(Dagbladet): - Jeg hadde nesten sluttet å tenke på saken, sier Førde-mannen Gunnar Lunde til Dagbladet.
Advokaten og Dylan-entusiasten hadde akkurat satt navnetrekket sitt på et prosesskriv torsdag da to telefoner på kontoret hans ringte samtidig.
Beskjeden fra de to oppringerne var den samme: Bob Dylan har vunnet Nobelprisen i litteratur.
- Det var uvirkelig. Surrealistisk, sier Lunde om tildelinga som han og kompisen, journalist Reidar Indrebø, sådde frøet til for 20 år siden.
- Hvorfor ønsket dere at Dylan skulle få nobelpris? Holder det ikke med musikkprisene han har fått?
- Det er forskjell på å hoppe i Granåsen og Holmenkollen, kommer det kontant fra Lunde.
- Det er Nobelprisen som er den gjeveste prisen. Når vi først skulle tråkke til, ville vi tråkke til på øverste hylle.
Kontaktet Allen Ginsberg
Ideen om at Dylan fortjente prisen ble sådd hos de to kompisene på 90-tallet.
Systematisk gjennomgikk de tidligere tildelinger og statutter, for å undersøke om Dylan var innenfor rammene for prisen.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger