|||Wenche Foss har inspirert regidebutant Ellen Horn med «Soloppgang i Riga».
I kveld har «Soloppgang i Riga» av Aleksej Arbuzov premiere på Riksteatret, og det er teatersjef Ellen Horns debut som regissør.
Stykkets mentor - Jeg har for god hjelp av Wenche Foss.
Teaterdivaen har nærmest vært som en mentor for Ellen Horn, som selv har lang fartstid som skuespiller og teatersjef.
- Det har vært veldig morsomt og finne rytmen i stykket, sier Horn.
Mimrer om Per Hun synes ikke det har vært skremmende, selv om stykket har vært en hit siden midt på 70-tallet, da det kom.
I 1978 ble det satt opp på Nationaltheatret, og da med Wenche Foss og Per Aabel i hovedrollene. Suksessen lot ikke vente på seg.
- Jeg husker det så godt. Per var fabelaktig i rollen.
Veldreid komedie Wenche Foss mimrer om gamle dager, men roser også dagens oppsetning og skuespillerne Marit Østbye og Stein Grønli.
Stykket er som en kinesisk eske som avslører lag på lag — en varm komedie om livet, kjærligheten og døden.
- Man skal ta vare på kjærligheten og mulighetene som byr seg, sier regissøren.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger