(Dagbladet): Fredag formiddag var det duket for en stor kongelig begivenhet i Sverige, da prins Carl Philip (38) og prinsesse Sofias (32) yngste sønn, prins Gabriel (3 md.), skulle døpes.

Prinsesse Birgitta dropper dåpen. Skylder på invitasjon-kluss: - Det er som det er
Den høytidelige seremonien fant sted i Drottningholms slottskyrka, hvor selve gudstjenesten startet klokka 12.00.
Tidligere denne uka offentliggjorde det svenske kongehuset oversikten på prins Gabriels faddere. I kronologisk rekkefølge består lista av Carl Philips søster - prinsesse Madeleine, Sofias søster - Sara Hellqvist, Oscar Kylberg, Carolina Pihl, og Thomas de Toledo Sommerlath.
- Dagsformen som avgjør
Disse var naturligvis selvskrevne gjester under dagens feiring. Ifølge Expressen vil besto gjestelista for øvrig av familie, venner og medlemmer av kongefamilien.

Prinsesse Estelle (5), prins Oscar (1) og prins Alexander (1) var til stede. Barna til prinsesse Madeleine (35) og hennes ektemann Christopher O'Neill (43) - Leonore (3) og Nicolas (2) - deltok imidlertid ikke i dåpen.
Informasjonssjef ved det svenske hoffet, Margareta Thorgren forklarer barnas fravær slik:
- Når det gjelder offisielle sammenhenger er det dagsformen som avgjør om barn er med eller ikke, sa hun til Expressen før dåpen.

- Ikke stjele showet
Anders Johan Stavseng, kongeekspert i Se og Hør, mener det er vanskelig å peke ut den nøyaktige årsaken til barnas eventuelle fravær i dag.
- Prinsesse Madeleines to barn er ganske viltre av seg, og under en barnedåp i fjor hadde Madeleine et svare strev med å få barna med på det offisielle bildet. De to barna gjør stort sett som de vil, og skaper alltid mye styr rundt seg - på godt og vondt, sier han og fortsetter:

- Årsaken kan i dette tilfellet være alt fra sykdom til dagsformen, som Kungahusets kommunikasjonssjef oppgir som en generell grunn til at barna ikke møter ved offisielle anledninger. Men det kan like gjerne være at prinsesse Madeleine har bestemt seg for at de viltre barna ikke igjen skal «stjele showet» og sette dagens hovedperson, prins Gabriel, i skyggen.

Han påpeker videre at man gjerne unngår å sette barnas navn opp mot offisielle anledninger også i Norge.
- Her hjemme i Norge har kronprinsbarna glimret med sitt fravær i den kongelige kalenderen helt fram til arrangementets start. På den måten har barna alltid anledning til å melde avbud på kort varsel om de ikke har lyst, ikke vil eller noe har skjedd. Barn er barn, og alle småbarnsforeldre er smertelig klar over at ikke alle dager er like gode for barna.
Måtte gjøre endringer
Det var biskop Anders Wejryd som utførte dåpen på vegne av prinseparet.
Opprinnelig var det påtenkt at erkebiskop Antje Jackelén (62) - som tradisjonelt sett har hatt denne rollen - skulle døpe prins Gabriel. Hun hadde imidlertid ikke anledning, grunnet en utenlandsreise.

Prins Carl Philip og prinsesse Sofia om småbarnslivet: - Det er kaos
Foruten en ny biskop, måtte Prins Carl Philip og prinsesse Sofia også gjøre ytterligere endringer i programmet. Ved tidligere dåper i kongefamilien har man som regel gått rundt Slottskyrkan og seinere inn til mottakelsen.
Slik ble det ikke i dag.
- Ved tidligere dåper har foreldre og dåpsbarnet, samt deres gjester, gått en ganske lang vei fra kirka til der hvor mottakelsen skal være. Denne gangen er det laget en ny, og betraktelig kortere rute - som jo begrenser muligheten for skuelystne til å se, fortalte Caroline Vagle, kongehusekspert og hoffreporter i Se og Hør, til Dagbladet forrige uke.

Tradisjonelt sett har kongelige dåper i moderne tid funnet sted på sommeren eller på høsten. Nå blir det imidlertid for kaldt å skulle gå den ordinære ruta.
- Det hele skyldes årstida, og er absolutt forståelig. Det kan være ganske surt og kaldt 1. desember, og spesielt for en liten baby. Heldigvis sendes hele dåpen på SVT, så rojale tilhengere får absolutt mulighet til oppleve prinsefamiliens store dag, forklarte hun videre.
- Blir hertug
Det var 31. august nyheten sprakk om at Sveriges kongefamilie hadde fått nok et tilskudd.
Tradisjonen tro ble navnenyheten, og hvilken tittel familiemedlemmet skulle få, offentliggjort av bestefar, kong Carl Gustaf (71), foran den svenske regjeringen på Det kongelige Slott i Stockholm.
- Hans navn skal være Gabriel Carl Walther, fortalte svenskekongen i september.
Den lille prinsen skal imidlertid kalles Gabriel, og blir hertug av Dalarna. Han blir også nummer seks i den svenske arverekka.
