Husker du sist du spiste kylling? Er du som en vanlig nordmann, er det ikke mange dagene - eller timene - siden.
Men husker du hva den smakte? Jeg tenker ikke på sausen, eller krydderne den kom sammen med. Jeg mener selve kyllingen.
Ikke det, nei?
Kylling overalt
De siste tiåra har kyllingforbruket her i landet eksplodert. Kylling har gått fra å være en litt eksotisk, dyr råvare, til å være overalt. Og det er mange grunner til det.
Kyllingkjøtt er litt lettere å fordøye enn rødt kjøtt, det er vanskelig å direkte mislike og det skal liksom være sunnere.
Men først og fremst er kyllingen et mirakel av effektivitet.
Gi en liten spurv av en fugl et par kilo med kraftfor, og du får ett kilo kylling på en måned.
Et bra regnestykke. Økonomisk sett.
Smakløs råvare
Men ikke for smaken. Moderne kylling smaker ofte ikke mer enn kalkun, som jo er kjent for å smake omtrent det samme som våt pappeske.
Må det være sånn? Nei, heldigvis ikke.
Som matskribent, økologisk småbonde og Skikkelig Serriøs Matelsker er jeg programforpliktet til å fortelle at du bare bør kjøpe kvalitetskylling.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger