Den heter butterdeig etter engelsk for smør, og det står Smördeg på pakken fra Findus vi har i frysen.
Men i den frosne butterdeigen fra Findus er det ikke ett eneste gram smør, bare margarin, laget på rapsolje og palmeolje.
Hvorfor ikke bare kalle det margarindeig?
Ifølge markedssjef i Findus, Mona Wike, kan butterdeig lages med både smør og plantemargarin, da begge har gode bakeegenskaper.
Hun peker på at de er åpne om ingrediensene i innholdsfortegnelsen. Og noen navneforandring blir det ikke.
- Mattilsynet godkjenner bruk av butterdeig-navnet, fordi det refererer mer til den tradisjonelle anvendelsen enn til selve innholdet, sier Wike til Dagbladet.
- Butterdeig er her i selskap med andre produktbegreper som smørbukk og peanøttsmør.
Løper fra prinsipper
Det er ikke bare oss glade kjøkkenamatører som liker å jukse litt med ferdig butterdeig. Michelin-kokker jukser også.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger