Se Tippeliga-kapteinenes lønnstabell.

OVERTOK JOBBEN: Eirik Bakke tjente ifølge skattelistene litt mindre enn sin kaptein Andresen i fjor, men kanskje har lønna økt med at bindet kom på plass før denne sesongen?

OVERTOK JOBBEN: Eirik Bakke tjente ifølge skattelistene litt mindre enn sin kaptein Andresen i fjor, men kanskje har lønna økt med at bindet kom på plass før denne sesongen?
Foto: ERLING HÆGELAND/DAGBLADET

(Dagbladet.no): På inntektstoppen over kapteinene i Tippeligaen finner vi ikke uventet Vålerenga-kaptein og -manager Martin Andresen, som hadde en nettoinntekt på nesten 3,4 millioner i sin siste sesong med Brann-bindet rundt armen.
 
Hans arvtager som kaptein på Bergens-skuta gjorde det imidlertid heller ikke dårlig i fjor, for Eirik Bakke hadde en nettoinntekt på 2 555 298 kroner allerede året før han tok over armbindet. RBK-veteran Roar Strand følger disse to på oversikten over høyest nettoinntekt av kapteinene i 2007.
IKKE GULLBIND PÅ ARMEN: Morten Morisbak Skjønsberg leder trolig Stabæk til seriegull i år, men var langt unna Tippeligaens best betalte i 2007.

IKKE GULLBIND PÅ ARMEN: Morten Morisbak Skjønsberg leder trolig Stabæk til seriegull i år, men var langt unna Tippeligaens best betalte i 2007.
Foto: ARNT E. FOLVIK/DAGBLADET

Dette finner du i skattelistene:

• Hvor mye samsvar det er mellom personens egentlige lønnsinntekt og
nettoinntekt vil kunne variere stort. Mange har inntekter fra andre ting
enn arbeidet sitt, og mange har store lån og ditto fradrag. Nettoinntekten
gir likevel en ganske god pekepinn på lønna for folk flest.

•Nettoinntekten omfatter all skattepliktig inntekt: det vil si lønn,
pensjon, sykepenger, næringsinntekt, renteinntekter og eventuell
pengegevinster. Men fra denne er det trukket fra fradragsberettigede beløp
som rentefradrag, minstefradrag og fradrag i tilknytning til
arbeidsinntekt. (Særfradrag er imidlertid ikke trukket fra på denne
posten.)

•Posten over formue omfatter blant annet bankinnskudd, oppgitt
kontantbeholdning, likningsverdi på aksjer, bolig og annen fast eiendom og
privatbil. Mens gjeld går til fradrag på denne posten.

Emneord



Stabæk-kaptein Morten Morisbak Skjønsberg kan trolig plusse en god gullbonus på toppen av lønna når Bærumsklubben sikrer Tippeliga-trofeet i løpet av de neste ukene, men nettoinntekten i 2007 står ikke helt i stil til posisjonen han har ledet laget til på tabellen.

Bak Skjønsberg på «nettoinntekt-lista» finner vi kun Viking-kaptein Nicolai Stokholm og Glimt-kaptein Jan-Derek Sørensen, men sistnevnte har i tillegg en millionformue å spe på lønna med.

På kapteinenes formuetopp er det igjen Skeidar-arvingen Andresen som troner høyest, og også her følges han tett av Eirik Bakke som står bokført med en formue på drøye 21 millioner kroner.

Nevnte Jan-Derek Sørensen og Sigurd Rushfeldt er to andre Tippeliga-kapteiner som gjennom utenlandsopphold og lange karrierer har jobbet seg opp en god bankboks å falle tilbake på, begge de to står bokført med over 10 millioner i ligningsformue.

Under kan du se lista over Tippeliga-kapteinene, rangert etter deres lags posisjon på tabellen. Strømsgodsets Aleksander Aas og Aalesunds Johan Arneng skattet ikke til Norge i fjor, og blir som seg hør og bør erstattet av sine visekapteiner.


Fatal error: Call to undefined function: skatteliste2007() in /www/dagbladet/bulldog/maler/db3.artikkel.php(610) : eval()'d code on line 1