei!
    Vi har planer om å bygge ut huset, men har fått anbud som ligger over det vi har råd til.
    Vil bygge-bransjen nå få færre oppdrag pga sviktende etterspørsel, og at det dermed er penger å spare på å vente med utbygging? Evt hvor lenge skal vi vente..?
    Innsendt av: Mira Aaboen Sletten
ja, jeg tror vi kan få en viss prisnedgang i denne sektoren. Men ikke forvent store prisjusteringer. Det som kan skje er at en del arbeidskraft som har jobbet med større oppdrag (nye leilighetsprosjekter), nå blir nødt til å ta mindre oppdrag og konkurrerer dermed med "vanlige" håndverkere. Men glem nå ikke at pris ikke alltid er synonymt m kvalitet når det gjelder håndverkere. Sjekk referansene

Hallgeir
 

Byggeprosjekt
    Vi holder på med et større renoveringsprosjekt hjemme. Det som nå gjenstår er bytte av tak, ny kledning og bytte av vinduer. Dette hadde vi planlagt å hente inn tilbud på i løpet av vinteren, og forhåpentligvis få iverksatt til sommeren. Dette betyr at vi må refinansiere lånet og ta opp noe mer lån.

    Men hva nå?

    En analyse av vår økonomiske situasjon nå tilsier at vi har råd til å ta opp 200-250.000 kroner mer i lån. Men er dette smart å gjøre nå?

    Selv om renta er gått opp er jo prisene i byggebransjen gått noe ned. Hvordan skal vi vekte dette?
    Innsendt av: Hilde på Hamar
Hei, Hilde!

Det endrer seg raskt, som du ser. Lave renter og mangel på arbeidskraft kan fort bli avløst av høye renter, tilgang på håndverkere og lavere priser på byggevarer.

Mine råd er helt kort:
1) Sett opp et realistisk budsjett.
2) Legg på 10-15 % til uforutsette utgifter
3) Innhent anbud
4) Velg seriøse leverandører/håndverkere
5) Skriftlig kontrakt (du finner standardkontrakter på nettet)
6) Ha sikker finansiering på plass før kontrakt.

Uansett bør du passe på å ha såpass stor buffer at du etter refinansiering tåler nye renteøkninger. Mao: Ikke press økonomien deres til yttergrensen.

Men klarer dere å bytte tak, vinduer og kledning for 200-250.000?
Ikke

Magne
 

Lånekassen og pengemarkedsfond
    Jeg tjener ca 340 000 i året og har ca 400 000 i studielån. Jeg har ikke lån utover dette og betaler derfor mer på avdragene til Lånekassen enn jeg faktisk må (opptil 2000 mer per kvartal). Lønner det seg egentlig? Synes det er deilig og ikke bare betale rentene, men faktisk spise av selve lånet.

    Jeg sparer dessuten 15 000 på BSU årlig og har det siste året satt av 800 i måneden til pengemarkedsfond. Har lest i DN at vi nordmenn sparer en hel masse i dette fondet og at man ikke nødvendigvis vinner noe på det. Er det rett og slett bedre å sette pengene på sparekonto?

    Takker for svar og ønsker dere en god dag!
    Innsendt av: Synne
Studielånet er normalt det siste lånet du skal nedbetale ekstra på, med mindre du er helt sikker på at du ikke skal ta opp andre lån, som boliglån etc. Akkuratt nå er faktisk renta på pengemarkedsfond og gode høyrentekonti høyere enn studierenta. Cluet med pengemarkedsfond er å finne et godt og billig. Sjekk på morningstar.no Hvis du velger storbankenes dyre fond, kan du heller putte pengene på en god sparekonto, f eks i landkreditt

Hallgeir
 

Spare seg opp en buffer
    Skal man spare seg opp en buffer selv om man ikke er ferdig med å nedbetale kredittkortgjeld? Er redd for at jeg aldri kommer dit at jeg blir ferdig med nedbetalingen...
    Innsendt av: Ella Nella
Nei, kvitt deg med de dyreste lånene fortest mulig.

Hallgeir
 

Hvorfor ikke låne alt hos NB?
    DnbNor og Postbanken skylder på den internasjonale markedsrenten når de hever renten nå. Hvorfor låner de ikke mer penger hos Norges Bank til 5,75 % ?
    Innsendt av: Rune
Styringsrente på 5,75 % er renten på bankenes innskudd i Norges Bank, ikke utlånsrenta. Døgnslånsrenta i NB er på 6,75 %, men bankene må primært låne penger i pengemarkedet (eller av kundenes innskudd), ikke i Norges Bank.

Hallgeir
 

Sparepenger
    Hei!
    Er sparepengene våre trygge i banken?Hva om bankene går i konkurs?Hva om alle pengene mine er inne?Kanskje det er dumt å spøre,men folk må leve av noe.Det er det verste som kan skje men ingenting er umulig.
    Innsendt av: Mo
Hei!
Pengene er trygge. Privatpersoners innskudd i norske banker er garantert for opptil ca 2. millioner kroner. Har du mye penger, og er veldig urolig, kan du spre innskuddene i flere banker.

I Norge tror jeg det bare er Handelsbanken, Skandiabanken og BNP Paribas som ikke har innskuddsgaranti fra bankenes sikringsfond. De har en innskuddsgaranti som tilsvarer garantien som gjelder i hhv Sverige og Frankrike.

Magne
 

hvordan ligger VI an?
    Vi kjøpte enbolig før sommerferien, men maxet ikke ut lånemessig. Det vil si vi ble tilbudt å låne 3.6 mill men tok ikke mer enn 2.7 Vi har også en en bmw til 500 000.

    Vi jobber full stilling begge to og han er selvstendig med sålangt i år, 1 mill. i omsetning. og ingen spesielle driftskostnader. Jeg har 280 tusen i året.

    Jeg har egentlig alltifd følt meg trygg for markedets svingninger - vi har det jo så greit liksom. Men så blir jeg usikker likevel. Hva er det som vil bli dyrere egentlig? Kan boliglånet bli dobbelt så dyrt plutselig? Vi har et barn i privat sfo - vil dette bli dyrere?

    Jeg tenker jo at dersom alt blir skikkelig ille har vi litt å gå på når det gjelder bilen, men har jo selvfølgelig ikke lyst til å selge den heller..

    Det jeg spør om er vel egentlig hvordan vil økonomien endre seg for familier som oss? Familier som egentlig har god råd, men vi har jo ikke total økonomisk frihet heller.

    Hadde vært så fint om dere kunne sagt noe om dette. Tusen takk:)
    Innsendt av: Lene
Hei!
Nei, boliglånet blir ikke plutselig dobbelt så dyrt. Men det kan bli noe dyrere enn i dag.
Med rundt 1,25 mill i samlet årsinntekt og en gjeld på 2,7 mill har dere økonomi til å tåle mange renteøkninger.
Men endrer markedet seg, kan han kanskje oppleve at inntekten faller. Derfor er det smart å ikke venne seg til et for høyt forbruk. Dere bør absolutt klare å legge til side noen tusen hver måned.

Magne
 

Pengemarkedsfond
    Hei Jeg har endel penger i pengemarkedsfond(ca,150.000).Er det noen som helst risiko for at disse kan gå tapt.Er det bedre å sette pengene inn på høyrentekonto?
    Jeg har også aksjefond til guttene mine ,antar de er veldig redusert nå.Skal jeg ta dem ut nå,eller forsette å spare til de blir myndige,(Ca 7 år til)Eller sette det som er igjen på høyrentekonto? Håper på svar:-)
    Innsendt av: Hanne B.R.Johansen
Pengemarkedsfond er lavrisiko. jeg ville likevel vurdert å dele pengene på litt flere fond. De siste månedene har det vist seg at enkelte forvaltere har tatt litt høy risiko mhp land og bransjer. Derfor kan det være lurt å spre pengene på litt flere forvaltere som tar ulik risiko. Men alternativet med høyrentekonto er da heller ikke så dumt i og med at du får opptil 7 % rente og full sikkerhet for pengene.

Hallgeir
 

Kunde DnB Nor
    Jeg har 850.000,- på høyrentekonto i DnBNor.
    Vurdert over flere år å sette penger i fond, men har nå ikke gjort det.

    Usikker på hva som skjer og hva jeg bør gjøre nå. Vil jo kke miste pengene.
    Kan det skje?
    Kan denne DnB Nor forsvinne?
    Eller er det 140 mill bare småpenger for de?
    Husker jo Kredittkassen for noen år siden.....
    Innsendt av: LHO
Uansett er dine 850 000 dekket via bankenes innskuddsordning. De dekker innskudd inntil 2 mill per kunde.

Hallgeir
 

Boligkreditt vs boliglån
    Banken min tilbød meg å gjøre om boliglånet til en boligkreditt i forbindelse med at jeg kjøpte ny leilighet. Har prøvd å spørre, men har fått litt uklart svar på hva som egentlig er forskjellen på en boligkreditt og et boliglån. Pleier rentebetingelsene å være veldig forskjellige? Hvilke fordeler for meg er det å velge boligkreditt?

    Hilsen Lecha
    Innsendt av: Lecha
Med boligkreditt er du din egen banksjef. La oss si at du kjøper bolig til 3 mill. Du får en boligkreditt på 2 mill, men har bare behov for å låne 1,6 til boligkjøpet. De siste 400 000 betaler du ikke rente på før du trekker opp kreditten. Det betyr at du selv styrer boliglånet ditt og slipper å ringe banken første hvis du skal øke lånet, f eks i forb med oppussing. Ofte er det også litt bedre renter, men noe høyere termingebyr. Det passer klart best for den som har god kontroll over egen økonomi. For mange er det mest fornuftig med gammeldags lån med faste terminbeløp, men dette varierer altså litt med hvor lett du lar deg friste av at det er ledig kreditt på lånet. Hvis du bruker kreditten nesten som et forbrukslån, bør du holde deg til vanlig lån

Hallgeir
 

kjøp av leilighet
    er det et dårlig valg å kjøpe leilighet nå når krisa nærmer seg? hilsen førstegangskjøper
    Innsendt av: lena bjørkman
Neida!
Det riktige tidspunktet for kjøp av leilighet er når du har økonomi til å kjøpe, og vet hva du trenger.
Har du derimot et midlertidig boligbehov, og vet at du kommer til å bytte/selge bolig om et par år, råder jeg deg til å vente. Det er nemlig store kostnader knyttet til kjøp og salg av bolig. Vent med å kjøpe til du finner en bolig som
1) du har råd til
og som
2) dekker ditt boligbehov en lang periode.

Og uansett: ta deg god tid til boligkjøpet. Det er en stor investering, og nå går budrundene mye saktere enn tidligere. Det gjør at du får tid til å tenke deg godt om.

Magne
 

Utenlandske banker
    Hvor stor er sjansen for at krisen skal ramme banker i land som Storbritannia og Australia?

    Hva råder dere utlendinger som har penger i banker i slike land til å gjøre? Overføre pengene til Norge?

    Innsendt av: Bekymret
Den har allerede rammet enkelte britiske banker, som Northern Rock. Ang det siste spm: Godt spørsmål! De norske bankene har jo en langt bedre innskuddsdekning enn de fleste europeiske (dekket inntil 2 mill). Men hvorvidt en utenlandsk statsborger med innskud i en norsk bank blir dekket av den norske dekningen, er jeg sannelig ikke helt sikker på. Jeg tror det. Men hun vil jo i tillegg få en valutarisiko ved å sette pengene her

Hallgeir
 

Hvor mye vil renta stige?
    Hei !

    Hvor mye estimerer du at renta vil stige, før den eventuelt snur og synker igjen? Tror du vi vil få se en rente på 3% innen 10 år? Hvorfor er går ikke andre selskaper inn og "redder" Lehman Brothers" slik at vi slepper en slik kollaps?
    Innsendt av: Simen Johansen
Hei!
Renta kan godt stige med et halvt eller ett prosentpoeng før toppen er nådd. Men i markedet er det forventninger om at renta på sikt skal ned. Det ser vi på renta på fastrentelån. Den renta lavere enn på lån til flytende rente. Det betyr at markedet forventer at renta etterhvert skal ned. Men om rentetoppen nås i høst eller neste år, det tror jeg ikke at vi skal driste oss til å spå noe om.

3% rente tror jeg nok det er lenge til vi ser igjen. Og bra er det - svært lave renter betyr at økonomien i landet er svak og trenger stimulering. Jeg tror at vi nå egentlig er ganske nær et "normalt" og sunt rentenivå.

Magne
 

Boligmarkedet
    Hei. Kanskje ikke et spørsmål ang. renta direkte, men alle snakker om krisa i boligmarkedet. At det er verst for de som kom inn sist på markedet osv. Vi kjøpte vår første leilighet ifjor til 2 mill. Hvis boligmarkedet skulle falle drastisk, har det noe å si for oss? Vi har planer om å bli værende på boligmarkedet så lenge vi lever. Jeg trodde ikke nedganger hadde noe å si på sikt, for man kjøper og selger jo på samme marked. Faller boligen vår i verdi får vi jo kjøpt en tilsvarende bolig til samme pris.
    Innsendt av: Fleur
Hei!

Nei, dere kan bare ta det med ro og sove rolig om natta!
Så lenge dere har en grei økonomi og ikke har problemer med å betjene boliglånet, så betyr ikke et fall i boligmarkedet noe for dere. Det gjør det førsts når dere evt skal selge, men som du sier - kjøper og selger du i samme marked - påvirkes dere i liten grad.

Faktisk er det sånn at fallende boligpriser kan være gunstig om dere skal bytte til større og dyrere bolig. Da kan differansen mellom nåværende og den dyrere boligen være mindre når boligprisene er lave.

Magne
 

Særnorsk økning av boligrentene
    Hei, er det ikke rart at de forholdene som stabiliserer renten for svenske boliglånskunder, øker renten for norske boliglånskunder?
    Og er det rart at norske medier hauser renten opp og boligprisene ned, mens svenske medier har en mer nyansert og journalistisk tilnærming til temaene? Sjekk Svenska Dagbladet, dagens Industri, tekst-TV på SvT, Dagens Nyheter. Forskjellen er påtagelig.
    Innsendt av: Forundret
Jeg tror nok ikke at norske medier kan bevege rentemarkedet noe særlig. Men det sterke fokuset på at rentene "må" gå opp, gjør det såklart litt lettere for bankene å gjøre nettopp dette. Med andre ord: du blir mindre overrasket (og irritert) over å finne et nytt rentebrev fra banken. Media har forberedt deg på at det vil komme. Når det gjelder boligprisene har nok media en litt større makt, iallfall på kort sikt. men på lengre sikt er det de økonomiske nøkkelfaktorene som bestemmer: rentenivået, lønnsnivået og ikke minst: sysselsettingen.

Hallgeir
 

bankene
    jeg har boliglån som jeg har fått igjenom en finans megler som fikset det beste prisene til meg, men nå har jeg fått en utfordring, jeg sliter med og få avdragsfrihet enda jeg har kasjonist på 20 % av summen. bør jeg bytte bank ? eller gå rett til en filijal ? nå får jeg beskjed om og gå igjenom han megleren og da blir det vansklig.
    trenger avdragsfrihehet men min samboer går på skole. (3 år)
    Innsendt av: Fredrik
Hei!
Det blir litt ekstra vanskelig når du både har kausjonist og lånet er gitt via en megler. Kausjonisten må nemlig godkjenne endringer i låneavtalen.

Hvis økonomien deres forøvrig er sunn, bør dere ha en mulighet til å få avdragsfrhet. Prøv megleren først. Hvis det ikke går, er det like greit å gå til en annen bank.

Magne
 

Topp og bunn
    Er alt bare negativt med det som skjer eller får en noe positivt ut av dette?
    Innsendt av:
De som har penger på bok, tjener på uroen. Det vil blant annet si de fleste pensjonister. Det er lenge siden banksparing var så gunstig som nå. I tillegg fins det en rekke smarte spekulanter som faktisk tjener ved at de ahr veddet på at aksjer skal falle (kalles shortsalg). Man kan også som privatperson vedde på dette, ved å kjøpe fons som f esk Handelsbanken xeact bear index. Da tjener du penger hvis børsindeksen faller. Men da bør du følge nøye med!

Jeg klarer ellers ikke se så mye positivt med dette, men det er klart: skal du kjøpe ny bolig, bli eller båt, uten å selge i samme marked, kan du gjøre gode kjøp. Og generelt er uroen med å senke det generelle prisnivået

Hallgeir
 

forbrukslån
    Vil det ha noe og si for oss med forbrukslån ?
    Innsendt av: Roald
Nei, i første omgang berører ikke renteøkningene forbrukslån og kreditter. Renten på kortkreditt og andre usikrede lån har lenge ligget stabilt på rundt 20%, +/- 5%, og der tror jeg de fortsatt vil ligge.


Magne
 

Pris på byggevarer
    Vi har tenkt å bygge på huset i nær framtid. Hva tror du kommer til å skje med prisen på byggevarer og byggetjenester? Burde vi vente en stund med å skaffe anbud?
    Innsendt av: Ann Kristin
Ja, det er ingen grunn til å forhaste seg. Nå er det nesten bom stopp i nye byggeprosjekter. Det betyr at det endelig kan komme litt prispress nedover på byggetjenester og byggvarer. Fram til i fjor var problemet motsatt: galopperende priser og lange ventetider på isolasjon, betong etc

Hallgeir
 

Vanstyring og ansvar
    Hei,
    finnes det ingen regler som regulerer hvor mye av bankenes ville spekuleringer de kan dytte over på kundene i form av økte renter og gebyrer? Kan virkelig bankene spekulere og tape penger uten annen konsekvens enn at de hever renten for oss kunder for å dekke tapet sitt?
    Innsendt av: Alex
Foreløpig har ingen norske banker tapt mye penger på den type spekulasjon som enkelte amerikanske, britiske og danske banker har gjort. Jeg understreker ordet foreløpig. For ringvirkningene av kollapsen i den amerikanske banksektoren kan ramme også norske banker tidligere enn vi liker. Men det fins en grense for hvor høy rente og gebyrer de kan trekke fra vanlige folk. Husk også at det er en rekke banker som IKKE blir særlig rammet. Blir renta hevet for mye i bankene som blir rammet, flytter kundene til disse bankene.

Hallgeir
 

Nordmenn & Økonomi
    Hei,
    Har sett på Luksusfellen med deg, og med den erfaringen har du vel en viss innsikt i hvor skakkjørt noens økonomi kan bli. Hvor stort tror du omfanget er av dette i Norge, og hva konsekvenser kan et stort antall av slike tilfeller påføre boligprisene?
    Innsendt av: Jens
Hei!
For å være ærlig så vet jeg ikke hvor stort omfanget er, men jeg frykter det er større enn vi liker å tro. Vi har jo fått mange søknader til Luksusfellen, og vi ser jo at det er en urovekkende økning i antall inkassosaker.

Desverre er det nok mange som klarer å holde hodet over vannet ved å betale lån og kreditter med stadig nye kreditter. Dette er som en boble som føre eller siden må sprekke.

Nå er det langt fra alle som opplever økonomiske problemer som eier bolig, og de som eier bolig må jo bo ett sted. Derfor tror jeg ikke boligprisene vil bli særlig påvirket. I den store sammenheng er det tross alt en liten gruppe som har en helt skakkjørt økonomi.

Magne
 

Vente med lån og leilighet?
    Hei Hallgeir,

    Jeg er på vippen til å ta mitt første lån og kjøpe meg en leilighet. Har en inntekt på rundt 320,000 i året, ingen gjeld (0,-!) og har ellers ganske god oversikt over min økonomi. Er 24 år, men jeg leier fortsatt leilghet for 4000,- i mnd der strøm og kabel-tv er inkludert. Mitt spm er om jeg nå burde vente med lån til dette "kaoset" har roet seg?
    Innsendt av: Lurer
Det virker som om du har en ganske gunstig leiekontrakt. Du behøver ikke forhaste deg. Det blir sannsynligvis ikke mindre gunstig å kjøpe bolig de neste månedene. Men begynn gjerne forberedelsene: ta en tur til banken, sjekk hvor mye du kan låne (husk rentebuffer til 10 %), og begynn å gå på visninger

Hallgeir
 

Binde renta?
    Jeg har boliglån på 800.000 kr i Husbanken, som har noe gunstigere renta enn andre banker. Jeg synes jeg det er bekymringsfylt med den siste tidens medieoppslag og vurderer derfor å binde renta.
    Man anbefaler alltid å binde renta om en ikke har anledning til noe særlig større utgifter; men er det mer/større grunn til å anbefale å binde renta nå?
    Innsendt av: Eva
Hvis du skal binde husbanklånet ditt bør du uansett vente til november. Da synker tilbudet fra 5,6 til 5,2 prosent for fem og tiårsbinding, Samtidig ser det ut til at den flytende renta vil stige til 6,4 prosent fra 1.kvartal 2009. Rentefastsettelsen i Husbanken er litt spesiell. Fastrenta fastsettes med et tidsetterslep. Det betyr at fastrenta i november blir beregnet på grunnlag av rentemarkedet i august. Da var ikke rentene like høye som nå, ergo får du et lite forsprang på den flytende, som du normalt ikke får i vanlige banker. Men om det forspranget er nok til å gjøre regnestykket fast vs flytende mer lønnsomt, er ikke godt å si. Men det er nok ikke særlig sannsynlig at du vil tape svært mye på å binde renta på 5,2 prosent.

Hallgeir
 

Fond til barna
    Hei, vi sparer 1/2 parten av barnebidraget i fond og 1/2 parten i banken. Barna er 3 og 5, og vi ser på dette som en langsikitig fondssparing. Burde vi fortsette med fond slik som markedet er nå, eller burde alt gå til konto i en periode? Jeg tenker uansett å la allerede investert beløp stå i fond.Takk for svar.
    Innsendt av: Ole Petter
Dere har jo kanskje 15-20 år tidshorisont på denne sparingen (etalberling, studier). Da kan dere gjerne la så mye som mulig av sparingen skje i aksjefond.. Ikke engang tenk på å kutte sparingen i disse tider. Det er jo nettopp fordelen med en fast spareavtale: man får kjøpt aksjer både når de er dyre og billige.

Hallgeir
 

Bekymret for egen økonomi
    Heisann! Jeg har samboer som nå straks går ut i permitering grunnet lite oppdrag i det firmaet han jobber i, jeg selv går på attføring og dette i seg selv gjør jo at jeg har lavere inntekt enn jeg hadde får jeg begynte på attføring. Vi har boliglån/lån på ca 1,5 mill og klarer og betjene det greit.
    Nå er jeg bekymret for at økonomien vår kan kollapse fordi han går ned i inntekt og er den av oss som tjener mest pr i dag. Hva bør vi gjøre? Om vi bare betaler rente på lånet vårt vil dette utgjøre ca 2500 mindre i måneden. Vi har ingen studielån/billån.
    Ungene har vi fasta spareavtaler på, disse ser jeg jo at jeg kan stoppe midlertidig til økonomien er bedre.

    Er mest redd for inkasso og uforutsette utgifter. Prøver og ha en buffer, men den gikk med til en kostbar bilreprasjon.
    Har du noen ideer til hvordan vi kan forbedre hverdagsøkonimoen vår i denne situasjonen? Er veldig glade vi ikke har 3 mill i huslån!
    Innsendt av: Hannah Hansen
Det kan være fornuftig for dere å ta avdragsfrihet i en periode Sjekk om dere har riktig skattetrekk Deres rentekostnader har sannsynligvis økt en del det siste året og det tar ikke skattetrekket hensyn til. Har dere muligheter til å leie ut et rom i en periode? Det er skattefritt. Ta kontakt med Nav eller et bemanningsbyrå og sjekk mulighetene for en midlertidig jobb for din mann mens han venter på en permanent jobb i hans bransje. Stopp alle faste spareavtaler midlertidig. Gå nøye gjennom alle forbruksutgifter og vurder om dere kan kutte

Hallgeir
 

Blir renta høyere må vi bare selge :(
    Vi har ikke lenger økonomi til å betjene vårt lån på 2.2 millioner. Leiligheten har vi ikke mulighet til å beholde om det kommer en renteøkning til. Men vi vet ikke om vi skal leie ut eller selge, vi må jo også ha et sted å bo selv.
    Leier vi ut kan vi få 13000 i måneden, men kostnadene våre for leiligheten er over 15000 i måneden. Sier seg selv at disse tallene ikke går opp :( To naboer i samme oppgang solgt i juli og august etter at leilighetene hadde ligget ute i to og fire måneder. Begge måtte selge et godt stykke under takst. Vi snakker Trondheim, som man skulle tro hadde et godt og stabilt boligmarked. Hva gjør vi? Smir mens jernet er varmt og skynder oss å selge før boligbobla sprekker for fullt, eller har is i magen med den fare at vi taper enda mer penger?
    Innsendt av: Rita
Du skriver at dere ikke har økonomi til å tåle en renteøkning til. Med andre ord at den flytende boligrenta øker til 7,25-7,5 %. Men vær oppmerksom på at du kan binde renta til 6,25 prosent i fem år fremover. Endrer det regnestykket ditt nok til at du kan beholde boligen, evt i kombinasjon med kutt i øvrig forbruk? Det er normalt ikke lønnsomt å binde renta. At fastrenta er lavere enn den flytende nå, henger jo sammen med at markedet forventer at også den flytende skal falle i femårsperioden. Men for dere kan det likevel være et fornuftig grep.

Hallgeir
 

Renter
    Hei.
    Hvorfor fokuserer alle på de som har lån? Det må da være noenandre enn bankene som tjener på denne renteoppgangen også?
    Innsendt av: Knut
Klart det er mange som tjener på renteoppgangen. De med sparepenger i banken tjener jo på at renta stiger. Typisk gjelder det f.eks pensjonister og andre med nedbetalt boliglån.

Forøvrig tjener vel ikke bankene nødvendigvis penger på renteoppgangen. De må jo betale mer for innskudd og penger de låner inn.

Magne
 

Søk i skattelistene