Boksensasjonene står i kø for tida, og storforlagene blir mer og mer aggressive i sin markedsføring.
Det er likevel sjelden at en debutbok har oppnådd en så formidabel suksess som Richard Osmans «Torsdagsmordklubben».
Den kom ut i fjor høst, og skal blant annet ha vært den første debutboka noensinne som har havnet på topp på juleboksalgslistene. Salgslister og bestselgeri er i stor grad styrt av forlagenes aggressive satsning, og at de har jobbet hardt for å markedsføre den, er ikke unaturlig, med tanke på summen de betalte for manuset. Ti forlag skal ha knivet om å få publisere det, og Penguin Random House fikk det til slutt, for et syvsifret beløp. Det betyr noen titalls millioner norske kroner.
Seniorlandsby i Kent
Boka i seg selv er ganske beskjeden. Vi befinner oss i Coopers Chase, en idyllisk og eksklusiv seniorlandsby i Kent. Den er bygget i hagen til et gammelt kloster, men nå vil den hensynsløse utbyggeren Ian Ventham ekspandere og grave opp kirkegården. Det møter stor motstand. Ians medhjelper blir slått i hjel, og kort etter blir Ian selv drept på finurlig vis. Det odde etterforskningsparet Donna og Chris famler delvis i blinde – inntil de får hjelp av Torsdagsmordklubben.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger