TEL AVIV/OSLO (Dagbladet): Lørdagens Eurovision-finale har vært omstridt, blant annet fordi den skjer i en periode da konflikten mellom Israel og militante palestinere på Gaza er mer intens enn på lenge, med dødelige grensetrefninger og store demonstrasjoner samt rakettoppskytning.
Krigshandlinger mellom Hamas og Israel var den store bekymringen.
Islands Hatari ble nummer ti i lørdagens finale. Men det var et opptrinn under poengutdelingen som vekket oppsikt:
Trioen holdt opp palestinske flagg, til pipekonsert fra salen. Stuntet er et klart pek til den politiske situasjonen i området. Videoer på sosiale medier viser at flaggene ble fjernet av vakter på stedet.
- Lå i lufta
Hatari, bestående av Klemens Nikulásson Hannigan, Matthías Tryggvi Haraldsson og Einar Hrafn Stefánsson, endte på tiendeplass i konkurransen med 234 poeng. Nederland stakk av med seieren, mens norske Keiino endte på femteplass etter å ha fått flest stemmer fra folket.
Morgunblaðið, Islands største avis, melder at den norske Eurovision-sjefen Jon Ola Sand, umiddelbart skal ha tatt en prat med islendernes turleder, Felix Bergsson.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger