ANMELDELSE: Veronika er ny i klassen. Igjen. Hun har vært ny så mange ganger at hun nesten ikke vet hvilken Veronika hun er, eller hvor hun hører hjemme.
For moren blir alltid lei av stedene, leilighetene, kjærestene, og flytter.
Veronika og lillesøsteren Josefine blir med. Josefine får nye venninner med en gang. Det gjør ikke Veronika. Hun blir mer og mer usikker. Og sint.
Fremmed Den nye jenta i klassen er et klassisk utgangspunkt. Ikke sjelden får hun én venn, gjerne en gutt. Denne fortellingen legger også danske Rebecca Bach-Lauritsen opp til - men så forteller hun ikke den likevel.
Derimot konsentrer hun seg om Veronikas forvirring; over å måtte orientere seg på enda et sted, bli kjent med enda flere nye mennesker, rom, lukter og lyder.
Da moren igjen får ny kjæreste, Mummi, kommer enda et nytt menneske inn i Veronikas liv. Til alt hell ser Mummi at elleveåringen strever og føler seg fremmed, selv i sin egen familie.
Trapp til himmelen Boka har omslag og illustrasjoner av Stian Hole. Dobbeltoppslagene er gjenkjennelige i uttrykket, sammensatte i teknikk og stemning, og holdt i sorthvitt. Hole konsentrer seg om symboler som forfatteren bruker i teksten: En potteplante for håp og vekst, et dukkehus for savnet etter et hjem, en trapp for alltid å være på vei osv.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger