Spellemann-nominasjonene

Dette er de nominerte til Spellemannprisen 2000:

Popsolist:

Morten Abel: «Here We Go Then, You And I»

Lene Marlin: «Playing My Game»

Claudia Scott: «Soul on Soul»

Popgruppe:

Locomotives: «Albert»

Savoy: «Mountains of Time»

Thinkerbell: «Thinkerbell»

Rock:

Bigbang: «Electric Psalmbook»

Vidar Busk & His True Believers: «Atomic Swing»

Kåre & The Caveman: «Long Days Flight 'Till Tomorrow»

Madrugada: «Industrial Silence»

Monopot: «Something Is Like Nothing Was»

Hardrock:

Black Debbath: «Tung, tung politisk rock»

Dimmu Borgir: «Spiritual Black Dimensions»

The Covenant: «Animatronic»

Dance:

Mental Overdrive: «Ad Absurdum»

Palace of Pleasure: «Propaganda»

Stjernklang: «Neolounge»

Årets nykommer:

Bigbang: «Electrical Psalmbook»

Madrugda: «Industrial Silence»

Lene Marlin: «Playing My Game»

Folkemusikk/Gammeldans:

Kvarts: «Kvarts»

Nye Rignesin: «Leik»

Sven Nyhus: «Pols i Rørostraktom»

Danseorkester:

Dænsebændet: «Kom og Dans 4»

Nordre Sving: «Livets glade gutter»

Ole Ivars: «Ole Ivars i 2000»

Jazz:

Karin Krog & John Surman: «Bluesand»

Vigleik Storaas: «Open Exursions»

The Trio Resonant Music: «Meet The Locals»

Klassisk Musikk:

Leif Ove Andsnes: «Verker av Shostakovich, Britten, Enesco»

Truls Mørk: «Verker av Elgar og Britten»

Oslo Filharmoniske Orkester: «Johannes Brahms: Symf. 2 & 3»

Samtidsmusikk:

Cikada, Oslo Sinfonietta, Trondheim Symfoniorkester, Riise, Eggen: «Jon Øivind Ness: Dandy Garbage»

Oslo Sinfonietta, Cikada, Lindberg, Eggen: «Bernt Sørensen: Birds And Bells»

3) Oslo Filharmoniske Orkester, Det norske kammerorkester, Oslo Sinfonietta: «Rolf Wallin: Boyl»

Viser og viserock:

Bjørn Eidsvåg: «Tapt Uskyld»

Jan Eggum: «Deilig»

Henning Kvitnes: «Heartland»

Åpen klasse:

Ketil Bjørnstad: «20 variasjoner»

Brazz Bros: «Ngoma»

Furuholmen/Bjerkestrand/Wadlin: «Hermetic»

Krøyt: «Low»

Oslo kammerkor: «Bergtatt»

Barneplater:

Eldbjørg Raknes: «Det bor en gammel bakerø...»

Diverse artister: «Jul i Blåfjell»

Geirr Lystrup: «Krystallslottet»