En høyhalset, svart ullgenser har blitt trukket fra samtlige av Guccis butikker og nettbutikk.
Årsaken er at motehuset har mottatt klager på at den minner om såkalt «blackface»-sminke, en type teatersminke som blir brukt på lyshudede mennesker for å framstå som fargede.
I et innlegg på Twitter beklager Gucci overfor alle som har blitt støtt av genseren.
- Rasistisk
Det er kommentarer i sosiale medier som skal være bakgrunnen for at Gucci besluttet å trekke plagget. Genseren dekket nemlig ansiktet til over nesa og åpningen rundt munnen var i rød farge. Den kunne derfor minne om store lepper.
På sosiale medier hevdet flere at genseren var lite sensitiv og regelrett rasistisk, spesielt gitt at flere amerikanske politikere har vært i hardt vær som følge av gamle bilder hvor de har på seg en «Black face»-utkledning. Blant disse er demokratene Mark Herring og Ralph Northam.
I sin uttalelse beklager blant annet Gucci at de kan ha fornærmet noen som følge av plagget.
Flere tilfeller
Ifølge nyhetsbyrået AP måtte også Prada i desember trekke produkter som hadde motiv av en sort person med overdrevet store lepper, og for et drøyt år siden måtte også H & M trekke en genser etter rasisme-anklager.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger