Willoch må gå

Kåre Willoch må forlate stillingen som styreleder i NRK på generalforsamlingen 20. juni. Det samme må flere av de øvrige styremedlemmene.

Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon
Publisert

Journalistene har fått nok

Etter det Dagbladet erfarer, pågår jakten på Willochs etterfølger for fullt.

Kulturdepartementet skal allerede ha signalisert omfattende utskiftninger blant de ni medlemmene i NRK-styret. De tre ansatte representantene er allerede gjenvalgt, de øvrige seks går en usikker generalforsamling i møte.

- Ikke spurt

- Nei, dette har jeg ingen kommentar til. Jeg synes ikke det passer seg, sier Willoch til Dagbladet i går kveld.

71-åringen understreket at han ikke har svart på om han virkelig ønsker seg gjenvalg.

- Jeg har ikke tatt noe standpunkt til det. Jeg er heller ikke blitt spurt av eieren om dette, sier Willoch.

Krangel

Bakgrunnen for den omfattende utskiftningen er krangelen mellom Willoch og Einar Førde om hvordan statskanalen skal organiseres i framtida. Førde ville gi NRK en BBC-modell med kringkastermakt samlet på én hånd, mens Willoch ville skille radio og TV.

I midten av mars i år vant Førde dragkampen. Willoch fikk bare ett styremedlem, Lars Velsand, med seg for sin tanke. Førde har siden med dårlig skjult skadefryd omtalt det som «7-2 vedtaket».

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer