Velkommen ombord til verdens første vegancruise, lokker Vegan Travel. Det tyske reisebyrået inviterer i september på en kjernesunn båttur fra England over Nordsjøen og videre opp langs norske fjorder.
- Ha, ha, velkommen etter, sier produkt- og hotelldirektør Thomas Westergaard i Hurtigruten.
- Kanskje de skulle samarbeidet med oss i stedet for å chartre eget cruiseskip?
Hemmelig satsing
I all hemmelighet har Hurtigruten kastet seg på veganbølgen.
- En megatrend, et kjempepotensiale, folk legger om kostholdet verden over, sier Westergaard.
Det tyske cruiseinitiativet ser han ikke som noen trussel, snarere som en bekreftelse på at Hurtigruten er på rett vei.
1. februar lanserer båtselskapet 11 tre-retters veganmenyer, en meny for hver seiliingsdag på den klassiske rundturen fra Bergen til Kirkenes og tilbake.
Menyen består av retter inspirert av områdene båten seiler gjennom, og i så stor grad som mulig av kortreiste lokale råvarer
Vegantilbudet er et tillegg til de vanlige menyene i matsatsingen Norway’s Coastal Kitchen. Kjøtt og fisk skal være tilgjengelig for dem som ønsker det. Over 80 prosent av all mat om bord er i dag norskprodusert, det meste levert lokalt langs ruta.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger