Forgrep seg mot 12 barn og ungdommer. Den yngste var 13 år.

OFFER: En nå 20 år gammel mann fra Trondheim solgte seg til mannen som er dømt for å ha kjøpt sex av unge gutter, og for flere overgrep mot barn under 16 år.

OFFER: En nå 20 år gammel mann fra Trondheim solgte seg til mannen som er dømt for å ha kjøpt sex av unge gutter, og for flere overgrep mot barn under 16 år.
Foto: BJØRN LANGSEM

(Dagbladet.no): Borgarting lagmannsrett skriver at 52-åringen synes å ha vært helt blottet for forståelse av faren for psykisk og fysisk skade han utsatte ofrene for. 

Sexkjøp:

• Kjøp av sex mot vederlag av personer under 18 år straffes med fengsel inntil to år.
• Villfarelse med hensyn til alder utelukker ikke straffskyld med mindre såkalt

Emneord



-  Flere av ofrene har hatt problemer i ettertid. Han har kynisk utnyttet dem, konstaterer dommerne.

I Oslo tingrett i mars ble 52- åringen dømt til fengsel i fire år. Ett år ble gjort betinget. Topplederen anket. Det straffet seg.

I lagmannsretten påsto aktor, politiadvokat Cecilie Gulnes, fengsel i fire år. Lagmannsretten satte altså opp straffen, og dømte 52-åringen til fengsel i fire og et halvt år. Ett år ble imidlertid gjort betinget.

Sexdebut
52-åringen kom i kontakt med barn på nettsteder. Domfelte utga seg for å være yngre enn han var. Overgrepene pågikk fra 1997 til 2005. I det vesentligste var det gutter han kontaktet. Overgrepene har i det vesentligste bestått i samleier. For flere av barna var dette deres seksuelle debut. Lagmannsretten trekker fram at saken gjelder en rekke tilfeller av seksuell omgang med ungdom under 18 år. 

-  Unge mennesker kan lett la seg friste av «lettjente» penger uten tanke på konsekvensene. Det kan imidlertid i ettertid være sterkt belastende å leve med bevisstheten om å ha solgt seg selv for penger eller annet vederlag.

Vurderer anke 
Det er derfor viktig å verne ungdom mot dette, heter det. I skjerpende retning trekker dommerne fram at 52-åringen hadde samleie, uten vederlag, med en gutt på bare 13 år. Forsvarer Heidi Ysen sier til Dagbladet at hun er overrasket over at lagmannsretten har satt opp straffen. 

-  Jeg mener at straffen fra tingretten i utgangspunktet var streng. Klienten har tilstått. Det skal vektlegges særlig i sedelighetssaker av hensyn til ofrene. Ett år betinget synes jeg er for lite i den forbindelse. Vi vurderer å anke til Høyesterett over straffeutmålingen, sier Ysen
 

Søk i skattelistene