Spillsalget i Norge sank med nesten 20 prosent i fjor

ps3_tynnNorsk Spill- og Multimedia leverandørforening (NSM) har offentliggjort omsetningstallene for spill i 2009, og resultatet gjenspeiler at året vi la bak oss har vært preget av tilbakegang.

Tilsammen sank omsetning av spill med 19,2 prosent i 2009 fra året før. Markedslederen ble PlayStation 3, men også de har i likhet med alle de andre plattformene opplevd en tilbakegang.

Her kan du lese hele pressemeldingen fra NSM:

Omsetningstallene for perioden 1. januar til 31. desember 2009 er summert og vi ser at tilbakegangen fra tidligere i 2009 har vokst seg enda større. I forhold til samme periode i 2008 har vi en tilbakegang i totalomsetningen for PC- og konsollspill på 19,2%. Omsetningen i kroner er i overkant av 539 millioner mot ca. 668 i fjor.

Hvis vi går innpå spillomsetningen per konsoll ser vi at nesten alle har hatt en liten nedgang dette året. Microsoft leverer i år for første gang egne tall for solgte spill til butikk i tillegg til tredjepartsleverandører som medfører at Xbox 360 øker med 4,4% og vi ser at Xbox 360 dermed har en markedsandel på 19,9 %.

PlayStation 3 har størst markedsandel med 27,1 % mens Nintendo Wii holder seg rimelig stabilt med en andel på 14,2%. Som forventet faller PlayStation 2 ytterligere i 2009, og har nå kun en total markedsandel på 6,9%.

Når det gjelder spillomsetningen per konsoll for håndholdt ser vi at Nintendo DS fortsetter å holde ledelsen i markedet med 13,9 % og er den eneste konsollen med reell økning i spillsalget på 7,4%. PSP har en tilbakegang på 20,6%.

PC-markedet fortsetter nedgangen vi har sett de senere årene. 28,0% denne gangen og ender dermed opp med en markedsandel på 16,9%.

Hvis vi ser på konsollsalget har PlayStation 3 posisjonert seg i tet i løpet av de to siste kvartalene i 2009, og dermed inntatt markedsledelsen. Vi gjør oppmerksom på at Microsoft ikke leverer salgstall for konsoller. Av de håndholdte maskinene PSP og Nintendo DS holder Nintendo DS fortsatt en stabil ledelse i salget.

Stikkord: ,

18 kommentarer til «Spillsalget i Norge sank med nesten 20 prosent i fjor»

Følg diskusjonen på RSS-feed. Vil du ha profilbilde, kan du registrere deg hos Gravatar.

  1. Thormod skrev...

    Det er vel verdt å merke seg at PC mangler salgstall fra digitale distributører, så nedgangen der er kanskje ikkje så dramatisk. For alt me vett så kan det ver ein oppgang der.

  2. Kan også legge til at jeg knapt kjøper spill i Norge lenger. pga pris er det langt mer lukrativt å importere.

  3. +1

  4. Blir spennende å se hva som skjer i år. Sålangt ser det ut til å bli det beste spillåret på mange år.

  5. Ja denne statistikken holder ikke.

    Og i tillegg er dette bare en oppsummering, hvor er kildematerialet?

    Hvorfor trur dere at vi stoler blindt på dere i DB?

    Klart at mange kjøper spill på andre måter…

  6. _LarZen_ skrev...

    Ikke rart pc spill sliter…finner jo pokker meg ikke noen spill i butikkene lenger! Ang PS3 så er det nok høyere da mange importerer…sikkert 85% av mine PS3 spill er fra utlandet. Men er godt å se nordmenn velger kvalitet..PS3 it only does everything.

  7. Kjøper alle mine PC-spill digitalt, helst fra Steam. Er Steam med i statistikken ? Hvis ikke så er jo tallene helt på viddene.

    Uansett, PC markedet kommer til å stige fremover, nå som konsollene er blitt så utdatert.

  8. Konsollene utdatert? Kødder du eller?

  9. Satan skrev...

    Latterlig artikkel. Steam økte salgene sine med 205% i 2009, de salgene er selvsagt ikke med i artikkelen.

  10. ser her konsekvensen av at alt skal være så jævla dyrt. flere her sier de importerer heller enn å kjøpe i Norge, ikke rart…
    playstation network er også helt ekstremt. i usa er det billigst og britene klager over at det som regel er litt dyrere der. men her i Norge er det enda dyrere. hva faen!

  11. Er det noen som kjøper spill i Norge lenger?

  12. Har kjøpt spill for flere tusen kroner i fjor via Steam ol. Tror det bare ble et par spill som er kjøpt i vanlig butikk, og det var noe jeg fikk til jul. Sier seg selv at hvis jeg kan kjøpe spill lettere og billigere uten å dra ned på den lokale spillsjappa, så gjør jeg det.

  13. _LarZen_ skrev...

    Pc gaming er blitt litt tabu..jævlig rart egentlig. Men det er jo voldsomt sært så skjønner at folk heller velger konsoller..

  14. Thormod skrev...

    @_LarZen_

    Ka snakke du om? Disse salgs tallene er ikkje relevante på PC fronten. PC spill flyttes fra butikkene til nett distribusjon, disse tjenestene offentligjer ingen salgs data. Steam økte sine salgtall med 209% i 2009 og ca det samme skjedde i 2008. EA har og utalt at PC er et VOKSENDE marked.

    Retail synker kanskje i Norge men totalt sett kan det være voksende.

  15. Håpløst lenge siden jeg var innom en fysisk butikk for å kjøpe noe spill, ja. Her er det digitale distributører som gjelder.
    Og dessuten var det få titler som var interessante for PC i 2009 , ettersom det meste var halvhjertede porteringer fra konsoll. Skal jeg spille spill, skal de være laget for PC!
    Skal skaffe meg en PS3 til sommeren, regner jeg med. Så da blir det nok noen spill. Men tvilsomt at jeg løper til butikken for å kjøpe dem. Heller kjøpe fra utlandet. :)

  16. Nicco skrev...

    Dette er bare tullball og fjas.

    Mesteparten av de 20% er folk som har begynt å kjøpe spill på steam eller console, man behøver faktisk ikke gå i butikken for å kjøpe spill lenger.

  17. Hallo folkens, 20 prosent av spillsalget I NORGE. Å kjøpe spill på nett er bortimot det samme som å importere, disse tallene blir ikke plukket opp av norske trackingsystemer.

    Tallene ligger forøvrig lett tilgjengelig på spillforbundets hjemmesider.

  18. Og alle spillene som er blitt kjøpt direkte over Xbox Live..?!

Kommenter dette innlegget

Vil du ha profilbilde sammen med kommentaren din, kan du registrere deg hos Gravatar