27. januar skjedde en hundeeiers verste mareritt. Hunden Bowie var, som alle andre hunder, glad i å snuse, og gjerne smake litt på alt han kom over på tur.
Hundeeieren Ann Kristin Vilsvik merket en forandring da Bowie plutselig var slapp og ikke ville spise. Hun ble bekymret og kjørte ham til dyrlegen. Der kom det fram at Bowie hadde blitt glykolforgiftet.
Saken ble først omtalt av Godt Forberedt.
Gift fra sølepytt
Glykol finnes i blant annet frostvæske, bremsevæske, og vindusspylervæske. Disse væskene er farlige for hunder, og kan i verste fall få fatale konsekvenser.
- Da jeg ble fortalt hva glykol kan gjøre med en hund, forsto jeg hvor og hvordan Bowie mest sannsynlig hadde fått i seg glykol, sier Vilsvik.
På tur med Bowie hadde hunden vist stor interesse for å drikke av en sølepytt. Seinere på vei hjem fra turen, sto en gammel bil parkert akkurat der.
- Min teori er at det er der han har fått i seg glykol, forklarer Vilsvik.
Vil advare andre
Nå vil Vilsvik advare andre hundeeiere. Hun har i utgangspunktet tenkt at hunder gjerne holder seg unna det som lukter sterkt og vondt. Slik at Bowie kunne lukte hva han burde styre unna.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger