KAN VINNE FIRE PRISER: Rekordmange nominasjoner til «Tjukken & Lillemor». Ekskludert publikumsprisen kan programmet vinne fire priser. Foto: TV 2
KAN VINNE FIRE PRISER: Rekordmange nominasjoner til «Tjukken & Lillemor». Ekskludert publikumsprisen kan programmet vinne fire priser. Foto: TV 2Vis mer

Her er de nominerte til årets Gullruten

Rekordmange nominasjoner til «Tjukken og Lillemor».

(Dagbladet): De nominerte til årets Gullruten, prisutdelinga som hyller den norske tv-bransjen, blir presentert i dag.

Utdelinga, som arrangeres av Stiftelsen Gullruten sammen med kanalene TVNorge, TV 2, NRK og TV3, går av stabelen 9. mai i Bergen.

I år skal komikerne Cecilie Steinmann Neess (27) og Jakob Schøyen Andersen (25) lede showet.

Tar man utgangspunkt i lista nedenfor, ser man at Truls Svendsen og Cecilie Skog har fått hele fire nominasjoner til Gullruten med serien «Tjukken & Lillemor». Og både «Farmen», «Hvem bryr seg», samt dramaserien «Frikjent» har fått to nominasjoner hver.

«Farmen» er nominert både som årets konkurransedrevne reality - i tillegg til at Finn Olav Odde er nominert som årets deltaker. Nicolai Cleve Broch kan vinne pris som beste mannlige skuespiller for hovedrollen i «Frikjent», mens serien er nominert til «Beste TV-drama».

NRKs «Sofa» kan også stikke av med flere priser i tre ulike kategorier. 

Her er den fullstendige lista over årets nominerte:
Beste underholdning:
«Trygdekontoret»
«Tjukken og Lillemor»
«Monsen på villspor»
«I kveld med Ylvis LIVE»

Beste konkurransedrevne reality:
«Farmen»
«The Biggest Loser Norge»
«Alt for Norge»
«Mesternes Mester»

Beste reality:
«Sweatshop - dødsbillig mote»
«Sofa»
«Adils hemmelige dansere»
«Jegertvillingene»

Beste dokusåpe:
«Jul i Tangerudbakken»
«Hundepatruljen»
«Fjorden Cowboys»
«Iskrigerne»

Beste TV-drama:
«Kampen for tilværelsen»
«Frikjent»
«Kampen om Tungtvannet»
«Øyevitne»

Beste humorprogram:
«Karl Johan»
«Thomas Giertsen: Helt perfekt»
«Kollektivet»
«Neste sommer»

Beste barne- eller ungdomsprogram:
«Best i mest»
«Elias på nye tokt»
«MK-X»
«Rodde og Kikkan»

Beste magasin- eller livsstilsprogram:
«Nasjonalgalleriet»
«Folkeopplysningen»
«Helt vilt»
«Normal galskap»

Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram:
«Operasjon konspirasjon»
«Brennpunkt: Kampen om tiden»
«Korrespondenten spesial, Nord-Korea»
«Sportsrevyen»

Beste TV-dokumentar:
«Glade Jul»
«Jeg er Kuba»
«Light fly, fly high»
«Brennpunkt: Den siste reisen»

Beste dokumentar- eller faktaserie:
«Lille Norge og stormaktene»
«Født i feil kropp»
«Alliert og alene»
«Drømmen om Europa»

Beste kvinnelige skuespiller:
Anneke von der Lippe «Øyevitne»
Trine Wiggen «Kampen for tilværelsen»
Ida Elise Broch «Lilyhammer»
Maibritt Saerens «Kampen om Tungtvannet»

Beste mannlige skuespiller:
Nicolai Cleve Broch «Frikjent»
Bartek Kaminski «Kampen for tilværelsen»
Trond Fausa Aurvåg «Neste sommer»
Dennis Storhøi «Kampen om Tungtvannet»

Beste kvinnelige programleder:
Anne Lindmo «Lindmo»
Helene Sandvig «PULS»
Cecilie Skog «Tjukken og Lillemor»
Ingunn Solheim «Debatten»

Beste mannlige programleder:
Bård Ylvisåker «I kveld med Ylvis LIVE»
Truls Svendsen «Tjukken og Lillemor»
Thomas Seltzer «Trygdekontoret»
Thomas Numme «Senkveld med Thomas og Harald»

Årets deltaker:
Enok Groven «Anno»
Finn Olav Odde «Farmen»
Jan Ridd og Silvia Leine «Sofa»
Kristoffer og Kristin Hopsdal «Ønskebarn»

Beste nye programserie:
«Sofa»
«Tjukken og Lillemor»
«Hvem bryr seg»
«På bortebane»

Beste event eller sportssending:
«VM på ski»
«VM i sjakk»
«Gullruten 2014»
«Bli med ut med PULS og FBI»

Årets nyskapning:
«#dumpa»
«Bertrands metode»
«Mellom bakkar og berg»
«Hvem bryr seg»

Publikumsprisen: Henriette Steenstrup, Otto Robsahm, Vegard og Bård Ylvisåker, Truls Svendsen, Erik Solbakken, Anne Rimmen,  Kadafi Zaman, Lisa Tønne, Martin Beyer-Olsen og Pernille Sørensen.

NOMINERT: Både «Kampen om Tungtvannet», «Frikjent» og «Farmen» har mulighet til å stikke av med en Gullrute i mai.
NOMINERT: Både «Kampen om Tungtvannet», «Frikjent» og «Farmen» har mulighet til å stikke av med en Gullrute i mai. Vis mer