...og de nominerte er:

Her er de nominerte til 19 av årets Spellemannpriser. Hvem som blir årets spellemann offentliggjøres under tv-sendingen.

Kvinnelig popsolist

Lene Marlin: «Another Day»

Karin Park: «Superworldunknown»

Bertine Zetlitz: «Sweet Injections»

Mannlig popsolist

Julian Berntzen: «Waffy Town»

Thomas Dybdahl: «Stray Dogs»

Magnet: «On Your Side»

Popgruppe

D'Sound: «Doublehearted»

Ephemera: «Air»

Number Seven Deli: «Falkner Street»

Elektronika

Snuten: «Welcome to the Jungle»

Ulver: «Teachings in Silence»

Xploding Plastix: «The Donca Matic Singalongs»

Rock

Amulet: «Danger! Danger!»

Ricochets: «The Ghost Of Our Love»

Thulsa Doom: «And Then Take You To a Place Where Jars Are»

Turbonegro: «Scandinavian Leather»

We: «Lightyears Ahead»

Blues/Country

Vidar Busk: «Love Buzz»

Amund Maarud: «Ripped, Stripped and Southern Fried»

Tumbleweed: «Once More, With Feeling»

Metal

Dimmu Borgir: «Death Cult Armageddon»

Enslaved: «Below the Lights»

Old Mans Child: «In Defiance of Existence»

Hip hop

Diaz: «Velkommen Hjem Andres»

Equicez: «State of Emergency»

Paperboys: «The Great Escape»

Folkemusikk/Gammaldans

Jan Beitohagen Granli: «Lite nemmar»

Majorstuen: «Majorstuen»

Sturla og Andreas: «Glimmer»

Danseorkester

Gunnar Fjeldseth Band: «Fullt og helt»

Ole Ivars: «Hverdag og fest»

Picazzo: «Tusen dager til»

Jazz

Atomic: «Boom Boom»

Tore Brunborg Quartet: «Gravity»

Karin Krog: «Where You At?»

Christian Wallumrød Ensemble: «Sofienberg Variations»

Håvard Wiik: «Postures»

Klassisk musikk

Leif Ove Andsnes: «Grieg/Schumann: Piano Concertos»

Oslo Philharmonic Orchestra: «Mahler Symphonies No. 1 & 9»

Stavanger Symfoniorkester: «Geirr Tveitt - Wedding Suite/Troll Tunes»

Samtidsmusikk

Ragnhild Berstad: «Ragnhild Berstad: Respiro»

Bjørn Ianke: «Contemporary Double Bass Solo 3»

Hans-Kristian Sørensen: «Open»

Viser

Elias Akselsen: «Her kommer dine arme små»

Erik Bye og Marinemusikken: «I dur og brott»

Ole Reinlund: «For det var hit»

Åpen klasse

Anne-Lise Berntsen og Nils Asheim: «Kom regn»

Hallvard Bjørgum & co: «Free Field»

Motorpsycho og Jaga Jazzist Horns: «Motorpsycho/Jaga Jazzist Horns»

Niko Valkepää: «Niko Valkeapää»

When: «Pearl Harvest»

Barneplater

Lyriaka: «Lyriakafabrikken»

Geirr Lystrup m.fl.: «Fly Som En Stein»

NRK barne-tv og Barneselskapet: «UHU! Vol3»

Musikkvideo

Diaz: «Hvem er denne karen»

Folk og Røvere: «Utadæsjælåpplevelse»

Kaizers Orchestra: «Evig pint»

Thomas Dybdahl: «Cecilia»

Bertine Zetlitz: «Girl Like You»

Årets nykommer

Julian Berntzen: «Waffy Town»

Equicez: «State of Emergency»

Rebekka Karijord: «Neophyte»

Kurt Nilsen: «I»

Karin Park: «Superworldunknown»

Årets låt

Maria Arredondo: «In Love With An Angel»

David Pedersen: «Wild At Heart»

Folk og Røvere: «Utadæsjælåpplevelse»

Lene Marlin: «You Weren't There»

Kurt Nilsen: «She's So High»