(Dagbladet): Komiker og skuespiller Atle Antonsen (42) er i kveld premiereaktuell med sin nye serie, «NAV», på TVNorge.
I forkant av første episode er komikeren spent.
- Jeg forholder meg avslappet til premierer og seertall, men jeg er spent på hva folk synes. Vi har jobbet lenge med dette og nå handler det bare om at folk skal like det, sier han.
- Håper det slår an
Antonsen både tror og håper at hans nye tv-serie vil falle i smak hos seerne.
- Vi har jo gjort vårt beste, og treffer mange gjennom humoren og handlingen. Kvalitetsmessig er det på et jevnt høyere nivå enn «Etaten», og jeg håper og tror at det skal slå an.
«NAV» bygger videre på NRK-suksessen «Etaten» - Antonsens humorprogram fra 2006. Og det dreier seg fortsatt om karakteren Tor Varhaug.
- Han nærmest flykta ut av et vindu i siste episode, og er nå klar for sin første stilling i arbeidslivet, forklarer komikeren, som selv spiller Tor.
- Han irriterer meg De fem siste årene har Tor vært underlagt et annet system, bestående av medisin og psykiatri, og han håper at alt skal gå bra nå som han så vidt forsøker seg i en ny og liten veilederstilling.

- Men det kan jeg jo avsløre at det selvfølgelig ikke gjør. Det er nok av ydmykelse som venter ham, og han sliter og blir dytta rundt allerede fra sin første dag i ny jobb, forteller Antonsen og legger til:
- Jeg liker karakteren, samtidig som han irriterer meg. Han mangler engasjement og drivkraft, og er meget konfliktsky, selv om jeg egentlig er ganske konfliktsky selv.
Det verste med karakteren var likevel krøllene, slår Antonsen fast.

- De er det godt å være kvitt, etter fire måneder med rotpermanent og ydmykelse i innspillingsperioden.
Mer «Dag» Antonsen har ingen planer om å legge jernet på hylla mens det fortsatt er varmt, og lover et snarlig gjensyn med den sære samlivsterapeuten Dag.
Etter to sesonger med «Dag» på TV 2, er skriveprosessen til den tredje sesongen allerede godt i gang. Planlagt premiere er over nyttår.
- Øystein Karlsen og Kristopher Schau er i full gang med manus, og det lover veldig godt. Jeg tror tredje sesong har potensial til å toppe de to foregående sesongene, og det er en fryd å få være med på dette, sier Antonsen og karakteriserer det hele som «et definitivt drømmeprosjekt».
Solgt til USA Rettighetene til å lage en remake av den populære serien er solgt til det amerikanske gigantselskapet Fox.

- De forbereder pilot og innsalg mot de store amerikanske tv-kanalen, så får vi se hvordan det går.
- Men det er veldig morsomt og stas selvsagt, og manusforfatterne fortjener en voldsom klapp på skulderen, sier Antonsen.
Les Dagbladets anmeldelse av «NAV» her.

