ER MED I ROCK-KATEGORIEN: Trønder-veteranene i Motorpsycho. Foto: SCANPIX
Foto: Håkon Mosvold Larsen / SCANPIX .
ER MED I ROCK-KATEGORIEN: Trønder-veteranene i Motorpsycho. Foto: SCANPIX Foto: Håkon Mosvold Larsen / SCANPIX .Vis mer

Mette-Marit og Motorpsycho kan vinne Spellemann

Sjekk hele lista her.

(Dagbladet.no): På en pressekonferanse på Hotel Continental i morges ble det avslørt hvem som er årets nominerte i de ulike Spellemann-kategoriene.

Og som vanlig var det en blanding av kjente fjes, nykommere og et par overraskelser som preger årets liste.

Bjørn Eidsvåg og Åge Aleksandersen settes for eksempel opp mot de langt yngre Thom Hell og Julian Berntzen i kategorien årets mannlige artist, mens Marit Larsen, Maria Mena og Ane Brun blir for veteraner å regne satt opp mot debutant Ingrid Olava.

I rockekategorien er det Grand Island, Lukestar, Motorpsycho og Tommy Tokyo som er funnet verdige, mot Lester, Real Ones og The Margarets i kategorien pop.

Åpen kategori viser at det er en svært romslig kategori, ved å sette kronprinsesse Mette-Marit og Lars Horntveth opp mot hverandre.

Dagbladet.no kommer snart tilbake med reaksjoner og kommentarer om årets utdeling.

Her er hele lista

KVINNELIG ARTIST
Ane Brun - Changing Of The Seasons (Det Er Mine)
Ingrid Olava - Juliet's Wishes (EMI Music Norway)
Maria Mena - Cause And Effect (Sony Music)
Marit Larsen - The Chase (EMI/Virgin)

MANNLIG ARTIST
Bjørn Eidsvåg - Pust (Petroleum/Sony Music)
Julian Berntzen - Rocket Ship Love (Universal Music)
Thom Hell - God If I Saw Her Now (Voices Of Wonder)
Åge Aleksandersen og Sambandet - Katalysator (EMI Music Norway/Solregn)

Artikkelen fortsetter under annonsen

POPGRUPPE
Lester - This Village (Deaf Ear Records)
Real Ones - All For The Neighbourhood (Warner Music)
The Margarets - Twenty Years Erased (Division Records as)

ELEKTRONIKA
Lindstrøm - Where You Go I Go Too (Smalltown Supersound)
Mental Overdrive - You Are Being Manipulated (Smalltown Supersound)
Skatebård - Cosmos (Digitalo Enterprises)

SAMTIDSMUSIKK
Ellen Ugelvik - George Crumb; Makrokosmos I-II (Simax Classics)
Nordic Voices - Djånki Don (Aurora)
Rolf Wallin/Oslo Filharmoniske Orkester - Act (Ondine)

ROCK
Grand Island - Boys & Brutes (Racing Junior)
Lukestar - Lake Toba (Phone Me)
Motorpsycho - Little Lucid Moments (Rune Grammofon)
Tommy Tokyo & Starving For My Gravy - Smear Your Smiles Back On (Warner Music)
 
BLUES
Good Time Charlie - Mojo Energy (Good Time Charlie Records)
Orbo & The Longshots - High Roller (Blue Mood/Grappa)
Rita Engedalen - The Tree Still Standing (Grammofon )

COUNTRY
Ida Jenshus - Color Of The Sun (Universal Music)
Ila Auto - Over The Next Hill (Auto Records)
Rita Eriksen - Hjerteslag (BigBox Music as)
Roy Lønhøiden - Når Dagen Demrer Blått (NorskAmerikaner)

METAL
Benea Reach - Alleviat (Tabu Recordings)
Enslaved - Vertebrae (Indie Recordings)
Keep of Kalessin - Kolossus (Indie Recordings)

HIP-HOP
Chris Lee - Worry No (Oslo Records)
Karpe Diem - Fire Vegger (Bonnier Music)
Madcon - An Inconvenient Truth (Bonnier Amigo Music)

FOLKEMUSIKK/GAMMALDANS
Flukt - Stille Før Stormen (Etnisk Musikklubb)
Gjermund Larsen Trio - Ankomst (Heilo)
John Ole Morken - Slåtter Fra Hessdalen, Haltdalen og Ålen (Etnisk Musikklubb)
Ragnhild Furebotten & Tore Bruvoll - Hekla Stålstrenga (Ta:Lik)

DANSEORKESTER
Ingemars - I Finnskogens Rike (Tylden & Co)
Sogns - Det Koster Å Vara Kar (BigBox Music as)
Steinar Engelbrektson Band - Rabalder (Tylden & Co)

NOMINERT: Kronprinsesse Mette-Marit. Foto: SCANPIX
NOMINERT: Kronprinsesse Mette-Marit. Foto: SCANPIX Vis mer

JAZZ
Helge Lien Trio - Hello Troll (Ozella/Musikklosen)
Mathias Eick - The Door (ECM/Grappa)
Moment - Paradiso (Schmell)
Radka Toneff - Butterfly (Curling Legs as)

KLASSISK MUSIKK
Henning Kraggerud - Eugéne Ysaÿe: Six Sonatas For Solo Violin (Simax Classics)
Leif Ove Andsnes & Det Norske Kammerorkester - Mozart: Piano Concertos 17 & 20 (EMI Classics)
Trondheimsolistene - Divertimenti (Lindberg Lyd as)

VISER
Halvdan Sivertsen - Mellom Oss (EMI Music Norway/Nordaførr)
Odd Børretzen/Lars Martin Myhre - Syv Sørgelige Sanger og Tre Triste (BigBox Music as)
Odd Nordstoga - Pilegrim (Universal Music)
Vamp - St. Mandag (Majorstudio as)
 
ÅPEN KLASSE
Annbjørg Lien - Waltz With Me (Heilo)
Farmers Market - Surfin' USSR (Ipecac)
H.K.H. Kronprinsesse Mette-Marits Utvalgte Salmer - Sorgen og Gleden (Kirkelig Kulturverksted)
Lars Horntveth - Kaleidoscopic (Smalltown Supersound)

BARNEPLATER
Klaus Sonstad - Indianer Cowboy (Universal Music)
Maj Britt Andersen - Pulverheksas Jul (Egmont/Barneselskapet)
Trondheim Sinfonietta - Så Rart...! (Øra Musikk as)

ÅRETS NYKOMMER
Erlend Bratland - True Colors (Sony Music)
Ida Maria - Fortress Round My Heart (Nightliner/Universal)
Ingrid Olava - Juliet's Wishes (EMI Music Norway)
Katzenjammer - Le Pop (Propeller Recordings)

ÅRETS MUSIKKVIDEO
Beady Belle - Self-Fulfilling (Jazzland Records/Sonet/Universal)
Madcon - Liar (Bonnier Amigo Music)
Madrugada - Look Away Lucifer (Malabar Recording Company)
Maria Mena - All This Time (Sony Music)
Thom Hell - My Heart Is Longing For A Soul (Voices Of Wonder)

ÅRETS HIT
Maria Haukaas Storeng - "Hold On Be Strong"
Espen Lind - "Scared Of Heights"
Marit Larsen - "If A Song Could Get Me You"
Erlend Bratland "Lost"
The BlackSheeps - "Oro Jaska Beana"

KAN VINNE TO PRISER: Ingrid Olava.
KAN VINNE TO PRISER: Ingrid Olava. Vis mer