Blix og Solana refser krigsplaner for Syria

De krigsivrige lederne i USA, Storbritannia og Frankrike får det glatte lag for sine planer med Syria av de erfarne diplomatene Hans Blix og Javier Solana.

GRANSKER: FNs sakkyndige undersøker om det er spor etter kjemiske våpen i nabolaget Ain Tarma i Damaskus, hvor de har fått eskorte av soldater fra Den Frie Syriske Hæren. De erfarne diplomatene Hans Blix og Javier Solana advarer mot å forhaste seg med med vedtak om Syria før man har fått rapporten fra FN-inspektørene. Foto: REUTERS / Scanpix / Mohamed Abdullah
GRANSKER: FNs sakkyndige undersøker om det er spor etter kjemiske våpen i nabolaget Ain Tarma i Damaskus, hvor de har fått eskorte av soldater fra Den Frie Syriske Hæren. De erfarne diplomatene Hans Blix og Javier Solana advarer mot å forhaste seg med med vedtak om Syria før man har fått rapporten fra FN-inspektørene. Foto: REUTERS / Scanpix / Mohamed Abdullah Vis mer
Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon
Publisert
Sist oppdatert

«Seint og dårlig», sier Javier Solana om de vestlige stormaktenes plutselige iver etter å gjøre noe med borgerkrigen i Syria. Solana har vært utenrikssjef i EU og generalsekretær i NATO etter at han forlot Spanias regjering. Han framsetter sin kritikk i avisa El País.

Hans Blix, tidligere svensk utenriksminister og sjef for FNs våpeninspektører i Irak fra 2000 til 2003, advarer mot å gjøre vedtak om Syria før man har sett rapporten fra FNs våpeninspektører i landet. Og han tror Russland, Kina og Iran kan bli med på å fordømme bruk av kjemiske våpen i Syria.

Manglet vilje «Det som forundrer mest er at vi ikke for mange måneder tilbake fikk høre fra presidenten i USA og lederne i EU en uttalelse omtrent som denne: «Vi har vedtatt å sende et lag forhandlere til de berørte landene og til Den Arabiske Ligaen for at de snarest mulig kan få til en avtale som løser striden i Syria.» Men man la aldri fram tilstrekkelig vilje og evne i et forsøk på å få til ei internasjonal og arabisk løsning. Hadde man gjort det, hadde vi ikke vært hvor vi er i dag. Men dette er, dessverre, vannet som har rent forbi, skriver Solana.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer