«Gladiatoren» klar til kamp

Kampen står mellom «Gladiator» og «Snikende Tiger, Skjult Drage» under årets Oscarshow. Se nominasjonslista.

«Gladiatoren» fikk 12 Oscar-nominasjoner, inkludert for beste film og beste mannlige skuespiller til Russel Crowe.

Men selv om Crowe holdes som favoritt, må nok gladiatoren vente kamp fra en øde øy. Tom Hanks innsats som skipbrudden i «Cast Away» skaffet ham en nominasjon som beste mannlige skuespiller. Han vant også generalprøven Golden Globe, av mange sett på som en god indikasjon på hvor årets Oscar tar veien.

Snikende Oscar

Regissøren bak «Gladiatoren», Ridley Scott, må ta opp kampen mot Ang Lee («Snikende tiger, skjult drage») om beste regi. Lees kampsport-epos ble nominert i 10 kategorier, blant annet for beste film. «Snikende tiger, skjult drage» er på mandarin, og er den første ikke-engelskspråklige filmen som har fått så mange nominasjoner.

Dagens tredje Oscar-favoritt er Hollywoods nye helt Steven Soderbergh. Han garderer seg likegodt med to nominasjoner i kategoriene beste regi og beste film med «Erin Brockovich» og «Traffic».

Julia favoritt

Julia Roberts ble belønnet med nominasjon for beste skuespiller i rollen «Erin Brockovich». Hun møter konkurranse fra Juliette Binoche for innsatsen i Lasse Hallstroms «Sjokolade».

Ellen Burstyns innsats som mor med problemer i Darren Aranofskys «Requiem For A Dream» ble også verdsatt til en nominasjon.

Se nominasjonslista her:

Beste film:

«Chocolat»

«Crouching Tiger, Hidden Dragon»

«Erin Brockovich»

«Gladiator»

«Traffic»

Beste mannlige skuespiller:

Javier Bardem («Before Night Fall»

Russell Crowe («Gladiator» )

Tom Hanks («Cast Away»)

Ed Harris («Pollack»)

Geoffrey Rush («Quills»)

Beste kvinnlige skuespiller:

Joan Allen («The Contender»)

Juliette Binoche («Sjokolade»)

Ellen Burstyn («Requiem for a Dream»)

Laura Linney («You can count on me»)

Julia Roberts («Erin Brockovich»)

Beste kvinnlige birolle:

Judi Dench («Sjokolade»)

Marcia Gay Harden («Pollock»)

Kate Hudson («Almost Famous»)

Frances McDormand («Almost Famous»)

Julie Walters («Billy Elliot»)

Beste mannlige birolle:

Jeff Bridges («The Contender»)

Willem Dafoe («Shadow of the Vampire»)

Benicio Del Toro («Traffic»)

Albert Finney («Erin Brockovich»)

Joaquin Phoenix («Quills»)

Beste regi:

«Billy Elliot» (Stephen Daldry )

«Crouching Tiger, Hidden Dragon» (Ang Lee)

«Erin Brockovich» (Steven Soderbergh)

«Gladiator» Ridley Scott

«Traffic» (Steven Soderbergh)

Beste ikke-engelsk språklige film:

«Crouching Tiger, Hidden Dragon» (Ang Lee)

«Amores Perros» (Mexico)

«Divided we fall» (Tsjekkia)

«Everybody Famous!» (Hollandsk)

«The taste of others» (Frankrike)

Beste original manus:

«Almost Famous»

«Billy Elliot»

«Erin Brockovich»

«Gladiator»

«You Can Count on Me»

Beste adaptasjon:

«Chocolat»

«Snikende Tiger, Skjult Drage»

«O Brother, Where Art Thou»

«Traffic»

«Wonder Boys»

Beste makeup:

«The Cell»

«Grinchen»

«Shadow of the Vampire»

Beste foto:

«Snikende Tiger, Skjult Drage»

«Gladiator»

«Malena»

«O Brother, Where Art Thou»

«The Patriot»

Beste scenografi:

«Snikende Tiger, Skjult Drage»

«Grinchen»

«Gladiator»

«Quills»

«Vatel»

Beste kostyme:

«Snikende Tiger, Skjult Drage»

«Grinchen»

«Gladiator»

«Quills»

«102 Dalmantinere»

Beste klipp:

«Almost Famous»

«Snikende Tiger, Skjult Drage»

«Gladiator»

«Traffic»

«Wonder Boys»

Beste original musikk:

«Sjokolade» (Rachel Portman)

«Snikende Tiger, Skjult Drage» (Tan Dun og Yo-Yo Ma)

«Gladiator» (Lisa Gerrard og Hans Zimmer)

«Malena» (Ennio Morricone)

«The Patriot» (John Williams)

Beste sang:

«Snikende Tiger, Skjult Drage»

«Dancer in the Dark»

«Et Kongerike for en Lama»

«Meet the Parents»

«Wonder Boys»

Beste lyd:

«Cast Away»

«Gladiator»

«The Patriot»

«The Perfect Storm»

«U-571»

Beste lydklipp:

«Space Cowboys»

«U-571»

Beste visuelle effekter:

«Gladiator»

«Hollow Man»

«The Perfect Storm»<

Beste dokumentarfilm:

«Into the arms of strangers: Storier of the kindertransport legacy»

«Long Night's Journey into day»

«Scottsboro: Am American Tragedy»

«Sound and Fury»

Beste dokumentar kortfilm:

«Big Mama»

«Curtain Call»

«Dolphins»

«The Man on Lincoln's Nose»

«On Tiptoe: Gentle Steps to Freedom

Beste animerte kortfilm:

«Father and Daughter»

«The Perwig-Maker»

«Rejected»

Beste kortfilm:

«By Courier»

«One Day Crossing»

«Quiero Ser ( I want to be..»)

«Sergalio»

«A Soccer Story»