Lørdag kveld gikk startskuddet for årets utgave av Melodi Grand Prix. I den første delfinalen konkurrerte sju artister om de tre plassene i finalen.
Til slutt var det Umami Tsunami «Geronimo» som sikret seg den første plassen i den store finalen i Trondheim 4. februar.

Deler ærlig: - Nær ved å miste hverandre
Ulrikke Brandstorp er den andre som går videre, etterfulgt av Alessandra Mele «Queen of Kings».
Overfor Dagbladet skriver Brandstorp, som var forhåndsfavoritt, følgende om at hun gikk videre:
- Jeg er overlykkelig. Og ekstremt takknemlig.
Vinneren av MGP skal representere Norge i Eurovision Song Contest i Liverpool, i mai.
Disse deltok:
1. Alessandra Mele «Queen of Kings»
Tekst og melodi: Henning Olerud, Stanley Ferdinandez, Alessandra Mele og Linda Dale.
Først ut på scenen var norsk-italienske Alessandra Mele (20). Hun framførte låten «Queen of Kings».
20-åringen har bodd mesteparten av livet i Italia, men flyttet til Norge etter hun var ferdig med videregående.
2. Eirik Næss «Wave»

Tekst og melodi: Viktor Ljungqvist, Amalie Olsen og Eirik Næss.
Nummer to ut på scenen var Eirik Næss, med låta «Wave».
Etter videregående flytta han til London. Der ble han i sju år, og brukte mye av tida sin på musikk.
3. Rasmus Thall «Tresko»
Tekst og melodi: Rasmus Simon Vedvik Thallaug, Farida Louise Bolseth Benounis og Robin Alexander Vedvik Helmersen

Rasmus Thall var å se bak pianoet da Farida deltok i MGP i fjor. I år står han på egne ben, med låta «Tresko». På scenen hedret han broren Robin, som i 2010 holdt på å dø etter å ha fått en isblokk i hodet.
4. Kate Gulbrandsen «Tårer i Paradis»
Tekst og melodi: Kjetil Mørland og Kate Gulbrandsen.

MGP-legenden Kate Gulbrandsen gjorde comeback med låta «Tårer i Paradis». En låt hun skrev i samarbeid med Kjetil Mørland. Låta handler om eksmannen som for noen år tilbake begikk selvmord.
Gulbrandsen representerte Norge i 1987, med låta «Mitt Liv».
5. Umami Tsunami «Geronimo»
Tekst og melodi: Torgeir Ryssevik, Carl-Henrik Wahl, Bjørn Olav Edvardsen, Sindre Timberlid Jenssen, Lasse Midtsian Nymann og Kristian Lund.

De yngste deltakerne i årets Melodi Grand Prix. Trioen var femte bidrag ut på scenen, og danset i vei til låta «Geronimo».
Gruppa består av Kyle Alessandro (16), Kristian Haux (20) og Magnus Winjum (17) fra Lillestrøm.

Husker du disse MGP-stjernene?
6. Ulrikke Brandstorp «Honestly»
Tekst og melodi: Jim Bergsted, Helge Moen, Ben Adams, Ulrikke Brandstorp, Joshua Oliver og Christoffer Gunnestad.

Ulrikke Brandstorp vant MGP i 2020 med «Attention», men fikk aldri begitt seg ut i Eurovision-eventyret. Coronapandemien gjorde at konkurransen måtte avlyses.
I kveld sto hun på scenen igjen, med låta «Honestly», skrevet til manageren, og gode venn, Christoffer Gunnestad.

- Nær ved å miste hverandre
7. JOWST og Byron Williams Jr «Freaky For The Weekend»
Tekst og melodi: Byron Williams Jr og Joachim With Steen.

Sist ut på scenen var en annen tidligere MGP-vinner.
JOWST representerte Norge i Kyiv, i 2017. Den gangen sto Aleksander Walmann for vokalen. I år derimot har han fått med seg Byron Williams Jr, kjent fra «The Voice», og som faren til Fetisha Williams.


Få siste nytt!
Last ned APPEN her!