(Dagbladet): Stein Erik Hagen er den største bidragsyteren til Munchmuseets nye utstilling «Munch + Mapplethorpe».
Bildene til den norske maleren stilles ut side om side med fotografiene til amerikanske Robert Mapplethorpe.
Penis ut av buksa Mapplethorpe, som døde av aids i 1989, er en av de mest kjente fotografene fra de siste tiårene. Mest kjent er han kanskje for sine homoerotiske bilder av SM-sex, erigerte peniser og nakne kropper.
Hagen, som har verdens største Mapplethorpe-samling, sier han sjelden henger de mest erotiske bildene på veggen hjemme.
Men når han får besøk henger han ofte bilder som «The Man in The Polyester Suit», hvor en penis henger ut av dressbuksene til en farget mann, opp på veggen.
Elsker å provosere - Jeg elsker å provosere når jeg har gjester på besøk. Da henger jeg opp noen av de mest erotiske for å se hvordan de reagerer. Litt moro må være lov, sier finansmannen.

Da Dagbladet møter Hagen, som bruker krykker på grunn av en ryggoperasjon, i utstillingslokalet på Tøyen er han tydelig imponert over utstillingen kurator Jan-Ove Steinhaug har satt sammen.
Han mener det er flere likhetstrekk mellom de to kunstnerne.
- Munch sprengte jo flere grenser i sin tid og det har Mapplethorpe også gjort. Det er ingen som hever et øyenbryn av Munchs malerier i dag, men det er også stadig færre som hever et øyenbryn av Mapplethorpes bilder, sier Hagen.
Mer enn «homokunst» Robert Mapplethorpe sjokkerte kontroversielle amerikanere med sine erotiske bilder på 70- og 80-tallet. Bilder som «The Man in The Polyester Suit» og flere svært erotiske selvportretter er blant de som vakte mest oppsikt.
Hagen, som selv sto fram som bifil i fjor, mener Mapplethorpes mest erotiske bilder var en del av kampen for de homofiles rettigheter i USA.

Men det er først og fremst det kunstneriske budskapet og ikke det politiske som har gjort at Hagen har et nært forhold til amerikanerens fotografier.
Vil fullføre samlingen - Han har en enorm bredde. På én side har du de veldig homoerotiske bildene, men du har også fantastiske portretter og bilder av blomster. Kontrasten mellom lys og mørke i bildene hans er helt magisk, sier Hagen.
Totalt eier Hagen rundt 260 Mapplethorpe-bilder.
Noen henger i hans eget hjem, noen henger i hans leilighet i New York og noen har han gitt videre til sine barn. Det er 15 år siden Hagen kjøpte sitt første Mapplethorpe-bilde, men han sier han snart er ferdig med sin store samling.
- Det er fortsatt noen ikoniske bilder jeg er på jakt etter. Hvis jeg får tak i de tre bilder til, så tror jeg samlingen min er komplett, sier Hagen.

«Munch + Mapplethorpe» er den nyeste i en utstillingsserie der Munchs bilder vist sammen med andre storheter. Tidligere har verk fra kunstnere som Bjarne Melgaard, Gustav Vigeland og Vincent van Gogh prydet veggene på Munchmuseet.