KOMMENTARER

Ved årsskiftet

De tapte mulighetenes tid

Hva kjennetegnet Europa de 20 åra etter det optimistiske årtusenskiftet for 20 år siden? Jo, at det aldri var beredt på de overraskende mange krisene som veltet over kontinentet, skriver Morten Strand.

SELFIE MED FLYKTNING: Ingen har som Angela Merkel her preget Europa de siste 20 åra. Foto: Reuters/NTB
SELFIE MED FLYKTNING: Ingen har som Angela Merkel her preget Europa de siste 20 åra. Foto: Reuters/NTB Vis mer
Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon
Interne kommentarer: Dette er en kommentar. Kommentaren gir uttrykk for skribentens holdning.
Publisert
Sist oppdatert

Over hele kontinentet i nesten hele forrige århundre lød et samstemt kamprop fra den til enhver tid oppvoksende slekt. Fra den borgerlige, sterkt antikommunistiske kristelighet, i speiderbevegelsen. Til den kommunistisk inspirerte barneorganisasjonen i Sovjetunionen og østblokken, pionerene. På begge sider av jernteppet måtte unger svare på den nærmest militære oppfordringen fra sine ledere:

«Vær beredt!» lød oppfordringen: Og ungene svarte i kor: «Alltid beredt.»

Som guttunge opplevde jeg det fra begge sider, fra speiderbevegelsens brakke på Vestgrensa ved Blindern i Oslo, der det sterkt imot formålsparagrafen var rikelig med pornoblader på loftet. Til skole 77 i Moskva, der det like langt unna formålsparagrafen vanket billig portvin og røyk bak gymsalen, dit lærerne sjelden våget seg. Det var tross alt en eliteskole, der det satt langt inne for skolen å konfrontere de mektige foreldrene med alle avkommets viderverdigheter. Det var enda en form for livsløgn og korrupsjon i høy-kommunismens tid. Og til tross for all vår dobbeltmoral i begge verdener, vi levde i vår tid: «Vær beredt! Alltid beredt.» «Byit gotov! Vsegda gotov.»

For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn

Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.

Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer