Kontakt oss Hjelp Dagbladet.no  WebloggBjørn A. JenssenMedisinBloggpost
 

 Skribent


Alder: 70
Bosted: NEVLUNGHAMN
E-post
 

 RSS-tjenester

RSS 0.90 RSS 1.0
RSS 2.0 XML
 
Skriv utTips

Asbest i drikkevann - hva er sant?


Postet av: Bjørn Arvid Jenssen, 05. april 2006 kl. 10:33
tema: Medisin   stikkord: asbest helsefare drikkevann kreft
Tidligere avdelingsleder i Statens institutt for folkehelse (SIFF), Truls Krogh, hevder i Dagbladet 4.ds. at asbestfibrene som rives av vannrørene er for små til å utgjøre noen helsefare.

Krogh er vel kjent med at farlig lengde er >10 mikromillimeter. SIFF rapporterte 28.03.84 en undersøkelse av vannets virkning på asbestsementrør (A/C-rør) i vannforsyningen til syv kommuner i Rogaland, kalt IVAR. Målingene viste opptil 250 millioner fibrer per liter drikkevann. Av 45 prøver var 4 prosent av fibrene >10 mikromillimeter, prosent mellom 2 og 10 og 77 prosent kortere enn 2.

Krogh hevder at norske og internasjonale undersøkelser avviser at det er farlig å drikke vann fra A/C-rør. Han støtter seg til to norske rapporter. I den ene var fibertelling primært og helseunderøkelse sekundært. Det er grunn til å bemerke at det senere aldri har vært gjort
fibertellinger/helseundersøkelser av mennesker i Norge påvirket av asbest fra A/C-rø.

Fyrvokterunderøkelsen rapportert av SIFF i 1993 er det andre kriterium Krogh støtter seg til. Hva han ikke nevner er at undersøkelsen påviste signifikant sammenheng mellom kreft i magen og asbest i drikkevannet hos denne yrkesgruppen >20 år. Det er ikke mindre enn en skandale at SIFF la ned undersøkelsen etter 20 år. Fordi eksponeringstiden for asbestrelaterte sykdommer er svært lang - inntil 50 år og sammenhenger viste seg allerede etter 20 - hva ville vært mer forskningsetisk forsvarlig enn å fortsette undersøkelsene. I seg selv, av hensyn til gruppen og allment.

Som medansvarlig kan Krogh neppe annet enn å avvise problemstillingen. Men hans fremstilling svekkes av, at forskere ved Kreftregisteret har kommet frem til andre resultater av Fyrvokterundersøkelsen.

Truls Krogh kommer ikke bedre fra sin påstand om at internasjonale studier sier at det ikke er farlig å drikke asbestvann. Går man til kildene er forholdet tvert om. Studiene underbygger, ikke avkrefter Kreftregisterets konklusjoner.

Avdelingsdirektør for vannhygiene Truls Krogh står ikke til troende.


 Kommentarer (8)

 
Sortering Poeng:           Dato:    

Asbesthysteri


Skrevet av: RogerRoger , 05.04.2006 kl. 21:45

La asbesten være i tak, vegger og vannrør. Bare ikke knus den til støv og pust den inn. Det er først som tørt støv asbest er farlig.

Svar på kommentar | Varsle | [Fjern]
Huk av for å fjerne
Poeng:   67+ 31-
 Vis svar på kommentaren ()

Re: Asbesthysteri


Skrevet av: carbomontanus , 06.04.2006 kl. 20:13

Her har vi den vettuge kommentaren, som sier ganske enkelt hva alle trenger å vite, og den får automatisk to strake minus av de dialektiske materialister, så jeg gir den et pluss.

Sjåk- mjølet til Arne Brimi er kunstig sprøytet med store mengder asbestfibre.

Svar på kommentar | Varsle | [Fjern]
Huk av for å fjerne
Poeng:   77+ 38-

Re: Asbesthysteri


Skrevet av: carbomontanus , 08.04.2006 kl. 11:37

til RogerRoger
jeg gjentar, du får et pluss fra meg.
Jeg har vært med på å rive "Brannkåk" = hus som har brent ut.

Det var perfekt vær i september, og brent stein- ull og trekull glitret i solskinnet. Munnmasker var tilbudt, men været var så herlig, og trekull og steinull er da ufarlig?

Vi gikk alle sammen synkront ned med bronchittis.

Endelig kom det herlig pissregn. Moral: Sett først på vannsprederen.

Kliss det ned. Og så skal det være flat kuling og snøstorm gjennom huset når man driver med sånt. Asbest er overtro. Sementstøv, brent steinull...

Jeg har fått den syken der minst fire ganger i livet og lever enn.

Det er potta på hue og god støtte ved anklene og ståltupp som er farlig og må forbys.

Hva har vi for medisin? hva skal vi gjøre?

Vannspredern. Og flat kuling og tåke og gråvær, snøstorm!

Og har man ikke det så overvei munnbind og å holde seg unna.

Så anbefalte jeg å bruke hendene og gå på og ta og rulle store brennenesler og ete i store mengder. Og rosebuskene sto der, gå på rosebuskene, ikke bare ei nype i den tro at det bare er prinsippet som virker, men ribb ei rosebusk før du kommer på jobben og ei til etterpå fra jobben. De står der på rad.

Linus Pauling var tvilsom og anbefalte overstadige mengder C- vitaminer.

Rosebuskene og neslene er sunnere. De holder også E og A- vitaminer. Du holder deg iallefall unna sement og steinullstøvet og kan kverulere også overfor Linus pauling mens du gnager nyper og nesler.

Så har jeg fått en klassik Steinullose også i Tromsø på vinteren. Men St.a barbara var tilstede og svingte inn da det var som værst med hel torsk fra ende til annen med poteter og cocacola. Mølje må til, lever og rogn. Og hjelper ikke det så kan man amputere. Nakken kan amputeres, armene kan amputeres, men halsen er et vitalt organ og er vanskelig å amputere. Men fru Lorentsens St.a Barbaras prosedyre virket. Legene har ikke noe annet å stille med.

Jeg skriftet situasjonen for Den Katolske Kirke i Tromsø og den var helt enig.

På med vannsprederen og flat kuling. Overvei også munnbind. Asbest er tull. Av med potta på hue og støvvlaaa og dressaaa og hjælmaaaa og ut i snøen og tåka under sterk pålandsvind.

Da kan vi overleve på torsk og nyper og nesler.

Svar på kommentar | Varsle | [Fjern]
Huk av for å fjerne
Poeng:   43+ 32-

En mikromillimeter er en nanometer, Jenssen!


Skrevet av: Carbomontanus , 05.04.2006 kl. 18:26

jeg gjentar overskriften: E. .............. .. .. ......... J..ss..!

Og innvendinger er ukvalifisert.

Denne materie er ikke dialektisk, jeg gjentar....

Svar på kommentar | Varsle | [Fjern]
Huk av for å fjerne
Poeng:   37+ 36-

asbest er ikke vannløselig


Skrevet av: pål , 08.04.2006 kl. 00:01

og blir det heller ikke med tiden.

Svar på kommentar | Varsle | [Fjern]
Huk av for å fjerne
Poeng:   42+ 42-

Vannvittig!


Skrevet av: Ulle-Bingo af Badleknarr d.y. , 05.04.2006 kl. 18:02

Vannledninger laget av asbest???? Hva blir det neste, dioksiner tilsatt i maten for å friske opp smaken? En tredjedel av alle nordmenn utvikler kreft før de dør! Med all denne forgiftningen overalt, alle disse tilsetningsstoffene, matsminken, giftsprøytingen av avlinger etc. er det bare et spørsmål om tid før vi alle kreperer av kreft eller andre forurensningsrelaterte sykdommer.

Svar på kommentar | Varsle | [Fjern]
Huk av for å fjerne
Poeng:   32+ 39-
 Vis svar på kommentaren ()

Re: Vannvittig!


Skrevet av: allan , 08.04.2006 kl. 00:00

asbest er et kjempe materiale.
desverre bestär det av smä fibre som "INNHALERT" kan gi lungekreft.
i tarmen har ikke asbest mer virking enn normal fiber.

drikker du kun vann dör du og.
en vannledning med eller uten asbest har ingenting ä si.

20 är holder mer enn nok for en ansvarlig undersökelse, asbest er kun farlig i luft form, dvs. ved knusing osv.

du Björn Arvid burde vite dette siden du antagelig var i dine beste är när forbudet kom.

hvis du lider av svartlunge, synes jeg synd pä deg, men det er likevel ikke pga asbest i vannet.

ps
asbest er ikke vannlöselig

Svar på kommentar | Varsle | [Fjern]
Huk av for å fjerne
Poeng:   46+ 34-

Re: Vannvittig!


Skrevet av: Adolph , 06.04.2006 kl. 00:35

Så skal vi heller ikke glemme ettervirkningene av prøvesprengninger både i øst og vest.... det er et under at det overhodet lever folk her i verden.

Svar på kommentar | Varsle | [Fjern]
Huk av for å fjerne
Poeng:   43+ 37-


 din kommentar på bloggposten

Start-pass LOGG INN


 
Fordeler ved å være innlogget
  • Innloggede kommentarer vises før anonyme kommenterer hvis samme poengsum.
  • Kommentaren vil være tydelig merket med ditt navn og brukernavn i StartPass.
Du kan selvsagt kommentere uten å logge deg inn.
Din kommentar
* Feltene må fylles ut

Regler for kommentarene på Dagbladet.no

Med webloggene på Dagbladet.no ønsker vi å åpne opp for kommentarer fra leserne på mange ulike tema. Her kan dere mene mye om det meste, men vi godtar ikke alt. Brudd på våre regler kan føre til sletting av innlegg. Redaksjonen moderer kommentarene etter at de er lagt ut på nettet, men vi vil også oppfordre deg til å rapportere innlegg du mener er upassende ved å klikke på moderer-linken under kommentaren. For at bloggkommentarene skal bli så gode og leseverdige som mulig, ber vi deg følge disse enkle retningslinjene:

  • Dette er møtested for flere. Ha respekt for at folk kan ha en annen politisk, religiøs, etnisk eller kulturell bakgrunn enn deg selv. Folkeskikk gjelder også her!
  • Diskuter sak, ikke person. Ha en sivilisert form på kommentaren din, ikke bruk obskøne ord eller trusler.
  • Hold deg til tema. Dagbladet forbeholder seg retten til å redigere eller slette innlegg som går utenfor temaet som er satt.
  • Skriv helst på norsk, unntak kan gjøres for svensk, dansk eller engelsk.
  • Ditt innlegg får større troverdighet når du signerer kommentaren med fullt navn.
  • Klag på innlegg du mener bryter de ovenstående spillereglene. Ikke klag på innlegg der du kun er uenig i innholdet.

Dette er ikke tillatt:

  • Vi godtar ikke brudd på norsk lov, eller oppfordring til brudd på loven.
  • Ikke skriv eller lenk til innhold av ærekrenkende, rasistisk, truende, pornografisk eller annen injurierende art.
  • Publisering av opphavsrettsbeskyttet materiale er ikke tillatt. Det er tillatt å sitere korte utdrag av en tekst eller artikkel, men da må kilden komme tydelig fram.
  • Kommersielle budskap. Innlegg som inneholder reklame eller andre forsøk på å selge produkter eller tjenester, godtas ikke.
  • Innlegg som bevisst sprer løgn og trusler.
  • Ikke post samme innlegg flere ganger (spamming). Ikke gjenta en linje mange ganger (flooding).

Dagbladet.no forbeholder seg retten til å redigere eller slette innlegg som ikke følger disse retningslinjene. Ved å kommentere i Dagbladet.nos blogger gir du dessuten Dagbladet.no retten til å bruke ditt debattinnlegg i de medier Dagbladet.no måtte velge å publisere det i.


Regler for kommentarene på Dagbladet.no

 TIPS EN VENN

Sende til flere mottakere? Separer adressene med komma.




plog
Start-pass LOGG INN


Glemt passord?


 

 Kalender

mai 2012
man tir ons tor fre lør søn
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 Nye bloggposter

 Artikkelsøk



 Stikkord

 
 Forsida | Nyhet | Sport | Kultur | Kjendis.no | Magasinet | Været | Se.no | Til toppen

 © 2012 DB Medialab
 Dagbladet.no:  Postadresse: Boks 1184 Sentrum, 0107 Oslo   Besøksadresse: Langkaia 1, 0150 Oslo    Tlf: 24 00 10 00.    Tips oss
 Ansvarlig redaktør Dagbladet/Dagbladet.no: John Arne Markussen

 Utviklet av: db medialab