De siste åra er det kommet flere adventsbøker som står seg godt, jul etter jul. «Snøfall» av søstrene Hagerup og illustratør Ane Gustavsens er blant de fineste på den koselige, varme sida, mens Gaute Heivolls «Klokkerens evangelium» og Simon Strangers «Adventsstjernen», befinner seg i den litt mørkere enden av skalaen. Den første ved å være mollstemt i ord og bilder, den andre ved et tydeligere politisk tilsnitt.
Nå kommer «Tikkens jul», av forfatter og regissør Kjetil Indregard og illustratør Nicolai Lockertsen. Boka, som er basert på NRKs nye adventskalender «Kristiania Magiske Tivolitheater», er en klassisk julefortelling. Den tematiserer savn, tilhørighet og håp, og kombinerer gode doser julestemning med passe doser alvor. Det beste er likevel originaliteten: «Tikkens jul» tilbyr nye nyanser som vil begeistre små – og vekke ettertenksomhet hos voksne.
Drømmen om noe bedre
Ni år gamle Tikken bor sammen en ukjærlig mor og to passe sympatiske søstre i Vika, i gamle Kristiania på begynnelsen av 1900-tallet. Tikken føler seg ikke hjemme hjemme, og hadde det ikke vært for nabogutten Luka, hadde hun vært bånn ensom. Hver dag selger hun fyrstikker for å bøte på fattigdommen. Hunden Nansen er fast følgesvenn. Det er han som drar trallen Tikken sitter i. For Tikken kan ikke gå. Hun er lam etter polio.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger