I fjor vinter ledet Aksel Lund Svindal (40) tidligere toppidrettsutøvere i «Mesternes mester» for aller første gang. Året før var han med som deltaker i programmet og vant, men han har nå inntatt rollen som programleder.

Oppklarer dette: - Tar nok feil
I disse dager ruller den 14. sesongen av «Mesternes mester» over norske TV-skjermer, hvor det for andre gang er Svindal som tar seerne gjennom programmet.
Før jul møtte Dagbladet hele gjengen på pressetreff, og benyttet derfor muligheten til å ta en prat med den tidligere alpinisten om programlederjobben.
- Veldig stor forskjell
- Jeg måtte gjøre flere opptak om igjen. Hvis det for eksempel gikk en person i bakgrunnen eller fløy en måke forbi, selv om det er langt unna og man ikke tenker over det, tenkte kamerafolket på det og stoppet opptaket. Men etter hvert ble jeg vant til det, det må man bare, fortalte Svindal overfor Dagbladet om TV-innspillingen.

Måtte trekke seg
I år som i fjor skal en rekke tidligere idrettsstjerner kjempe om den gjeve tittelen. På spørsmål om Svindal merker forskjellen på årets gjeng og fjorårets, svarer han ærlig:
- Det er mye likt på én måte, men alle grupper består av forskjellige mennesker, så hver gruppe får en ulik dynamikk - så denne gjengen er faktisk ganske annerledes enn i fjor. Det er jo fordi det er andre folk, og det høres flåsete ut, men det er en veldig stor forskjell.

I år får man blant annet se tidligere bryter Stig-André Berge (39), proffdanser Helene Spilling (27) og roer Olaf Tufte (46) kjempe seg gjennom en rekke krevende øvelser.

- Jeg har det veldig bra
- Ville vært kjedelig
Selv om årets sesong nylig hadde premiere, er innspillingen over for lengst. Svindal har dermed lagt bak seg to sesonger som programleder.
- Føler du at du har du blitt varmere i trøya som programleder?
- Jeg håper det, for i første sesong var jeg iskald. Så jeg håper jeg har blitt litt varmere, det ville vært kjedelig hvis jeg ikke var det, innrømmer han.

Pappa drepte stemor
Den ferske 40-åringen legger imidlertid ikke skjul på at det er en rolle han liker å ha.
- Jeg trives. Jeg synes det er veldig gøy.
- Vil vi etter hvert få se deg som programleder i andre programmer også?
- Det får vi se på. Foreløpig så er det her veldig, veldig bra, også lærer man mye - så det er gøy, svarer Svindal kryptisk.