||| FIRE TYSKE FORSVARSTOPPER kom i 1949 til Norge under falsk identitet. Norges etterretningssjef Vilhelm Evang ville dra nytte av deres erfaringer etter å ha slåss mot Den røde hær under krigen. I en måned jobbet de fire tyskerne med å utrede hvordan Norge kunne forsvares mot et sovjetisk angrep.
- Grunnen til at tyskerne ble hentet inn var trolig stor krigsfrykt og hastverk. Men det skjedde i stor hemmelighet, det var bare fire år etter krigen, og opinionen ville vært i harnisk om det ble kjent, sier forfatter og Nordlys-journalist Asbjørn Jaklin som nå gir ut boka «Isfront - den kalde krigen i nord».
Med Dagbladet Pluss kan du dykke ned i en verden av eksklusivt innhold som berører, beriker og begeistrer
Kom tett på de sterke historiene. Bli med på innsiden og bak fasaden. Ta gode valg i hverdagen ved hjelp av våre tips, tester og guider.
29,-
1 uke
79,-
1 måned
179,-
3 måneder
Du kan si opp når som helst.
Her finner du bruker- og abonnementsvilkår.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger