Beste lånerente - slik finner du bankene med laveste lånerenter

Beste lånerente - slik finner du bankene med laveste lånerenter

Espen Flaa Nilsen | 22. oct 2020

Lånerenten på lån avgjør hvor dyrt lånet blir

Sammenlign flere lånetilbud for å finne den laveste renten.

Et lån kan også egne seg for deg som behøver penger raskt, for å finansiere planer som oppussing eller ulike uforutsette utgifter. Finner du et lån med lav lånerente og gode lånevilkår kan forbrukslån være en god løsning.

Tjeneste er uforpliktende og kostnadsfritt

Sjekk ut våre samarbeidspartnere for mer informasjon. Tjenesten er uforpliktende og helt gratis. Det er helt opp til deg om du ønsker å benytte deg av lånetilbudet. Synes du lånerenten eller effektiv rente er for høy, er det bare å takke nei til tilbudet.

Les mer om hvordan du kan finne det beste forbrukslånet for deg, og hva du bør tenke over på forhånd.

Søk lån her

Hva er lånerente?

Definisjonen på lånerente er “kostnaden for å låne penger”. I praksis betyr dette at du må betale kompensasjon til banken eller långiveren for pengene du låner. Man kan på mange måter sammenligne renten med leieprisen man betaler til husverten.

Motsatt får man renter fra banken når man setter penger inn i banken.

Det finnes to ulike lånerenter

  • Nominell rente: Er renten du betaler for selve lånet men inkluderer ikke andre kosntaer som er inkludert som ulike gebyrer.
  • Effektiv rente: Er den totale prisen for lånet. Dette er den nominelle renten pluss etableringsgebyr og termingebyrer.

Du kan lese mer om dette lenger ned i artikkelen.

Renten baseres på en individuell vurdering

Renten på lån bestemmes individuelt av banken, og avhenger av din økonomi og betjeningsevne samt bankens egne vurderinger. Derfor vil du få ulike lånetilbud hos ulike banker og långivere. Ettersom renten bestemmes individuelt, vil du heller ikke få oppgitt hvilken lånerente du får før søknaden er behandlet.

I stedet tilbyr bankene en lånekalkulator som kan regne ut et estimert beløp for deg. Her legger du inn ønsket lånebeløp og nedbetalingstid, så vil kalkulatoren gi deg en oversikt over estimerte kostnader. Ofte kan du også velge mellom ulike rentenivåer for en mer realistisk oversikt.

Finanstilsynets retningslinjer

Finanstilsynet har satt noen retningslinjer som bankene må eller bør følge. Retningslinjene er satt for å sikre forsvarlige forbrukslån fra långiverens side, men også for å redusere mengden forbruksgjeld blant mennesker med en belastet økonomi.

Når du søker om forbrukslån, blir du nøye vurdert etter betalingshistorikk og betjeningsevne. Her setter utlåneren din totale inntekt opp mot total gjeld. Din totale gjeld skal ikke utgjøre mer enn fem ganger brutto årsinntekt. Banken eller långiveren vil også se på om du har betalingsanmerkninger fra tidligere.

Husk at før du søker bør du være sikker på at du oppfyller minimumskravene til banken eller långiveren du ønsker å låne hos. Bankene kan for eksempel stille krav til minimumsalder og -inntekt.

Søk lån her

Ulike lånerenter

Når du skal finne et forbrukslån med lav rente, bør du også sette deg inn i hva de ulike rentene betyr. I et lånetilbud vil du se to renter: Den nominelle og den effektive renten.

Den nominelle renten

Nominell rente er grunnrenten på lånet. Renten blir satt etter etterspørselen på markedet. Banken eller långiveren bestemmer selv hva denne skal være, så lenge den tar utgangspunkt i Sentralbankens rente, som er den renten banken får når de låner penger derfra.

Nominell rente blir også bestemt etter en individuell vurdering av kundens økonomiske situasjon, og om det er høy eller lav risiko å innvilge et lån til kunden. Ved å sammenligne lånetilbud hos flere banker kan du få tilbud om en lavere nominell rente.

Den effektive renten

Den effektive renter er den nominelle renten pluss alle kostnader og gebyrer. Det er denne renten som forteller deg hva lånet kommer til å koste totalt.

Det er viktig at du kjenner til den effektive renten før du signerer en låneavtale. Ser du at denne er mye høyere enn den nominelle renten, bør du sette deg inn i hvilke gebyrer og kostnader lånetilbudet kommer med. Det er kanskje ikke verdt det dersom disse er skyhøye.

Få tilbud fra flere banker for å kunne sammenligne lånerenter

Forskjellen på flytende og fast rente

Lån med flytende rente følger markedsrenten. Det vil si at hvis rentenivået går opp får du høyere lånekostnader og det motsatte hvis rentenivået går ned. Fast rente tilsier at du binder renten i en avtalt periode. Ved å velge fast rente betaler du det samme på lånet ditt hver måned.

Fordeler med flytende rente

· Fleksibel nedbetalingsplan

· Ved nedgang i rentenivået får du et rimeligere lån

· Normalt sett så lønner det seg å med tanke på totalkostnadene for hele lånet.

Fordeler med fastrente:

· Økonomisk trygget gjennom at du vet hva lånet vil koste deg i perioden du har bundet renten.

· Muligheten til å binde renten når markedsrenten er lav

Hvordan kan jeg få lavere rente?

Noen ganger har du mulighet til å påvirke lånerenten på forbrukslån selv. Har du fått tilbud om et forbrukslån, men til en høyere rente enn antatt, kan du prøve disse tipsene:

  • Spar mye penger i en periode og lån det resterende beløpet du trenger
  • Forhandle lånerenten ved å kontakte utlåner direkte
  • Søk på et senere tidspunkt når din livssituasjon har endret seg (for eksempel mindre gjeld og/eller en lønnsforhøyelse)
  • Søk med en medlåntaker
  • Søk gjennom en låneformidler som kan forhandle lånerenten for deg
  • Utvide nedbetalingsperioden (husk å sørge for at du har mulighet til å betale ut lånet tidligere uten ekstra kostnader)

Siden alle lånesøknader behandles individuelt hos hver bank, bør du sammenligne ulike lånetilbud før du takker ja til et tilbud. Du kan sammenligne lånerenten på egenhånd, eller du kan la en låneformidler gjøre jobben for deg. Sistnevnte sparer deg for både tid og penger.

Oversikt over bankene med laveste nominell rente - lån uten sikkerhet

BankMinimum alderMaks alderMaks løpetid årMaks løpetid mndTermindgebyrNominell rente
Komplett Bank ASA2010050358,67
Ikano Bank AB (publ.), Norway Branch2510050508,9
Ikano Bank AB (publ.), Norway Branch25100150508,9
Sbanken ASA23695009,624
Komplett Bank ASA18100150359,4
Storebrand Bank ASA2370505010,15
SpareBank 1 Gudbrandsdal181001004910,9
SpareBank 1 Hallingdal Valdres181001004910,9
SpareBank 1 Kreditt AS181001004910,9
SpareBank 1 Lom og Skjåk181001004910,9
SpareBank 1 Modum181001004910,9
SpareBank 1 Nord-Norge181001004910,9
SpareBank 1 Nordmøre181001004910,9
SpareBank 1 Ringerike Hadeland181001004910,9
SpareBank 1 SMN181001004910,9
SpareBank 1 SR-Bank181001004910,9
SpareBank 1 Søre Sunnmøre181001004910,9
SpareBank 1 Sørøst-Norge181001004910,9
SpareBank 1 Østfold Akershus181001004910,9
SpareBank 1 Østlandet181001004910,9
Eika Kredittbank AS25100504010,9
Nordea Direct21100505010,9
OPP Finans (Nordea Direct)21100505010,9
OPP Finans (Nordea Direct)21100505010,9
SpareBank 1 Gudbrandsdal2310050011,5
SpareBank 1 Hallingdal Valdres2310050011,5
SpareBank 1 Kreditt AS2310050011,5
SpareBank 1 Lom og Skjåk2310050011,5
SpareBank 1 Modum2310050011,5
SpareBank 1 Nord-Norge2310050011,5
SpareBank 1 Nordmøre2310050011,5
SpareBank 1 Ringerike Hadeland2310050011,5
SpareBank 1 SMN2310050011,5
SpareBank 1 SR-Bank2310050011,5
SpareBank 1 Søre Sunnmøre2310050011,5
SpareBank 1 Sørøst-Norge2310050011,5
SpareBank 1 Østfold Akershus2310050011,5
SpareBank 1 Østlandet2310050011,5
DNB Bank ASA1810050012
Nordax Bank AB (publ)23100506511,35
TF Bank Norge NUF20100504911,7
INSTABANK ASA2380504011,9
Ekspress Bank23100504511,74
Ekspress Bank231001504511,74
INSTABANK ASA2380504012,5
Resurs Bank AB NUF251001002912,84
Resurs Bank AB NUF2568502912,84
BRABANK ASA24100503512,99
re:member (EnterCard Norge, filial av EnterCard Group AB)1875504512,95
Nordax Bank AB (publ)2370506513
Santander Consumer Bank AS2373503013,58
Bank Norwegian AS23100503013,8
Avida Finans AB NUF20100502914
yA Bank AS (Resurs Bank AB)2070503014,05
Svea Finans NUF2067505513,9
Jæren Sparebank18100507014,8
Aasen Sparebank18100505015,95

Kilde: Finansportalen 01.09.2021, basert på lånebeløp NOK 200 000 med nedbetalingstid på 5 år.

Oversikt over bankene med lavest nominell rente på boliglån - September 2021

BankNominell rente fraMin. alderMax.alderMax belåningsgrad %Max avdragsfrihetMax løpetid (år)Produktnavn
Etne Sparebank1,11810075030"Him te Etne" - lånet
Himla Banktjenester (Fana Sparebank)1,321810075330Boliglån innenfor 75 %
Nybygger.no (Sparebanken Øst)1,331810075230Boliglån 75%
SpareBank 1 Hallingdal Valdres1,31810085530Grønt lån bolig/ fritidsbolig til eget bruk (Krav om energikarakter A)
Bulder Bank (Sparebanken Vest)1,3618100551030Boliglån innenfor 55 %
SpareBank 1 SMN1,351810085530Grønt førstehjemslån
NORDirekte (Skagerrak Sparebank)1,418100701030Boliglån inntil 70 %
Høland og Setskog Sparebank1,391810085530Grønt Boliglån spesial
Bulder Bank (Sparebanken Vest)1,461810060030Boliglån innenfor 60 %
SpareBank 1 Ringerike Hadeland1,491810085530Grønt Boliglån
Oppdalsbanken1,51810060030Grønt boliglån
LillestrømBanken1,51810085530Grønt boliglån
Bulder Bank (Sparebanken Vest)1,551810065030Boliglån innenfor 65 %
Bulder Bank (Sparebanken Vest)1,551810055030Rammelån innenfor 55 %
Landkreditt Bank AS1,551810075530Grønt Boliglån
Vekselbanken1,551810075530Grønt bustadlån
Vekselbanken1,551810075530Grønt oppussingslån
Fana Sparebank1,551810075530Grønt Boliglån 75 %
NORDEA BANK ABP, FILIAL I NORGE1,5518100851030Grønt Boliglån
SpareBank 1 SMN1,551810085530Grønt boliglån 85 %
Selbu Sparebank1,551810060530Boliglån
Bulder Bank (Sparebanken Vest)1,61810060030Rammelån innenfor 60 %
Bulder Bank (Sparebanken Vest)1,611810070030Boliglån innenfor 70 %
NORDirekte (Skagerrak Sparebank)1,618100601030Boligkreditt/Rammelån 60%
SpareBank 1 Modum1,591810085030Grønt boliglån
Sparebanken Vest1,5918100851030Grønt Boliglån
Etne Sparebank1,61810075025Grønt lån
SpareBank 1 SR-Bank1,591810075530Grønt Boliglån 75%
SpareBank 1 Sørøst-Norge1,591810085530Grønt Boliglån
Sparebanken Øst1,591810085530Grønt boliglån

Kilde: Finansportalen, 01.09.2021

Sammenlign lånetilbud via en låneformidler

For å finne den beste lånerenten blant flere banker og långivere samtidig bør du benytte deg av en låneformidler. Låneformidleren sammenligner lånetilbud på vegne av kundene sine. Dette kan du for eksempel gjøre gjennom våre samarbeidspartnere som du finner på denne siden, de sammenligner lånetilbud og effektiv rente for deg.

Når du sender inn en lånesøknad, sendes den videre til samtlige samarbeidsbanker. Når alle bankene har behandlet søknaden din, får du det beste tilbudet i retur. Penger og tid spart!

Søk lån her ...
I denne artikkelen
  • Lånerenten på lån avgjør hvor dyrt lånet blir
  • Hva er lånerente?
  • Det finnes to ulike lånerenter
  • Renten baseres på en individuell vurdering
  • Finanstilsynets retningslinjer
  • Ulike lånerenter
  • Den nominelle renten
  • Den effektive renten
  • Forskjellen på flytende og fast rente
  • Hvordan kan jeg få lavere rente?
  • Oversikt over bankene med laveste nominell rente - lån uten sikkerhet
  • Oversikt over bankene med lavest nominell rente på boliglån - September 2021
  • Sammenlign lånetilbud via en låneformidler