Hvilket klubbnavn synes du er Norges kuleste?

(Dagbladet.no) Bergensgutta i Banden har kanskje stjålet noen poeng denne sesongen og de har helt sikkert ved et par anledninger tjuvstartet litt og lurt motspillere.

FAKTA

RETNINGSLINJENE TIL NIF
1.1
Navnet skal gi en troverdig og lettforståelig ramme omkring laget. Navnet skal være kort, enkelt og meningsfylt.
1.2 Skal vise at det er et idrettslag ved å bruke for eksempel lag/klubb/forening i navnet.
1.3 Skal helst referere til sted/område/kommune.
1.4 Skal være norsk eller samisk, kan også være hentet fra mytologien. Dersom samisk navn benyttes, må idretten i idrettslagsnavnet være norsk (f. eks. Duoddara Fotballklubb).
1.5 Navnet kan unntaksvis være utenlandsk i idretter hvor utenlandsk terminologi er vanlig.

NAVN SOM IKKE ER TILLATT
2.1
Navn som allerede er i bruk av lag tilsluttet NIF.
2.2 Navn på avdøde eller nålevende personer.
2.3 Fylkes- eller landsdelsnavn.
2.4 Sjikanerende, diskriminerende eller blasfemiske navn.
2.5 Utenlandske navn når navnet ikke har noen direkte tilknytning til idretten(e) som laget skal drive, eller til nasjonalitet eller etnisk bakgrunn til lagets medlemmer.
2.6 Navn på næringsdrivende juridisk person.

Kilde: NIFs lovhefte

ANDRE ANNERLEDESNAVN
Fotballgjengen i Bergen er en av mange klubber som har skaffet seg morsomme navn. Her er noen andre:
Hoppegompan
Vredens Druer
Tullball BK
SK Floppen
FK Skruknott
Guttæne FC
Svett Ballklubb
Dverg Innebandy
Oslojuvelene FK
Rock'n Roll Fotballklubb

Bergen, Norge

Værmelding for Bergen

I dag I morgen torsdag lørdag
Skyet Sludd

Tre siste saker fra Bergen

Emneord



Men kriminelle banditter, det er de ikke.

Hordaland idrettskrets mener likevel at klubbnavnet Banden FK er negativt og kriminelt ladet, og de får derfor ikke lov til å kalle seg det i offisielle sammenhenger.

- Vi ville ha et navn som gjorde oss litt genuine. Alle vil være litt spesielle og jeg håper jo vi blir sett på som en fryktet bande på banen, sier styrelder og midtbanespiller Bernt Tveterås til Dagbladet.no.


Språkrådstøtte
Norges Idrettsforbund (NIF) har retningslinjer i forhold til hva slags navn som er tillatt. Det skal være mulig å forstå hva slags idrett det er snakk om, og navnet skal helst referere til en region eller område.

Tveterås forteller at de kommer til å anke idrettskretsens avgjørelse inn til forbundet, og språkråddirektør Sylfest Lomheim påpeker at betydningen av ordet bande ikke har noe med kriminalitet å gjøre.

- Når jeg hører ordet tenker jeg verken på ordet som positivt eller negativt. Bande kommer fra det franske ordet bande, som betyr gjeng. I originalbetydningen har ordet ingenting med kriminalitet å gjøre, sier Lomheim til BA.

Bernt Tveterås forteller at klubben ble stiftet 17. mai 2006, og at de ville ha et navn de kunne identifisere seg med.

- Vi ville ha noe som var originalt. Da vi var mindre brukte vi gjerne banden om kameratgjengen vår. «Hvor er banden?» og «Hva gjør bandittene i kveld?».


Ustabile
Klubben startet på laveste nivå i Bergen, og er fortsatt i 7. divisjon. 13 kamper inn i sesongen ligger de på 4. plass, med bare to poeng opp til andreplassen. Banden har ingen store planer om å knive seg langt oppover i divisjonssystemet - de vil bare ha det gøy.

- Vi er en vennegjeng som har kjent hverandre i mange år som fant ut at vi ville spille fotball sammen. Siden har venners venner også kommet til. Vi er ikke så seriøse og vi trener oss selv. Det viktigste for oss er å ha det sosialt, sier Tveterås.

Hva synes du om klubbnavnet Banden?
Det må de få lov til å ha.
Nei, det passer seg ikke.
» les resultatet

Gutta, som hovedsakelig er mellom 25 og 30 år, kunne gjerne tenkt seg et opprykk til 6. divisjon, men de er ikke stabile nok i resultatene.

- Banden svinger høyt og lavt. Vi kan slå topplaget, men hvis vi for eksempel har tre nøkkelspillere i et bryllup, da kan vi også ryke mot bunnlaget. Det viktigste er den sosiale greia. Målet vårt er å bevare kameratbåndene, som ofte blir litt svakere i denne alderen på grunn av jobb og familiestifting.


Sponset av puben
Nå har Banden tatt kontakt med ei venninne som har ett års juridisk utdannelse (en halvstudert røver?), og hun skal utforme et klageskriv til idrettsforbundet. Navnet er nemlig viktig for dem.

- Jeg synes det er betenkelig at så mange andre lag kan kalle seg omtrent hva de vil. Det er utvist dårlig skjønn i denne saken. Ordet bande har kanskje havnet på en kriminell knagg hos noen, men det handler jo bare om hvordan det brukes, sier Tveterås.

Klubben er blant annet sponset av puben The Dubliner, hvor de første ideene om å starte en egen fotballklubb ble født en kveld for noen år siden. Nå jobber de også med å få inn et par sponsorer til.

- Det er et forsikringsselskap som vil støtte oss. Det er jo litt spesielt at de ønsker å støtte kriminelle ...

Bernt Tveterås ler. For han synes det er latterlig at de i offisielle sammenheng må hete Bjørgvin FK.

Hvilket klubbnavn synes du er Norges kuleste? Skriv inn ditt forslag i kommentarfeltet nederst i denne saken.

 

Les også

Søk i skattelistene