Men for at det skal være realisme i samarbeidsønsket, bør Jagland snarest godta at det er flertall i Stortinget for kontantstøtten, sier Bondevik.
I et intervju med Dagbladet i går nærmest ba Jagland om å bli trodd på at han vil samarbeide med sentrumsregjeringen om statbudsjettet.
- Tonen i dette intervjuet er bedre enn i innlegget Jagland hadde i trontaledebatten. Nå skal vi gå i gang med samtaler. Da vil samarbeidsviljen bli prøvd ut, sier Bondevik.
- Har Jagland begynt å bli redd for at partiet blir på sidelinjen i budsjettprosessen?
- Vi har i alle fall hele tida sagt at Ap ikke bør sette seg i en slik situasjon. Men da må Ap godta avtalen mellom de fem partiene om kontantstøtte, sier Bondevik.
På en regionkonferanse for KrF på Kolbotn i går sa Bondevik at Jagland i tillegg til 36,9-barrieren ser ut til å gjøre kontantstøtten til en ytterligere hindring for Ap-styring i hele stortingsperioden.