NOMINERT: Hermann Sabado i «Upperdog». Foto: Sandrew Metronome/Friland Film
NOMINERT: Hermann Sabado i «Upperdog». Foto: Sandrew Metronome/Friland FilmVis mer

«Upperdog» og «Vegas» kan ta Amanda-storeslem

I dag ble Amanda-nominasjonene offentliggjort. «Upperdog» og «Vegas» er nominert til åtte priser hver.

||| (Dagbladet): Den 18. august åpner Filmfestivalen i Haugesund med brask og bram. Under den ni dager lange arrangementet skal Amandaprisen deles ut.

Prisen deles ut til de beste prestasjonene innen norsk film- og tv-produksjon gjennom det siste «Amandaåret», som for i år vil si mellom 1. juli 2009 til 30. juni 2010. Det er Dennis Storhøi og Ingrid Bolsø Berdal som skal lede showet.

Under pressekonferansen til Den Norske Filmfestivalen i dag, ble Amandanominasjonene offentliggjort.

Og de nominerte er:
Beste norske kinofilm: «En ganske snill mann», «Upperdog», Vegas».

Beste barnefilm: «Bestevenner», «Julenatt i Blåfjell», «Knerten».

Beste regi: Arild Østin Ommundsen «Rottenetter», Sara Johnsen «Upperdog», Gunnar Vikene «Vegas».

Beste kvinnelige skuespiller: Maria Bonnevie «Engelen», Agnieszha Grochowska «Upperdog», Karoline Stemre «Vegas».

Beste mannlige hovedrolle: Jørgen Hausberg Nilsen «Vegas», Hermann Sabado «Upperdog», Stellan Skarsgård «En ganske snill mann».

Beste kvinnelige birolle: Jorunn Kjellsby «En ganske snill mann», Gunilla Röör «Engelen», Pernille Sørensen «Knerten».

Beste mannlige birolle: Ingar Helge Gimle «En helt vanlig dag på jobben», Kyrre Hellum «Tomme tønner», Sindre Kvalvåg Jacobsen «Vegas».

Beste filmmanus: Margreth Olin «Engelen», Sara Johnsen «Upperdog», Gunnar Vikene og Torun Lian «Vegas».

Beste foto: Trond Tønder «Rottenetter», John Andreas Andersen «Upperdog», Marek Septimus Wieser «Vegas».

Beste produksjonsdesign / scenografi: Harald Egede-Nitten «Knerten», Petter Aase «Rottenetter», Per Frystad og Helge Lohne «Svik».

Beste visuelle effekter: Storyline Studios og Gimpville «Julenatt i Blåfjell», Qvisten Animation «Knerten», Storyline Studios «Vegas».

Beste musikk: Trond Bjerknes «Pelle Politibil går i vannet», Thomas Dybdahl «Rottenetter», Ragnar Bjerkreim «Yohan Barnevandreren».

Beste klipp: Jens Christian Fodstad «En ganske snill mann», Mirja Melberg og Wibecke Rønseth «En helt vanlig dag på jobben», Zaklina Stojcevska «Upperdog».

Beste lyddesign: Hugo Ekornes og Gunn Tove Grønsberg «Knerten», Tormod Rignes «Pelle Politibil går i vannet», Stephan Konken «Upperdog».

Beste kortfilm: «Samaritanen» av Magnus Mork, «Scener fra et parforhol: #2» av Glenn Erland Tosterud, «Syng meg i søvn» av Magnus Arnesen.

Beste dokumentarfilm: «Brødre i krig» av Øystein Rakkenes, «Russian Lessons» av Olga Konskaya, «The Norwegian Solution» av Emil Trier.

Beste utenlandske film: «Precious», «Det hvite båndet», «Profeten», «Inglourious Basterds», «The Hurt Locker».