VANT: Skuespilleren Espen Skjønberg vant i kveld pris for sin rolle som Ivan Tsjebutykin i forestillingen «Tre søstre». Dette bildet er fra 90-årsdagen hans i fjor. Foto: John T. Pedersen / Dagbladet
VANT: Skuespilleren Espen Skjønberg vant i kveld pris for sin rolle som Ivan Tsjebutykin i forestillingen «Tre søstre». Dette bildet er fra 90-årsdagen hans i fjor. Foto: John T. Pedersen / DagbladetVis mer

Espen Skjønberg (91) vant Heddapris

- Årets vinner har en intensitet som gir rollen han spiller en ny mening, mener juryen.

(Dagbladet): Heddaprisen deles årlig ut av Norsk teater- og orkesterforening, og tildeles mennesker i bransjen som har vist fremragende prestasjoner innen norsk scenekunst.

I kveld gikk showet av stabelen på Nasjonalteateret, og en rekke heldige skuespillere og dramaaktører kan nå smykke seg med tittelen Heddapris-vinner.

Veteran Hele 37 mennesker var nominert i kveld, men av dem kan bare et knippe kalle seg vinnere. Da Dagbladet i mai skrev om nominasjonene, var det tvilsomt noen som ble sjokkert da veteranen Espen Skjønberg befant seg i kategorien «Beste mannlige medspiller».

Dette for sin rolle som Ivan Tsjebutykin i forestillingen «Tre søstre».

Da Skjønberg fylte 90 år i fjor, publiserte Dagbladet en kommentar om hans profesjonelle yrkesliv. I den kom det fram at skuespilleren er en vi alle har fått føle på opp igjennom årene, og at hans tilstedeværelse bare kan beskrives som «scenekunst». Skjønberg har også tidligere mottatt Heddas ærespris.

Vant som førstegangsnominert Lena Kristin Ellingsen, kjent fra Himmeblå, Kampen for tilværelsen og en rekke sceneproduksjoner, var nominert til Heddaprisen for første gang. Dette for sin rolle som Belinda og heksa i Musikklab vol. 4: «Dido + Aeneas», der hun falt under kategorien «Beste kvinnelige medspiller».

Artikkelen fortsetter under annonsen

- Jeg har vært skuespiller i elleve år, og det føles godt å være nominert, fortalte hun til Dagbladet i mai.

Dette ble det seier av. Seier ble det også for Marie Blokhus, som vant i kategorien «Beste kvinnelige skuespiller», for sin rolle som Allis i «Fugletribunalet».

Blokhus har vært nominert én gang tidligere.

Her er alle vinnerne:
Beste mannlige skuespiller

• Torbjørn Eriksen for rollen som Hamlet i «Hamlet» av William Shakespeare, regi Kjersti Horn, Rogaland Teater.
• Bjarte Hjelmeland for rollen som Argan i «Hypokonderen» («Den innbilt syke») av Molière, regi Kim Bjarke, Oslo Nye Teater. • Terje Strømdahl for rollen som Martin i «Natten er dagens mor» av Lars Norén, regi Kjersti Horn, Riksteatret og Nationaltheatret.  

Beste kvinnelige skuespiller

• Marie Blokhus for rollen som Allis i «Fugletribunalet» av Agnes Ravatn, regi Marit Moum Aune, Det Norske Teatret. • Marianne Holter for rollen som Veronica i «Blodig alvor» av Yasmina Reza, regi Audny Chris Holsen, Rogaland Teater.
• Silje Lundblad for rollen som Maria Rainer i «The sound of Music» av Richard Rodgers, Oscar Hammerstein II, Howard Lindsay og Russel Crouse, regi Ronny Danielsson, Trøndelag Teater.  

Beste mannlige medspiller

• Kenneth Homstad i «Blue Motell» av Lisa Lie og PONR, regi Lisa Lie, co-produsert av Trøndelag Teater, Black Box Teater, BIT Teatergarasjen og Turteatern/MDT.
• Nader Khademi for rollen som brudgommen m.fl. i «Peer Gynt» av Henrik Ibsen, regi Alexander Mørk-Eidem, Nationaltheatret. • Espen Skjønberg for rollen som Ivan Tsjebutykin i «Tre søstre» av Anton Tsjekhov, regi Hanne Tømta, Nationaltheatret.   

Beste kvinnelige medspiller

• Lena Kristin Ellingsen for rollene som Belinda og heksa i Musikklab vol. 4: «Dido + Aeneas» av Henry Purcell og Nahum Tate, regi Sigrid Strøm Reibo, Torshovteatret/Nationaltheatret i samarbeid med Den Norske Opera og Ballett.
• Stine Fevik i «Apokalypse da» av Rebekka/Huy, Black Box Teater.
• Renate Reinsve for rollen som Maja i «Når vi døde våkner» av Henrik Ibsen, regi Tyra Tønnessen, Trøndelag Teater.  

Beste regi

• Kjersti Horn for «Hamlet» av William Shakespeare, Rogaland Teater.
 Hanne Tømta for «Tre søstre» av Anton Tsjekhov, Nationaltheatret.
• Tyra Tønnessen for «Når vi døde våkner» av Henrik Ibsen, Trøndelag Teater.  

Årets forestilling

 «Hamlet» av William Shakespeare, regi Kjersti Horn, Rogaland Teater.
• «Når vi døde våkner» av Henrik Ibsen, regi Tyra Tønnessen, Trøndelag Teater.
• «Natten er dagens mor» av Lars Norén, regi Kjersti Horn, Riksteatret og Nationaltheatret.
• «Broen over gjørme» av Verdensteatret, co-produsert av Black Box Teater, BIT Teatergarasjen, Henie Onstad kunstsenter og Ultima.
• «Tre søstre» av Anton Tsjekhov, regi Hanne Tømta, Nationaltheatret.  

Årets barne/ungdomsforestilling

• Klassikere for Kids vol. II: «Til fyret» av Virginia Wolf, regi Hildur Kristinsdottir, co-produsert av Black Box Teater.
• «Påfuglen — en urettferdig musikal» av Tyra Tønnessen og Jovan Pavlovic, regi Tyra Tønnessen, Trøndelag Teater.
 «Trollmannen fra Oz» av L. Frank Baum, regi Hilde Brinchmann, Brageteatret.
• «Peer, du lyver!» av Toril Solvang, regi Jakob Höglund, Riksteatret.
• «Den uendelige historie» av Michael Ende, regi Erlend Samnøen, Hålogaland Teater.  

Beste scenografi/kostymedesign

• Ida Ekblad for scenografi til «Konstellasjoner» av Nick Payne, regi Peer Perez Øyan, Nationaltheatret.
• Rebecca Ringst for scenografi og Ingo Krügler for kostymer til «Et drømspill» av August Strindberg, regi Calixto Bieito, Nationaltheatret
 Bård Lie Thorbjørnsen for scenografi til «Når vi døde våkner» av Henrik Ibsen, regi Tyra Tønnessen, Trøndelag Teater.  

Beste audiovisuell design

• Erik Hedin, Reinhard Traub og Per Christian Revholt for audiovisuell design til «Et drømspill» av August Strindberg, regi Calixto Bieito, Nationaltheatret.
Verdensteatret for audiovisuell design til «Broen over gjørme», co-produsert av Black Box Teater, BIT Teatergarasjen, Henie Onstad kunstsenter og Ultima.
• Yngvild Aspeli, David Farine og David Lejard-Ruffet for visuell design til «Aske» av Yngvild Aspeli og Plexus Polaire, regi Yngvild Aspeli, i samarbeid med Figurteateret i Nordland og Nord-Trøndelag Teater.    

Beste scenetekst

• Lisa Lie og PONR for scenetekst til «Blue Motell», regi Lisa Lie, co-produsert av Trøndelag Teater, Black Box Teater, BIT Teatergarasjen og Turteatern/MDT
Alexander Mørk-Eidem for bearbeidelse av Henrik Ibsens «Peer Gynt», regi Alexander Mørk-Eidem, Nationaltheatret.
• Ole Johan Skjelbred for bearbeidelse av Herman Melvilles «Moby Dick», regi Ole Johan Skjelbred, Trøndelag Teater  

Særlig kunstnerisk innsats (ingen nominasjoner, vinner kåres under utdelingen)

   Lisa Lie for konsept, tekst og regi til «Blue Motell», co-produsert av Trøndelag Teater, Black Box Teater, BIT Teatergarasjen og Turteatern/MDT.