- Kjære Boris Johnson, alle ukrainere ble triste over nyheten om at lederen for det konservative partiet går av.
Slik innleder Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj et innlegg på Telegram torsdag ettermiddag.
- Vi er oppriktig takknemlige for den avgjørende og kompromissløse hjelpen fra krigens første dager. Spesielt takk for lederskapet ditt når det kommer til å forsvare Ukrainas internasjonale interesser, fortsetter han.

- Vi liker ham heller ikke
Zelenskyj skriver at Ukraina ikke er i tvil om at Storbritannias støtte vil bli bevart.
- Vi vil for alltid forbli venner og sterke allierte.
- Forventer samme linje
Økonomikommentator i Financial Times, Martin Sandbu, forventer at Storbritannia fortsetter å støtte Ukraina også etter Johnsons avgang.
- Selv om Johnson har vært en sterk støttespiller for Ukraina siden Vladimir Putins invasjon, er dette en politikk med bred støtte i det konservative partiet, sier han til Dagbladet, og legger til:
- Jeg forventer at neste leder fortsetter samme linje, eller styrker den. Tross alt var Johnson svært russiskvennlig før 24. februar, og har kjente bindinger til rike russere.

- Kunne ikke lenger stå imot
En russisk ambassadør i Storbritannia beskriver Johnsons avgang som «en rettferdig belønning for at han førte en krigersk anti-russisk politikk, til støtte for Ukraina».
- Han konsentrerte seg for mye om den geopolitiske situasjonen, og Ukraina. Selvfølgelig vil vi foretrekke noen som ikke er så fiendtlige eller krigførende, skal Andrei Kelin ha sagt til Reuters.
- Fortsetter jobben
Boris Johnson skal i en telefonsamtale med Volodymyr Zelenskyj, etter hans avgang, ha forsikret ham om at han vil fortsette å gjøre alt i hans makt for å støtte Ukraina i krigen.
Da det ble reist et mistillitsforslag mot Johnson i juni, uttalte Zelenskyj i ettertid at han var glad for at Johnson forble i statsministerrollen.
- Jeg er glad vi ikke har mistet en veldig viktig alliert, sa den ukrainske presidenten da det ble klart at Boris Johnson ikke ble felt av mistillitsforslaget.

- Glad vi ikke mistet viktig alliert
En talsmann for Downing Street sa i en uttalelse torsdag ettermiddag at Storbritannia vil fortsette å gi viktig forsvarshjelp så lenge det er nødvendig, ifølge den britiske avisa.
- Johnson vil fortsette å jobbe med partnere for å prøve å få en slutt på korn-blokaden i løpet av de kommende ukene.
- Sterk politisk markering
Den tidligere statsministeren i Storbritannia har vært en nær støttespiller for Ukraina etter invasjonen. Også før krigen brøt ut - 1. februar, var han på besøk i den ukrainske hovedstaden.
9. april, drøye to måneder etter at krigen brøt ut, var Johnson en av de første vestlige statslederne som besøkte Zelenskyj i Kyiv. Temaet under møtet skal ha vært langsiktig støtte til Ukraina, samt ytterligere økonomisk og militær hjelp.
Ifølge tidligere forsvarssjef i Norge Sverre Diesen, satte den tidligere statsministeren seg i en viss personlig fare for å understreke støtten til Ukraina og Zelenskyj.
- Statsminister Johnsons reise til Kyiv er en sterk politisk markering av støtte til Ukraina og president Zelenskyj, samtidig som det er en åpen ydmykelse av russerne som ikke er i stand til å hindre det, skrev Diesen i en e-post til Dagbladet i den forbindelse.