(Dagbladet): Kulturdepartementet ønsker å vrake loven om kommunal kinokonsesjon. Lovforslaget har vært ute på høring siden i sommer, og Dagbladet har fått innsyn i høringssvarene.
Forslaget er ikke umiddelbart populært. Siden konsesjonen er kommunenes rett til å føre kontroll med kinotilbudet i Norge, og sikre mangfold og bredde i filmtilbudet, frykter bransjen konkurransen fra useriøse aktører.
- Pornokino
I høringssvaret til Kulturdepartementet tegner direktør for brukertrygghet i Medietilsynet, Eva Liestøl, et beskrivende bilde av hva som kan skje dersom regjeringen fjerner konsesjonen og åpner for «frislipp» av kinoaktører.
- En opphevelse av konsesjonen, i kombinasjon med dagens forenklede teknologi for framvisning av film, kan medføre at vi får en vekst av aktører som etablerer kinoer. Vi kan se for oss etablering av Bollywood-, Netflix-, pop-up- og pornokinoer, skriver Liestøl.
Medietilsynet mener ikke at vekst i aktører er negativt, presiserer Ove Watne, rådgiver for film og brukertrygghet i Medietilsynet, overfor Dagbladet.
- Vi tenker oss hva slags muligheter man ser for seg, og slike typer kinoer som vi nevner er mulige scenarioer. Vi tar ikke stilling til om det er et problem, men fjernes konsesjonsordningen og erstattes med en registreringsordning, blir det større administrative utgifter for oss, sier han
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger