I 2004 giftet prinsesse Haya bint al-Hussein (45) seg med sjeik Mohammed bin Rashid al-Maktoum (72), men i 2019 skilte han seg i prinsessens uvitenhet. Det skjedde bare to måneder før hun skal ha tatt med seg deres to felles barn og rundt 31 millioner pund og flyktet.
Ifølge magasinet Tatler skal flukten ha skjedd i frykt for eget liv, da ektemannen skal ha oppdaget en to år lang affære hun hadde med livvakten sin.
Prinsessen, som er datter av den avdøde kongen av Jordan og søster til den nåværende kongen, Abdullah II, har siden hun flyktet oppholdt seg i Storbritannia sammen med barna.
Svindyr skilsmisse
De siste åra har eksparet kjempet bittert i domstolene om blant annet foreldreretten til barna og økonomisk underhold, og nå er dommen endelig klar:
Den styrtrike sjeiken har i en britisk domstol blitt pålagt å betale ekskona rundt 500 millioner pund, omtrent seks milliarder norske kroner, i skilsmisseoppgjøret mellom dem, skriver The Guardian.
Summen er trolig det dyreste skilsmisseoppgjøret som er tildelt av en britisk domstol.
Den skal fordeles ved at sjeiken, som også er visepresident og statsminister i De forente arabiske emirater, må betale rundt 250 millioner pund til ekskona og samtidig garantere til sammen 290 millioner pund som skal dekke årlige utbetalinger til barna.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger