COOKIES: Det er ingen som blir lei seg for en kjeks, men det er langt mellom dem som er virkelig gode, viser vår smakstest av 15 cookies.
COOKIES: Det er ingen som blir lei seg for en kjeks, men det er langt mellom dem som er virkelig gode, viser vår smakstest av 15 cookies.Vis mer

Smakstest av cookies:

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

Halvparten får terningkast to.

(Dagbladet): - Den perfekte cookie er sprø og luftig i kantene, seig og myk i midten - og kan godt smelte på tungen, ifølge vårt testpanel, Frida Magnussen og Pål Røstvang.

Vi har smakt på 16 kjeks med sjokoladebiter, eller cookies som de aller fleste heter, og vinneren er klar: Freia Cookieglede Myk Inni.

Den har klart nettopp dette, å kombinere luftig og sprøtt med seigt og søtt.

SMAKSPANELET: Frida Magnussen, konditorlærling på Hotell Bristol, og Pål Røstvang, salg og produktutvikling for næringsmiddelprodusenten Alimenta. Foto: Lars Eivind Bones / Dagbladet
SMAKSPANELET: Frida Magnussen, konditorlærling på Hotell Bristol, og Pål Røstvang, salg og produktutvikling for næringsmiddelprodusenten Alimenta. Foto: Lars Eivind Bones / Dagbladet Vis mer

- Kjeks, ikke cookies

- Var det ikke cookies vi skulle teste? Hittil har vi bare smakt på søte kjeks, sier Pål Røstvang.

Vi er midtveis i testen.

Legger vi velviljen til, kan vi kanskje tenke oss at her har det skjedd en liten feil i oversettelsen. Eller en liten sammenblanding av uttrykk.

På engelsk skiller man mellom cookies og biscuits, mens man på norsk sier kjeks om det meste. Også cookies.

Men mens cookies skal være både sprø - og seige - er kjeks småkaker som er stekt helt tørre, slik at de skal holde seg lenge.

Fordi vi ikke har hatt så mange bakverk tilsvarende cookies på norsk, oversetter mange cookies til kjeks, og det er helt greit.

Men det at man kan selge en cookie og kalle den for kjeks, betyr ikke at man kan selge en kjeks og kalle den for en cookie - noe som er et gjennomgående problem i denne testen.

Vi har ikke trukket for dette, men ved gjennomgang av utvalget etterpå, gir testpanelet hederlig omtale til Sætre og Freias Melkesjokoladekjeks.

Utvalget

Et par av kjeksene skiller seg litt ut, men vi har tatt dem med for sammenligningens skyld - og testpanelet har fått indikasjoner på type kjeks - om ikke merke.

Noen av kjeksene er såkalt «soft baked» - lettbakt - og kan nok kanskje egne seg for deg som helst skulle spist deigen. Tar du en av disse i hånden og klemmer sammen, sitter du igjen med en deigklump.

Kornmo Fullkornscookies med sjokolade er kanskje de som skiller seg mest ut - da de er fullkorn og lanseres som et sunnere alternativ. Men som vårt testpanel påpekte, dette er så søtt, at det er ikke dette du skal spise om du vil spise sunt.

- Og om du vil ha noe søtt, velg heller en ordentlig god kjeks, eller cookie, når du først skal spise.

For dem som teller kalorier, én fullkornskjeks med sjokolade har 110 kcal, mens testvinner har 126 kcal per kjeks. Velger du en mindre kjeks, som feks en Safari-kjeks fra rull har denne bare 50 kcal per kjeks.

Det er imidlertid langt mer enn bare kalorier som bestemmer om noe er sunt, og fullkornskjeksene fra Sætre fikk som eneste kjeks terningkast seks i vår ernæringstest av cookies.

Noen savner kanskje Maryland cookies, som for mange er originalen i denne kategorien? Disse er ikke lenger til salg i vanlige norske dagligvarebutikker.

Slik testet vi

Vi har fått hjelp til å teste av Frida Magnussen og Pål Røstvang, og vi har vurdert kjeksenes utseende, duft, konsistens og smak.

Testen er gjennomført som en blindtest.

Vi serverte først de minste kjeksene, så de store, og eventuelle avvik fra klassiske «chocolate chip cookies», ble formidlet underveis, slik at testpanelet visste hva de smakte på, om enn ikke fra hvem.

Kjeksene er kjøpt inn i Oslo uke 17.

TESTRESULTATER:

Merke Navn Antall Vekt Pris Terning
Rema 1000Chocolate chip cookies394509,902
SafariOriginalca 1920013,502
FreiaCookieglede Myk inni Mørk818232,502
Café BakerietSoft baked cookies - myke & lyse med store sjokoladebiter821042,502
Café BakerietSoft baked cookies - myke & mørke med store sjokoladebiter821048,902
SafariSjokoladecookies920034,902
SætreKornmo fullkornscookies sjokolade820041,902
CoopCookies815021,503
CoopChokolinser og mørk chokolade815021,503
X-traChocolate chip cookies815010,903
First PriceChocolate chip cookies1630019,903
Café bakerietSjokoladeterapi820043,903
FreiaCookieglede Sjokoladefyll818239,903
FreiaMelkesjokolade kjeks818437,504
Café BakerietLys Sjokolade-trio820042,504
FreiaCookieglede Myk Inni818239,905

Rema 1000 Chocolate chip cookies

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

450 gram, cirka 39 stk, 9,90 kroner på Rema 1000

Testens minste kjeks, men også testens billigste. Små, litt tjukke kjeks, med små sjokoladebiter.

Testpanelet mener: Disse har svært ujevn fordeling av sjokolader, noen fikk bare et par-tre, mens andre fikk veldig mange.

- Det smaker ikke noe særlig annet enn søtt, med mindre du er så heldig å vinne i sjokoladelotteriet, da.

Testens billigste kjeks.

Safari Original

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

200 gram, cirka 19 stk, 13,50 kroner på Meny.

Disse ser helt klassiske ut, slik Maryland cookies ser ut, både størrelse, farge og størelsen på sjokoladebitene stemmer overens.

Testpanelet mener: Er det Maryland cookies? Det ser sånn ut. Men det smuler noe voldsomt - dette er knusktørt. Kjeksene smaker greit, men det blir mest søtt.

- Disse har ingen ting som taler til sin fordel, bortsett fra at de smaker søtt.

Freia Cookieglede Myk inni Mørk

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

182 gram, 8 stk, 32,50 kroner på Coop

Sjokoladekjeks overstrødd med sjokoladebiter.

Testpanelet mener: Det mørke utseendet appellerer veldig til sjokoladeelskerne. Men, de både smaker og ser litt ensartet ut - det er bare litt teksturforskjell på fyll og skorpe. Utseendet lover sjokoladesmak, men det smaker mest søtt her også.

- Her kan man fort bli skuffet om man venter seg en sjokoladebombe.

Café Bakeriet Soft baked cookies, myke og lyse

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

210 gram, 8 stk, 42,50 kroner på Meny

Store gylne kjeks, med rause biter melkesjokolade.

Testpanelet mener: Har de glemt å steke dem? Visst skal kjeksene være myke, men disse er så myke at vi kan skvise dem sammen i hånden til en deigklump.

Dessverre er det ikke et spesielt bra alternativ for dem som er glad cookie dough heller, sukkeret er ikke ferdig eltet inn, og du kjenner det knase når du tygger.

- Dette er ikke bare uferdige kjeks, men også uferdig deig, med en bismak av natron.

Café Bakeriet Soft baked cookies, myke og mørke

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

210 gram, 8 stk, 48,90 kroner på Meny

Store sjokoladekjeks med rause biter hvit-, mørk- og melkesjokolade.

Testpanelet mener: Denne har de også glemt å steke, og den smaker også uferdig kjeks eller deig. Det knaser når vi spiser, og det virker ikke ferdig. Samtidig som den er myk, er den overraskende tørr, det er litt som om en kjeks har ligget ute over natten, og trukket til seg mye fuktighet.

- Det ser ut som en sjokoladebombe, men også denne smaker mest sukker.

Safari Sjokoladecookies

200 gram, 9 stk, 34,90 kroner på Meny

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

En større variant av safarikjeksen, med små biter av både mørk og lys sjokolade.

Testpanelet mener: Disse ser litt morsomme ut, hinter mot hjemmebakt i den sprukne toppen, men det smaker mest sukker med biter av sjokolade. Her kunne de ha vunnet mye på å kutte melkesjokoladen, og hatt i mer mørk eller bitrere sjokolade.

- Kjeks blir ikke automatisk en cookie bare fordi de er større.

Sætre Kornmo Fullkornscookies sjokolade

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

200 gram, 8 stk, 41,90 kroner på Meny

Grovere havrekjeks med store havregryn og sjokoladebiter, og små biter av rosiner.

Panelet mener: Dette blir veldig seigt, her blir det mye tyggejobb. Og det er bare seigt, de glemte at det skulle være sprøtt utenpå.

- Jeg tenker ikke cookie når jeg spiser denne her, dette er mer som ekstremsøtet frokostblanding.

Coop Cookies, 40 % mørk sjokolade og melkesjokolade

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

150 gram, 8 stk, 21,50 kroner på Coop

Mellomstore, lysebrune kjeks med små biter av mørk- og melkesjokolade.

Panelet mener: Disse er tørre og hvitaktige på toppen, og ser nesten ut som om de er gamle (kjeksene har holdbarhet til august 2017, red.anm.), men de lukter og smaker greit.

Det smaker ikke ordentlig sjokolade, mer som billigkakao, og både kjeks og sjokolade er i overkant søtt.

- Det ser ut som om vi den skal smake masse sjokolade, men det skuffer.

Coop Cookies Sjokolinser og mørk sjokolade

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

150 gram, 8 stk, 21,50 kroner på Coop

En litt festligere tvist på klassikeren, med en blanding av små sjokoladebiter og fargete små «mini-non-stop».

Panelet mener: Disse er kompakte, men henger godt sammen, og det smuler ikke så mye som vi fryktet når vi tar en bit.

«Mini-non-stopene» gir dem et litt festligere utseende , men det hele blir for søtt.

- Det smaker nesten bare sukker, med et lite hint av sjokolade.

X-tra Chocolate chip cookies

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

150 gram, 8 stk, 10,90 kroner på Coop

Mellomstore kjeks med små og ørsmå sjokoladebiter.

Panelet mener: Disse er tørre, og sjokoladebitene er både ujevnt fordelt og ujevne i størrelsen. Noen er så små at de nesten kan kvalifisere som strøssel.

Vi savner smørsmak, men det er nok fett her - det ser nesten ut som om de har blitt fritert, om du snur dem og ser på bunnen.

- Disse ser ut som cookies, om enn litt små, men der ble vi lurt, gitt.

First Price Chocolate Chip cookies

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

300 gram, 16 stk, 19,90 kroner på Meny

Mellomstore lysebrune kjeks med biter av mørk- og melkesjokolade.

Panelet mener: Disse er ganske harde og kompakte, og de smuler endel. De er også ganske søte, men det smaker ordnetlig av sjokoladen, og kombinasjonen mørk og lys er god.

- Dette er kjeks som bør dyppes - i kaffe eller melk.

Café Bakeriet Sjokoladeterapi

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

200 gram, 8 stk, 43,90 kroner på Meny

Store cookies med rause sjokoladebiter, dyppet i belgisk sjokolade.

Panelet mener: Sprø og luftige kjeks, men det blir litt i overkant søtt og mye vaniljesmak. Disse hadde ikke trengt å være dyppet i sjokolade - i hvert fall ikke en såpass søt sjokolade.

- Det blir litt klissete å holde på dem, om du spiser dem «riktig» vei.

Freia Cookieglede Sjokoladefyll

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

182 gram, 8 stk, 39,90 kroner på Meny

Store gylne kjeks, som selv om de virker ganske flate, er fylt med sjokoladesmørkrem, i tillegg til å være toppet med små sjokoladebiter.

Panelet mener: Kjeksen er sprø og god, og det står i fin kontrast med det myke fyllet. Det blir imidlertid litt mye sukker og litt for søtt.

- Selve kjeksen er spennende, god og sprø, men det blir for voldsomt med fyllet.

Freia Melkesjokolade kjeks

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

184 gram, 8 stk, 37,50 kroner på Meny

En av de få kjeksene i testen som faktisk kaller seg for kjeks. De er store og gylne, med jevnt fordelte små sjokoladebiter.

Panelet mener: Kjeksene er tørre og sprø, og god vaniljesmak.

- Her er fin kontrast mellom kjeks og sjokoladebiter.

Café Bakeriet Lys Sjokoladetrio

200 gram, 8 stk, 42,50 kroner på Meny

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

Lysebrune sjokoladekjeks med store biter av tre typer sjokolade; mørk, melk og hvit.

Penelet mener: Er du glad i sjokolade er denne for deg, det må være en av kjeksene med mest sjokoladebiter i.

- Denne hadde spennende bitt, og en morsom tekstur. Det er luftig, og smelter på tungen!

Kjeksen er søt, uten at det blir for mye, og blant de minst søte i denne testen.

- En sjokoladeelskers drøm?

Freia Cookieglede Myk Inni

Smakstest av kjeks med sjokoladebiter

182 gram, 8 stk, 39,90 kroner på Meny

Store, lyse cookies med små biter av melkesjokolade, som er raust fordelt.

Panelet mener: Disse er sprø langs kanten, myke i midten, og de smelter nesten på tungen. Cookiesene er søte, med smak av mild melkesjokolade, uten at det blir for søtt - og det sier noe, for dette var de siste kjeksene vi smakte på i testen.

- Endelig en cookie!

Best i test.

Les også:

Smakstest av appelsinbrus

Smakstest av årets nye iskrem

Smakstest av traktekaffe