Ingen Oscar til Liv Ullmann-film

Les nominasjonene her.

Det ble ingen Oscar-nominasjon for den tysk-norske samproduksjonen «To liv», med både Liv Ullmann og Sven Nordin i sentrale roller.

Det ble klart da skuespiller Chris Hemsworth og Oscar-sjef Cheryl Boone Isaacs leste opp den eksklusive lista over nominerte litt over halv tre i dag norsk tid.

Dermed blir Ullmann nok en gang oversett av prisutdelingen, hvor hun har vært nominert to ganger men aldri vunnet.

Den første nominasjonen kom i 1973 da hun var nominert for beste kvinnelige skduespiller i Jan Troells «Utvandrarna», den andre i 1978 for innsatsen i Ingmar Bergmans «Ansikte mot Ansikte».

Det var Tyskland som har sendt «To liv», regissert av Georg Maas, som sitt Oscar-bidrag i år. 

Filmen, basert på en sann historie, følger en tysk-norsk kvinne (Juliane Köhler) som er bosatt i Norge og gift med Sven Nordins rollefigur. 

Faren var tysk soldat, og hun  blir bedt om å vitne mot den norske stat i en rettssak på vegne av krigsbarna. Da begynner skjelettene å ramle ut av skapet.

I tillegg til Ullmann og Nordin spiller også Dennis Storhøi og Julia Bache-Wiig i filmen.

Her er årets Oscar-nominerte:

Beste film:

American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity
Her
Nebraska
Philomena
12 Years a Slave
The Wolf of Wall Street

Beste regi:

American Hustle
David O. Russell

Artikkelen fortsetter under annonsen

Gravity
Alfonso Cuarón

Nebraska
Alexander Payne

12 Years a Slave
Steve McQueen

The Wolf of Wall Street
Martin Scorsese

Beste mannlige skuespiller:

Christian Bale
American Hustle

Bruce Dern
Nebraska

Leonardo DiCaprio
The Wolf of Wall Street

Chiwetel Ejiofor
12 Years a Slave

Matthew McConaughey
Dallas Buyers Club

Beste kvinnelige skuespiller:

Amy Adams
American Hustle

Cate Blanchett
Blue Jasmine

Sandra Bullock
Gravity

Judi Dench
Philomena

Meryl Streep
August: Osage County

Beste mannlige birolle:

Barkhad Abdi
Captain Phillips

Bradley Cooper
American Hustle

Michael Fassbender
12 Years a Slave

Jonah Hil
The Wolf of Wall Street

Jared Leto
Dallas Buyers Club

Beste kvinnelige birolle:

Sally Hawkins
Blue Jasmine

Jennifer Lawrence
American Hustle

Lupita Nyong'o
12 Years a Slave

Julia Roberts
August: Osage County

June Squibb
Nebraska

Beste originalmanus:

American Hustle
Eric Warren Singer og David O. Russell

Blue Jasmine
Woody Allen

Dallas Buyers Club
Craig Borten og Melisa Wallack

Her
Spike Jonze

Nebraska
Bob Nelson

Beste tilpassede manus:

Before Midnight
Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke

Captain Phillips
Billy Ray

Philomena
Steve Coogan and Jeff Pope

12 Years a Slave
John Ridley

The Wolf of Wall Street
Terence Winter

Beste animasjon:

The Croods

Despicable Me 2

Ernest & Celestine

Frozen

The Wind Rises

Beste fremmedspråklige film:

The Broken Circle Breakdown
Belgia

The Great Beauty
Italia

The Hunt
Danmark

The Missing Picture
Kambodsja

Omar
Palestina

Beste dokumentar:

The Act of Killing

Cutie and the Boxer

Dirty Wars

The Square

20 Feet from Stardom

Beste låt:

"Alone Yet Not Alone" fra ALONE YET NOT ALONE
Musikk av Bruce Broughton; Tekst av Dennis Spiegel

"Happy" fra DESPICABLE ME 2
Musikk og tekst av Pharrell Williams

"Let it Go" fra FROZEN
Tekst og musikk av Kristen Anderson-Lopez og Robert Lopez

"The Moon Song" fra HER
Musikk av Karen O; Tekst av Karen O og Spike Jonze

"Ordinary Love" fra MANDELA: LONG WALK TO FREEDOM
Musikk og tekst av U2

Beste dokumentarkortfilm:

CaveDigger
Jeffrey Karoff

Facing Fear
Jason Cohen

Karama Has No Walls
Sara Ishaq

The Lady in Number 6: Music Saved My Life
Malcolm Clarke og Nicholas Reed

Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall
Edgar Barens

Beste kortfilm:
Aquel No Era Yo (That Wasn't Me)
Esteban Crespo

Avant Que De Tout Perdre (Just Before Losing Everything)
Xavier Legrand og Alexandre Gavras
Helium
Anders Walter og Kim Magnusson

Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)
Selma Vilhunen og Kirsikka Saari

The Voorman Problem
Mark Gill og Baldwin Li

Beste foto:
The Grandmaster
Philippe Le Sourd

Gravity
Emmanuel Lubezki

Inside Llewyn Davis
Bruno Delbonnel

Nebraska
Phedon Papamichael

Prisoners
Roger A. Deakins

Beste lyd:

All Is Lost
Steve Boeddeker og Richard Hymns

Captain Phillips
Oliver Tarney

Gravity
Glenn Freemantle

The Hobbit: The Desolation of Smaug
Brent Burge

Lone Survivor
Wylie Stateman

Beste lydmiks:

Captain Phillips
Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith og Chris Munro

Gravity
Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead og Chris Munro

The Hobbit: The Desolation of Smaug
Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick og Tony Johnson

Inside Llewyn Davis
Skip Lievsay, Greg Orloff og Peter F. Kurland

Lone Survivor
Andy Koyama, Beau Borders og David Brownlow

Beste spesialeffekter:

Gravity
Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk og Neil Corbould

The Hobbit: The Desolation of Smaug
Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton og Eric Reynolds

Iron Man 3
Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash og Dan Sudick

The Lone Ranger
Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams og John Frazier

Star Trek Into Darkness
Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann og Burt Dalton 

Beste kostymedesign:

American Hustle
Michael Wilkinson

The Grandmaster
William Chang Suk Ping

The Great Gatsby
Catherine Martin

The Invisible Woman
Michael O?Connor

12 Years a Slave
Patricia Norris

Beste klipp:

American Hustle
Jay Cassidy, Crispin Struthers og Alan Baumgarten

Captain Phillips
Christopher Rouse

Dallas Buyers Club
John Mac McMurphy og Martin Pensa

Gravity
Alfonso Cuarón og Mark Sanger

12 Years a Slave
Joe Walker

Beste sminke og hår:

Dallas Buyers Club
Adruitha Lee og Robin Mathews

Jackass Presents: Bad Grandpa
Stephen Prouty

The Lone Ranger
Joel Harlow og Gloria Pasqua-Casny

Beste lydspor:

The Book Thief
John Williams

Gravity
Steven Price

Her
William Butler og Owen Pallett

Philomena
Alexandre Desplat

Saving Mr. Banks
Thomas Newman

Beste produksjonsdesign:

American Hustle
Judy Becker (produksjonsdesign); Heather Loeffler (settdekorasjon)

Gravity
Andy Nicholson (produksjonsdesign); Rosie Goodwin and Joanne Woollard (settdekorasjon)

The Great Gatsby
Catherine Martin (produksjonsdesign); Beverley Dunn (settdekorasjon)

Her
K.K. Barrett (produksjonsdesign); Gene Serdena (settdekorasjon)

12 Years a Slave
Adam Stockhausen (produksjonsdesign); Alice Baker (settdekorasjon)