Denne uka ble det klart at Coca-Cola i Europa vil satse på 100 prosent resirkulerte plastflasker.
Dette følger hakk i hæl på norske Ringnes som lanserte Norges første drikkeflaske i 100 prosent resirkulert plast ved månedsskiftet.
I en bemerkelsesverdig lobbykampanje har en samlet drikkevarebransje kjempet i flere år for en materialavgift som skal gjøre det dyrere med såkalt «jomfruplast» - og dermed gjøre det lønnsomt å resirkulere drikkeflasker i Norge.
I dag er «jomfruplast» billigere å bruke enn resirkulert plast. Det finnes dermed ingen økonomiske incentiver for å bruke resirkulert plast.
- Hvordan har publikum reagert på den nye flaska?
- Vi fått mange positive tilbakemeldinger. Med dette vil vi vise at det går an å bruke resirkulert plast til å lage kvalitetsprodukter. Dette er et signal til produsenter og aktører i markedet om hva som blir framtiden, sier kommunikasjonssjef i Ringnes, Nicolay Bruusgaard.
På utseende er det ikke mye som skiller flaskene, bare den observante vil oppdage at den nye flaska er ørlite mørkere enn originalen.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger