Finn billigste forbrukslån. Lån fra 5.000 til 600.000 kr - Laveste rente fra 5,17% - oppdatert oktober 2021

Finn det billigste forbrukslånet blant forskjellige banker og långivere i oversikten under. På denne siden har vi sammenlignet ulike tilbydere av forbrukslån slik at det skal bli enklere for deg å finne det billigste forbrukslånet. Det er gratis og uforpliktende å søke hos en av være samarbeidspartnere.

Oppdatert 26.10.2021

Et forbrukslån er et lån som er usikret som vanligvis går til forbruk, derav navnet. Lånet kan brukes til hva du måtte ønske, enten det er å pusse opp, sende bilen på service, reise på ferie eller noe helt annet. Bare fantasien setter grenser, men husk at pengene skal betales tilbake.

Alle tilbud blir gitt basert på indivuell basis. Det er derfor viktig å sammenligne ulike tilbud fra ulike lånegivere.

Alle våre samarbeidspartnere er lisensierte finans – og kredittselskaper regulert av Finanstilsynet

Velg ønsket lånebeløp:

kr
5 000 kr 600 000 kr
Bank/lånetilbyder
Lånesum
Effektiv rente
Alder
Utbetaling

Forbrukslån - Alt du trenger å vite

Når du søker om forbrukslån, har du sikkert merket at det er mange forskjellige tilbud og banker der ute. Spesielt renter kan variere mye fra långiver til långiver. Hvorfor er det slik?

Renten blir bestemt basert på en rekke individuelle faktorer, blant annet inntekt, annen gjeld og alder. I tillegg ser banken på betalingsevne og -historikk. Det er også faktorer som påvirker hvor høy eller lav den nominelle (nom rente) og effektive rente blir.

Bankene gjør disse vurderingene individuelt, og resultatet kan derfor bli ulikt fra bank til bank. Noen ser deg kanskje som en god lånekunde og gir deg et forbrukslån med lav rente, mens andre syns det er en risiko knyttet til å ha deg som kunde og setter en høyere rente. Dette er årsaken til at noen lån er billigere enn andre.

Billig forbrukslån

Hvordan få et forbrukslån med lav rente?

For å finne et billig forbrukslån må du sammenligne forskjellige banker. Dette kan en finansagent eller låneagent hjelpe deg med. En finansagent arbeider med å sammenligne lånetilbud og slik finne det beste tilbudet på vegne av sine kunder.

Slik fungerer det:

  • Søk lån digitalt gjennom en av våre samarbeidspartnere
  • Finansagenten videresender søknaden til opptil flere banker
  • Bankene kommer med sine beste tilbud i retur
  • Finansagenten presenterer tilbudet med den beste renten for deg

Du trenger altså ikke gjøre noe annet enn å sende inn én søknad, så gjør finansagenten resten. Bankene som behandler søknaden vet at de konkurrerer om å få den samme kunden, og strekker seg derfor ekstra langt for å komme med et godt tilbud. Gjennom en finansagent kan du derfor få et bedre tilbud enn på egenhånd.

Sammenlign forbrukslån hos en finansagent

Sammenlign og finn det billigste forbrukslånet

Søk gjennom en finansagent som sammenligner en rekke ulike banker for å finne beste forbrukslån. Du trenger bare sende inn én søknad, og sparer dermed mye tid på å kontakte hver eneste bank. Det er gratis og uforpliktende å bruke en slik sammenligningstjeneste, og det sikrer at du får tilbud fra flere banker samtidig.

Bankene vet at de konkurrerer om å få den samme kunden, og går så langt de kan for å gi et godt tilbud. Derfor vil du få et bedre tilbud og billigste forbrukslånet gjennom en finansagent, enn hva du hadde oppnådd på egenhånd.

Et forbrukslån er et lån uten sikkerhet, fordi du ikke trenger å gi banken noen form for sikkerhet for å få lånet. Dermed kan pengene brukes til det du vil. I tillegg kan lånet nedbetales raskere enn planlagt uten at det er ekstra kostnader forbundet med dette.

Det betyr at du kan låne så mye som du antar at du trenger, og deretter betale tilbake den summen du ikke bruker.

Forskjellige typer forbrukslån:

Lån på dagen Lån på minuttet SMS-lån Mikrolån Smålån

Sammenlign flere tilbydere og finn billigste forbrukslån

Hva bør du huske på når du skal ta opp forbrukslån:

  • Hvor mye ønsker du å låne?
  • Hva skal du bruke pengene til? Skal du samle dyre smålån i ett rimeligere lån eller har det oppstått noen uforutsette utgifter eller er det noe du ønsker å kjøpe deg nå?
  • Ikke glem at alt skal betales tilbake, dette inkluderer alt av renter og gebyrer.
  • Ved et større lån får du en lavere effektiv rente, det kan derfor lønne seg å ta opp et større forbrukslån for å samle mindre lån i ett og samme lån.
  • **Det er forskjell på nominell og effektiv rente –Den effektive renten inkluderer alle kostnader.
  • **Søk hos flere banker, da er det lettere å sammenligne hva forbrukslån vil koste og velge det rimeligste alternativet.
  • **Tenk over hvor lang tilbakebetalingstid du ønsker. Kort nedbetalingstid gir et rimeligere forbrukslån.

Slik finner du et billig forbrukslån

Et lånetilbud er individuelt, og varierer fra bank til bank. Derfor bør du alltid sammenligne flere lånetilbud før du signerer en låneavtale.

Ser du etter et billig forbrukslån? Det er flere faktorer som avgjør hva som er det billigste lånet:

  • Rente
  • Vilkår
  • Betingelser
  • Nedbetalingstid
  • Aktør

Ønsker du å se hvor mye et lån koster totalt? Da bør du bruke en forbrukslånkalkulator. Denne gir deg en estimert oversikt over månedskostnaden, og gjør det både enkelt å vurdere lån opp mot hverandre og ikke minst vurdere om du har råd til å ta på deg lånet.

Lånerenter

Renten på lån varierer bank til bank, og er også individuell for deg som søker. Det betyr at du kan få tilbudt ulike renter hos ulike långivere.

Husk at det er den effektive renten som forteller deg hva totalkostnadene på lånet blir. Mens den nominelle renten kun viser grunnrenten på lånet, inkluderer den effektive renten også alle gebyrer knyttet til lånet. Er du på utkikk etter et billigste forbrukslånet er det altså den effektive renten du skal utgangspunkt i.

Gebyrer

Som nevnt over er det ikke bare renten som avgjør hva totalkostnaden på lånet blir. I likhet med renten, har også de ulike bankene egne gebyrer knyttet til lånet. Dette kan blant annet være etablerings- og termingebyrer. Gebyrene er inkludert i den effektive renten.

Vilkår og betingelser

For å finne et billig forbrukslån, må man også undersøke vilkår og betingelser knyttet til lånet. Disse står oppgitt på den aktuelle bankens hjemmesider. Det er viktig at du er klar over hva du signerer på før du inngår en låneavtale.

Nedbetalingstid

En annen faktor som kan ha mye å si for totalkostnaden på lånet er nedbetalingstiden. Normalt tilbys forbrukslån med en nedbetalingstid på 1-15 år, men ettersom lån uten sikkerhet kommer med høyere renter enn lån med sikkerhet bør du velge et lån med kort nedbetalingstid.

I tillegg bør du se etter et lån med fleksibel nedbetalingstid. En fleksibel nedbetalingsplan betyr at du har mulighet til å betale et større månedsbeløp eller hele lånebeløpet i sin helhet - uten ekstra kostnader.

Les mer: Alt du trenger å vite om lån

Få det beste forbrukslånet gjennom å sammenligne tilbud fra flere banker

Slik kan du sammenligne forbrukslån

Fordi det er så mange forskjellige faktorer som spiller inn på hvilket lånebeløp man får og rente når man skal låne penger låne penger, kan ulike långivere ende opp med å vurdere søknaden din helt forskjellig. Derfor lønner det seg å sammenligne hos flere forskjellige långivere før man takker ja til et lån. Du kan alltids hente inn tilbud fra banken du bruker i dag, men det vil i de fleste tilfeller lønne seg å sjekke priser fra andre selskaper.

Oversikt over noen banker som tilbyr forbrukslån

BankMinimum alderMaks alderMaks løpetid årMaks løpetid mndTermindgebyrNominell rente
Komplett Bank ASA2010050358,67
Ikano Bank AB (publ.), Norway Branch2510050508,9
Ikano Bank AB (publ.), Norway Branch25100150508,9
Sbanken ASA23695009,624
Komplett Bank ASA18100150359,4
Storebrand Bank ASA2370505010,15
SpareBank 1 Gudbrandsdal181001004910,9
SpareBank 1 Hallingdal Valdres181001004910,9
SpareBank 1 Kreditt AS181001004910,9
SpareBank 1 Lom og Skjåk181001004910,9
SpareBank 1 Modum181001004910,9
SpareBank 1 Nord-Norge181001004910,9
SpareBank 1 Nordmøre181001004910,9
SpareBank 1 Ringerike Hadeland181001004910,9
SpareBank 1 SMN181001004910,9
SpareBank 1 SR-Bank181001004910,9
SpareBank 1 Søre Sunnmøre181001004910,9
SpareBank 1 Sørøst-Norge181001004910,9
SpareBank 1 Østfold Akershus181001004910,9
SpareBank 1 Østlandet181001004910,9
Eika Kredittbank AS25100504010,9
Nordea Direct21100505010,9
OPP Finans (Nordea Direct)21100505010,9
OPP Finans (Nordea Direct)21100505010,9
SpareBank 1 Gudbrandsdal2310050011,5
SpareBank 1 Hallingdal Valdres2310050011,5
SpareBank 1 Kreditt AS2310050011,5
SpareBank 1 Lom og Skjåk2310050011,5
SpareBank 1 Modum2310050011,5
SpareBank 1 Nord-Norge2310050011,5
SpareBank 1 Nordmøre2310050011,5
SpareBank 1 Ringerike Hadeland2310050011,5
SpareBank 1 SMN2310050011,5
SpareBank 1 SR-Bank2310050011,5
SpareBank 1 Søre Sunnmøre2310050011,5
SpareBank 1 Sørøst-Norge2310050011,5
SpareBank 1 Østfold Akershus2310050011,5
SpareBank 1 Østlandet2310050011,5
DNB Bank ASA1810050012
Nordax Bank AB (publ)23100506511,35
TF Bank Norge NUF20100504911,7
INSTABANK ASA2380504011,9
Ekspress Bank23100504511,74
Ekspress Bank231001504511,74
INSTABANK ASA2380504012,5
Resurs Bank AB NUF251001002912,84
Resurs Bank AB NUF2568502912,84
BRABANK ASA24100503512,99
re:member (EnterCard Norge, filial av EnterCard Group AB)1875504512,95
Nordax Bank AB (publ)2370506513
Santander Consumer Bank AS2373503013,58
Bank Norwegian AS23100503013,8
Avida Finans AB NUF20100502914
yA Bank AS (Resurs Bank AB)2070503014,05
Svea Finans NUF2067505513,9
Jæren Sparebank18100507014,8
Aasen Sparebank18100505015,95

Kilde: Finansportalen

Sammenligne lån selv

Ønsker du å sammenligne forbrukslån på egenhånd, kan du gå fram på følgende måte. Velg ut 10-15 ulike långivere og send inn uforpliktende søknader hos samtlige. Når tilbudene kommer i retur må du undersøke følgende:

  • Fikk du innfridd hele lånesummen som du søkte om?
  • Hvor lang er nedbetalingstiden?
  • Hva er nominell rente og effektiv rente?
  • Har nedbetalingsplanen rom for fleksibilitet, som betalingsfri utsettelse.

Sammenligne gjennom en finansagent

Den enkleste måten å sammenligne forbrukslån på er ved å bruke en finansagent, eller låneagent. En finansagent sammenligner lånet på vegne av kunden hos flere banker samtidig - med kun én lånesøknad. Dermed slipper du hele jobben nevnt ovenfor.

Så snart alle samarbeidsbanker har vurdert søknaden din, vil låneagenten presentere det beste tilbudet eller et billig forbrukslån for deg. Slik sparer du både tid og penger. En låneagent har også lang erfaring innen formidling av lånesøknader, noe som gjør at du kan være helt trygg på at du får et trygt og rimelig lån. Tilbudet du mottar er uforpliktende.

Hva bestemmer hvor mye man kan få i forbrukslån uten sikkerhet?

Det kan lønne seg å samle dyre lån og gjeld i ett rimeligere forbrukslån

Når du skal ta opp et lån, gjør långiveren en vurdering av din inntekt, gjeld og betjeningsevne. Det er din personlige situasjon og økonomiske status som avgjør hvor mye du kan få i lånebeløp:

Personlige forhold:

  • Alder
  • Antall barn
  • Bosituasjon
  • Sivilstatus
  • Om du søker alene eller sammen med en medlåntaker

Økonomisk status:

  • Registrert inntekt
  • Eksisterende lån og annen gjeld
  • Total gjeld etter innfridd lån
  • Betalingsanmerkninger og registrerte inkassosaker

Hvem kan søke om forbrukslån uten sikkerhet?

Du trenger ikke stille med sikkerhet eller egenkapital når søker lån, men for å et lån må du oppfylle følgende kriterier:

  • Du må ha en registrert liknet inntekt
  • Du må ikke ha aktive inkassosaker
  • Du må ha fylt 18 år

For å sikre at du er i stand til å betjene lånet, blir det tatt en kredittsjekk av deg. Denne danner grunnlaget for lånets størrelse og nominell rente og effektive rente. Bankene foretar så en kredittvurdering av deg, og på bakgrunn av denne vil du bli tilbudt et personlig tilbud. Normal nedbetalingstid for forbrukslån

Hva er forskjellen på et lån med og uten sikkerhet?

At forbrukslånet er uten sikkerhet betyr at banken ikke tar salgspant i eiendelene dine. Dette skiller et forbrukslån fra for eksempel et boliglån, hvor boligen står som sikkerhet på lånet. Uten denne sikkerheten har ikke banken noen garanti for at pengene blir betalt tilbake, og derfor setter de en høyere rente på lånet. Dette er årsaken til at forbrukslån er dyrere enn boliglån.

Samtidig har forbrukslånet en mye kortere nedbetalingstid enn boliglånet. Med boliglån kan man få en nedbetalingstid på opptil 30 år, noe som betyr at renten også løper i svært mange år. Med et forbrukslån får man maksimalt fem års nedbetalingstid, hvilket betyr at rentene løper vesentlig kortere.

Et forbrukslån uten sikkerhet trenger altså ikke være så dyrt som mange tror, men du bør heller ikke betale mer enn nødvendig. Derfor setter mange seg som mål å finne det billigste og beste forbrukslånet. Dette kan en finansagent bistå med, deres interesse er å finne et godt lån for deg for deg.

Hvor mye kan jeg få i lån uten sikkerhet?

Når det gjelder lån uten sikkerhet, skal långivere følge Finanstilsynets krav til utlånspraksis. I følge de nye reglene skal ikke låntakers totale gjeld overstige fem ganger inntekt. Andre krav som stilles:

  • **Nedbetalingstid skal maksimalt være fem år på forbrukslån
  • **Låntaker må tåle en renteøkning på fem prosent på all gjeld

Utover dette er det egentlig ikke et tak på hvor mye man kan få i lån uten sikkerhet, men de fleste långivere har allikevel et maksbeløp. Dette er vanligvis på 5-600.000 kroner.

Hvordan blir søknaden behandlet?

Alle bankene mottar den samme søknaden, men behandler den på litt ulike grunnlag. Derfor kan du ende opp med å få helt forskjellige tilbud fra bank til bank. Noen av forholdene som kan avgjøre hva slags rente og hvilke vilkår du får, er:

  • **Dine eiendeler og gjeld
  • **Din betalingsevne
  • **Demografiske faktorer som alder og bosted

I tillegg til dette spiller bankens interne retningslinjer en rolle i vurderingen, samt styringsrenten fra Norges Bank og den økonomiske situasjonen i landet for øvrig. Det er mye som skal vurderes i løpet av kort tid, og bankene er ikke alltid enige om hvor stor risiko du utgjør som kunde. Derfor er det viktig å sammenligne flere ulike banker og långivere for å finne beste og billigste forbrukslån.

Dersom banken mener at det er høy risiko for å få pengene sine tilbake, gir de deg en høyere rente og strengere vilkår. Er du derimot en kunde med god betalingsevne og lav risiko, vil du få en lavere rente og mer fleksible vilkår.

Har du en negativ betalingshistorikk med anmerkninger og inkassosaker, kan dette påvirke kredittvurderingen din negativt. Har du derimot høy inntekt, eiendeler og en medlåntaker, vurderes du som en kunde med lav risiko. Da kan du få tilbud om et større lån med lavere rente.

Dette kan du gjøre selv

Ettersom det er så mange faktorer som påvirker lånebeløp og rente, er det mye du kan gjøre for å påvirke lånebeløpet selv. Du kan for eksempel:

  • Rydde opp i økonomiske forhold som påvirker kredittvurderingen negativt
  • Søke om lån sammen med en medlåntaker

Rydde opp i økonomiske forhold

Dersom du allerede har mye usikret smågjeld, bør du undersøke muligheten for å refinansiere. Dette innebærer at man tar opp en nytt lån for å innfri de gamle lånene, og deretter bare får ett lån å forholde seg til.

Har du flere mindre lån som kan samles i ett stort lån, er det spesielt gunstig å refinansiere. Da vil du bare få én faktura hver måned, én nedbetalingsplan og kun ett sett med gebyrer. En vellykket refinansiering betyr at man får lavere månedskostnader og en bedre oversikt over faste utgifter.

Har du betalingsanmerkninger kan du rydde opp med et omstartslån.

Søk lån med en medlåntaker

De fleste banker lar deg søke lån med en medlåntaker. Dette øker normalt sjansene for at lånet blir innvilget, ettersom dere er to om lånet. Å søke lån med en medlåntaker er også en fin måte å sikre seg et forbrukslån på. Medlåntaker kan være for eksempel være ektefelle eller et familiemedlem.

Fordeler med å ta opp et forbrukslån uten sikkerhet

Det er egentlig ingen som ønsker å låne penger og sette seg i gjeld, men noen ganger kan det være den beste løsningen.

Kanskje har du gjeld på kredittkortet med høy rente, og trenger å refinansiere til en lavere rente?

Kanskje har du fått uforutsette utgifter som du ikke kan dekke med sparekontoen?

Det kan være flere årsaker til at man velger å søke om forbrukslån.

Skulle det for eksempel begynne å lekke fra taket må det repareres før det forårsaker mer skade enn det allerede har gjort. Da kan et forbrukslån være løsningen. De vanligste årsakene til at folk velger å søke om lån er:

Har du flere forbrukslån kan refinansiering være et godt alternativ. Da kan du samle flere forbrukslån i ett nytt lån med en lavere rente og gebyrer.

Les alt om refinansiering her

Renten på forbrukslån er lavere enn kredittkort

Mange velger heller kredittkortet i slike tilfeller. Dette kan være fordi det er den mest åpenbare løsningen, eller fordi noen kredittselskaper tilbyr rentefri periode på overføringer og kjøp. Andre har fått øynene opp for forbrukslån.

Et forbrukslån har gjennomsnittelig lavere rente enn kredittkortet. Med et forbrukslån er du sikret en fast rente under lånets løpetid, og du får hele nedbetalingsplanen sammen med låneavtalen. Dette gjør forbrukslån forutsigbare og enkle å planlegge.

For å få beste forbrukslån bør du sammenligne lånetilbud. Det sikrer at du får et billig forbrukslån.

Fri bruk

En av de største fordelene med å velge forbrukslån er at pengene kan brukes til hva du måtte ønske. Du trenger ikke å oppgi noen årsak til hvorfor du trenger penger, og står dermed fritt til å bruke pengene på det du vil.

Noen bruker forbrukslån for å dra på ferie, andre bruker det til å arrangere bryllup. Noen trenger penger til å betale regninger, andre ønsker fleksibel finansiering i forbindelse med oppussing og renovering.

Fleksibel låneform

Et forbrukslån er en fleksibel måte å låne penger på. Som følge av at det ikke kreves sikkerhet for å utbetale pengene, er saksbehandlingen minimal. Etter at alle papirene er underskrevet tar det kun et par virkedager før pengene står på konto.

En stor fordel med forbrukslån er derfor fleksibiliteten. Skulle du plutselig havne i en situasjon der du trenger penger raskt, kan forbrukslån være den beste løsningen. Finn beste forbrukslån for deg og få penger til det du trenger.

God økonomistyring

Forbrukslån er en forutsigbar måte å låne penger på, fordi du vet akkurat hvor mye du skal betale i måneden og hvor lang nedbetalingstiden er. Dermed kan du planlegge økonomien i lang tid.

Du bør alltid se på effektiv rente når du vurdere ulike tilbud på forbrukslån

Ulemper med å ta opp et forbrukslån

Det er også forhold som taler imot forbrukslån. Den største ulempen er at det er et kostbart lån sammenlignet med boliglån. Desto viktigere er det da å gjøre en god sammenligning og finne det beste av flere ulike banker som tilbyr lån, slik at man finner det billigste forbrukslånet.

Bør du velge kredittkort eller forbrukslån når uforutsette utgifter oppstår?

Når uforutsette utgifter oppstår, tyr mange til kredittkortet. Ikke alle er klar over at kredittgjeld er mye dyrere enn forbruksgjeld. Den vanligste renten (typetallet) på kredittkort i Norge er 21,96%, men hos våre samarbeidspartnere kan du få forbrukslån med en rente fra 6,9% til 19,9%. Er du ute etter et billig lån, bør du derfor ikke velge kredittkortet.

Med forbrukslån får du en forutsigbar nedbetalingsplan med faste terminbeløp, slik at du har bedre kontroll over økonomien. Dette er en god grunn til å velge forbrukslån over kredittkortet.

Når du ikke har tid til å spare penger, da kan forbrukslån være et alternativ

En annen vanlig årsak til at forbrukere velger forbrukslån er at de trenger å betale for noe, men ikke har tid eller anledning til å spare nok penger. Dette er ganske vanlig i forbindelse med renovering og oppussingsprosjekter. Det er vanskelig å beregne hvor mye slike prosjekter kommer til å koste på forhånd, og det er lurt å ha en økonomisk buffer slik at man slipper å sette prosjektet på pause.

Tror du at forbrukslån kan være løsningen som passer for deg? Da kan en finansagent hjelpe deg å når du skal søke om forbrukslån. Du trenger bare å sende inn én søknad, så slipper du å lure på om du gikk glipp av et godt tilbud.

Det er uforpliktende og gratis å søke forbrukslån, og søknaden din blir behandlet av opptil flere banker. Dette sikrer at du får et det beste forbrukslånet tilpasset din situasjon.

Spørsmål og svar om forbrukslån

Hva er et forbrukslån?

Et forbrukslån er et lån hvor banken ikke stiller krav til sikkerhet, i motsetning til et lån med sikkerhet - som boliglån og billån. Det betyr at du kan bruke pengene til det du selv ønsker. Ettersom banken ikke tar pant i bil eller bolig, må de ta sikkerhet for lånet på en annen måte. Derfor er renten på lån uten sikkerhet høyere enn på lån med sikkerhet. Privatlån går også under navnet lån uten sikkerhet.

Hva kan lånet brukes til?

Et lån forbrukslån kan i utgangspunktet brukes til akkurat det du ønsker. Det er likevel noen områder som går igjen: De fleste søker lån uten sikkerhet for å dekke uforutsette utgifter, oppussing eller refinansiering.

Hva er en finansagent?

En finansagent formidler forbrukslån på vegne av banken og fungerer slik som et bindeledd mellom bank og kunde. Når du sender inn en søknad til en finansagent, sender de denne videre til samtlige av sine samarbeidsbanker. Dette sparer deg for tid og du får det beste tilbudet blant flere banker og ofte lavere rente.

Hvor mye kan jeg låne?

Dette varierer fra bank til bank, men hos de fleste banken kan du låne fra 10 000 til 500 000 kroner uten sikkerhet.

Hvor lang nedbetalingstid har lånet?

De fleste bankene tilbyr nedbetalingstid opptil 15 år, avhengig av banken du velger. Du kan når som helst betale inn ekstra eller betale ut lånet i sin helhet, uten ekstra omkostninge.

Hvem kan søke forbrukslån?

Det finnes flere krav du må oppfylle for å få innvilget et forbrukslån. Du må minst være 18 år gammel, vært norsk statsborger i minst tre år og ha en skattbar inntekt de siste årene. Du må samtidig bestå en kredittsjekk og ikke ha noen betalingsanmerkninger eller pågående inkassosaker.

Hvor raskt får man svar på en søknad?

Normalt sett vil du få en tilbakemelding på din søknad innen 24 timer.

Hvor raskt vil pengene komme inn på konto?

Når en søknad har blitt godkjent vil det gå mellom 1-3 bankdager før pengene er utbetalt til din konto etter at du har signert tilbudet du har fått.

Hvordan tilbakebetaler man et forbrukslån?

Du betaler tilbake i henhold til tilbakebetalingsplanen eller tiden du har valgt. Hvis du ønsker kan du velge å tilbakebetale hele lånet når det passer deg hvis du ønsker det.

Hva er nominell og effektiv rente?

Når du mottar et tilbud vil det være oppgitt to rentesatser: Nominell og effektiv rente (eff rente). Nominell rente innebærer grunnkostnad, og styres blant annet av markedsprisen. Den effektive renten innebærer nominell rente i tillegg til alle gebyrer og andre kostnader som er knyttet til lånet.

For å finne ut av hva lånet faktisk kommer til å koste, både i måneden og totalt sett, må du se på den effektive renten.

Sammenlign lånetilbud for å finne det beste og et billig forbrukslån

På Dagbladet gir vi deg en fin oversikt over ulike tilbydere av forbrukslån

En låntaker skal gjennom mange vurderinger før lånet kan innvilges, og ulike långivere er ikke nødvendigvis samstemte om hvilke faktorer som veier tyngst. Du kan derfor ende opp med vidt forskjellige tilbud hos ulike långivere når du tar opp forbrukslån.

Med andre ord: Er du ute etter å finne et billig forbrukslån med den beste renten, må du sammenligne forskjellige banker og långivere:

  • **Velg ut 10-15 ulike långivere og send inn uforpliktende søknader hos samtlige.
  • **Når lånetilbudene kommer i retur må du undersøke følgende:
  • **Fikk du innfridd hele lånesummen som du søkte om?
  • **Hvor lang er nedbetalingstiden? Og hva er ønsket nedbetalingstid?
  • **Hva er den nominelle og effektive renten?
  • **Har nedbetalingsplanen rom for fleksibilitet, som betalingsfri utsettelse?

Søke om lån uten sikkerhet på nett

Dersom du skal låne penger, gjør du lurt i å sammenligne forbrukslån hos forskjellige långivere. Dette er fordi renter varierer. Långivere er for eksempel banker eller andre institusjoner som har godkjenning fra Finanstilsynet, men du kan også sende inn en søknad via en låneagent.

Låneagenter arbeider med å sammenligne priser på vegne av forbrukere. Søk lån hos en låneagent og spar deg selv for tid og penger og få tilbud på et billig forbrukslån.

Selve søknadsprosessen foregår vanligvis elektronisk med legitimering og signering via BankID. Søknadsskjemaet finnes på hjemmesidene til den aktuelle långiveren eller hos låneagenten. I søknaden fyller man ut følgende:

  • Hvor mye man trenger å låne eller ønsket lånebeløp
  • Hvor lang nedbetalingstid eller løpetid man ønsker
  • Opplysninger om personlige og økonomiske forhold
  • Kontaktinformasjon

En låneagent sammenligner lån for deg

Du kan enten sammenligne forbrukslån eller lån uten sikkerhet på egenhånd eller søke forbrukslån hos låneagent. Sistnevnte er både enklere og raskere, da du slipper å gjøre jobben selv. Ikke minst vil du mest sannsynlig sikre deg det beste og et billig forbrukslån gjennom at du får tilbud fra flere banker. En låneagent jobber med flere banker som tilbyr forbrukslån og har dermed en god oversikt over markedet.

Hos låneagenten fyller man bare ut én søknad, som videresendes til et antall banker og långivere. Låneagenten undersøker flere typer lån hos forskjellige tilbydere, og presenterer deretter et billig forbrukslån og det beste tilbudet for kunden.

Deres jobb er å finne det beste lånet for deg og sikre at du får det beste tilbud på forbrukslån.

Tjenestene sammenligner kun banker som er lisensierte finans – og kredittselskaper regulert av Finanstilsynet.

Her kan du søke om forbrukslån

Sammenlign og finn billigste forbrukslån på denne siden. Det er uforpliktende å søke om forbrukslån. Få de beste tilbudene her!

I denne artikkelen
  • Forbrukslån - Alt du trenger å vite
  • Hvordan få et forbrukslån med lav rente?
  • Sammenlign forbrukslån hos en finansagent
  • Hva bør du huske på når du skal ta opp forbrukslån:
  • Slik finner du et billig forbrukslån
  • Lånerenter
  • Gebyrer
  • Vilkår og betingelser
  • Nedbetalingstid
  • Slik kan du sammenligne forbrukslån
  • Oversikt over noen banker som tilbyr forbrukslån
  • Sammenligne lån selv
  • Sammenligne gjennom en finansagent
  • Hva bestemmer hvor mye man kan få i forbrukslån uten sikkerhet?
  • Personlige forhold:
  • Økonomisk status:
  • Hvem kan søke om forbrukslån uten sikkerhet?
  • Hva er forskjellen på et lån med og uten sikkerhet?
  • Hvor mye kan jeg få i lån uten sikkerhet?
  • Hvordan blir søknaden behandlet?
  • Dette kan du gjøre selv
  • Rydde opp i økonomiske forhold
  • Søk lån med en medlåntaker
  • Fordeler med å ta opp et forbrukslån uten sikkerhet
  • Renten på forbrukslån er lavere enn kredittkort
  • Fri bruk
  • Fleksibel låneform
  • God økonomistyring
  • Ulemper med å ta opp et forbrukslån
  • Bør du velge kredittkort eller forbrukslån når uforutsette utgifter oppstår?
  • Når du ikke har tid til å spare penger, da kan forbrukslån være et alternativ
  • Sammenlign lånetilbud for å finne det beste og et billig forbrukslån
  • Søke om lån uten sikkerhet på nett
  • En låneagent sammenligner lån for deg